śr., 06 lip 2022

Prowokacja czy głupota? Rosyjski gang przyjeżdża na zaproszenie Rajdu Katyńskiego

-

Kontrowersyjny klub motocyklowy „Nocne Wilki” zamierza znów odwiedzić Polskę. Rosjanie, blisko związani z Władimirem Putinem otrzymali zaproszenie od… członków stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Kim są członkowie klubu motocyklowego „Nocne Wilki”? Przypomnijmy: chętnie nawiązują oni do sowieckiej symboliki i postaci Józefa Stalina. Jednym z czołowych, chętnie eksponowanych osiągnięć klubu była pomoc w zbrojnym przejęciu kontroli nad Krymem.


W zamian za tę pomoc Nocne Wilki, otrzymały ogromne tereny na półwyspie z przeznaczeniem na ich działalność propagandową. Szefem klubu jest Aleksander Załdostanow, który wielokrotnie publicznie nazywał Polaków „potomkami nazistowskich pomagierów”.

Putin podczas rozmowy z członkami grupy Nocne WilkiFakty te nie przeszkadzają jednak członkom stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w ścisłej współpracy z Nocnymi Wilkami. Rosjanie zostali zaproszeni na premierę filmu dokumentalnego o historii Rajdu. Przedstawiciele stowarzyszenia nie widzą w swoim działaniu niczego złego – jak twierdzą „nie boją się rozmawiać z Rosjanami o naszej trudnej historii”. Pokaz filmu odbędzie się w sobotę, 5 marca w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Prawdę mówiąc trudno nam w jakiś sensowny sposób skomentować tę sytuację. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak Wiktor Węgrzyn, organizator Rajdów Katyńskich i Zlotów Gwiaździstych na Jasną Górę, jak sam deklaruje – antykomunista i katolik do szpiku kości może wspierać ludzi, którzy afiszują się symbolami Związku Radzieckiego i gloryfikują największego zbrodniarza komunistycznego – Józefa Stalina.

Nocne Wilki StalinChcielibyśmy wierzyć, że to faktycznie chęć porozumienia i nawiązania dialogu z trudną historią. Niestety, mamy nieodparte wrażenie, że prezes Węgrzyn mocno pogubił się w relacjach z rosyjskimi kolegami.


Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

29 KOMENTARZE

 1. Może niepotrzebnie bijemy w dzwony robiąc z przejazdu czy przyjazdu kilkudziesięciu tych czy innych motocyklistów sprawę wagi państwowej. Czy działania zmierzające do odgrzewania i podgrzewania podziałów po obu stronach granicy służą oczekiwaniom i pragnieniom zwykłych ludzi? Może przez kontrolowany brak ograniczeń , życzliwość , otwartość i zapewnienie bezpieczeństwa kiedyś stępimy ostrze wzajemnych uprzedzeń , zwłaszcza w orężu populistów.
  Trudny temat, tak jak nasze sąsiedzkie relacje,ale może warto próbować wykorzystując doświadczenia z kontaktów „na dole” do budowania dobrosąsiedzkich relacji.

  • Proponuje kilka lekcji z logiki i historii. Nocne Wilki oficjalnie utożsamiają się z ideologią Stalinowską. Kto rozkazał zamordować Polskich oficerów w Katyniu? jarek, twój tekst nie wytrzymuje polemiki gimnazjalisty.

   • Patrz szerzej na problem a historii nie sprowadzaj do Katynia i „Smoleńskiego mordu polskiego prezydenta” bo Aleksander Załdostanow i Putin wiecznie żyć nie będą.

  • Czlowieku, nie wiesz o czym piszesz. Przeczytaj jeszcze raz artykol a pozniej troche wiecej o nocnych wilkach i dopiero proponuj swoje lewackie hasla o zyczliwosci i otwartosci. Ta sprawa powinny sie zajac sluzby specjalne.

 2. Czyż nie jest przejawem chrześcijańskiej postawy dialog z każdym człowiekiem, bez względu na kolor jego skóry, pochodzenie, poglądy i…historię? Przecież historii nie możemy zmienić, ale możemy podjąć dialog mimo to…Nie dawajmy się manipulować przez pseudo prawicowe portale i gazety bo to właśnie wiadome portale (nie będę przytaczał konkretnych nazw)robią nam wodę z mózgów, chcąc skłócić narody…Komu i czemu to służy? Jaki mają cel ci którzy piszą te paszkwile na Rajd Katyński? Sam jestem uczestnikiem Rajdów Katyńskich, więc wiem jak to wszystko wygląda od kuchni, jakie panują relacje między Polakami a Rosjanami…wiem ile od nich bezinteresownej pomocy otrzymujemy, za przysłowiowe „Dziękuję”. Jestem chrześcijaninem, katolikiem z potrzeby serca i nie widzę niczego złego w kontaktach z motocyklistami z Rosji. A przecież podstawą wiary chrześcijańskiej jest szacunek do drugiego człowieka, czyż nie???

  Kiedy duża część społeczeństwa polskiego w końcu zrozumie, że takie skłócanie niczemu nie służy. To są ludzie którzy nie mieli wpływu na to co Sowieccy zbrodniarze zrobili kilkadziesiąt lat temu…

  • Brawo! Z tym się zgadzam . Może ktoś mieni się katolikiem i nosi Matkę Bożą w klapie i innemu ręki nie poda a raczej nogę . Jeśli chodzi o Węgrzyna i to katolika to słusznie czyni i nikomu nic do tego. Psy szczekają – karawana idzie dalej.Do zobaczenia na Jasnej Górze!!!

  • To co wypisujesz jest nie warte funta kłaków , gdyby to pisali z tamtej strony to można by się zastanowić nad tym co mają na myśli i jakie są ich intencje /być może dobre/, ale jak to pisze ktoś kto jest polakiem i zna choć trochę historie to jest to żenujące że znowu komuś przychodzi do głowy całowanie cudzej d…..y .A na rajdach byłem kilka razy i tym mi oczu nie smaruj .Znam ludzi ,z tych wcześniejszych rajdów i jak ktoś się już na tym forum wypowiadał staruszkowi doskwiera demencja starcza ,ludzie na starość robią się jak dzieci wierzą we wszystko i przyjmują wszystko co im się powie ,.Panie i Panowie trochę dystansu do poczynań P. Wiktora .Po owocach ich poznacie ,zrazu te owoce były piękne i smaczne teraz trącają zgnilizną i smrodem.
   z poważaniem
   Raczki Panią całuje a Panom prawicę ściskam

 3. Moje poglądy były zawsze takie same, zanim zacząłem jeździć w Rajdzie Katyńskim… bo, jak już napisałem to wypływa z chrześcijańskiego systemu wartości, którego jestem wyznawcą. Niestety, domeną społeczeństwa jest porywczość i podatność na podsycanie atmosfery przez media o wątpliwym pochodzeniu i niejasnych celach…

  • Czym innym są relacje z Rosjanami, a czym innym zapraszanie „Nocnych Wilków”, czyli putinowskich bojówek gloryfikujących system, który skrzywdził miliony Polaków… Pan Węgrzyn chyba faktycznie odleciał…

 4. motocykliści rosyjscy często i bezinteresownie pomagali RK. Ilu było wśród nich NW trudno mi określić bo nie widziałem nigdy aby chodzili obwieszeni flagami ZSRR jak na tych zdjęciach (ciągle tych samych). Do Polski mają prawo przyjechać a RK ma prawo ich zaprosić. Jeśli będą używać symboli komunistycznych które u nas są zabronione to od tego jest policja.I tyle w temacie.To że składają wieńce na grobach polskich żołnierzy na wschodzie i w Polsce, świadczy dobrze i powinno nas skłaniać do dialogu a nie konfrontacji.

 5. Jakże idealnie pasuje tutaj maksyma naszego wielkiego, błogosławionego kapłana – „Zło dobrem zwyciężaj”…

 6. Są ludzie którym na starość odbija. Rosjanie z NW to czysty Rosyjski nacjonalizm i imperializm. Czy w Rosji nie ma normalnych klubów motocyklowych ? Czy może już wszystko u nich skoszarowane w NW ?

 7. polacy zapominają że są Słowianami a nie jankeską watachą,nasz symbol to orzeł biały i ciągłe jątrzenie przez pisdowskich imbecyli niczemu nie służy!!!!

  • Wzięli sobie Twoje jankesowskie insynuacje do nocnej obróbki i już teraz oficjalnie- AMERYKANY też źli (nie będą Polski uczyć demokracji)

 8. Mateusz tylko bez patetyzmów, proszę … . Świat nie jest idealny i nadstawianie drugiego policzka w zamian za otrzymane wcześniej razy dziś już nie funkcjonuje, bez różnicy na rodzaj, kolor skóry, wyznanie czy zawód,- włącznie z powołaniem. Nie neguję Twych racji podobnie jak i racji Twoich interlokutorów, kwestia autopsji, spojrzenia i zdroworozsądkowego podejścia, bez uciekania się do rodzaju wiary, wersów czy sloganów, … .

  • Pełna zgoda bo motór i jazda na nim to coś więcej niż codzienność w której funkcjonujemy.Dla wielu to spełnienie się w morzu radości gdyż sprawy przyziemne, preferencje polityczne , zaszłości historyczne i różnice religijne znikają lub przynajmniej odchodzą na dalszy, nieistotny plan.
   Litwini, Ukraińcy,Rosjanie, Czesi,Duńczycy , Szwedzi , Anglicy ,….. w zasadzie wszyscy poza Węgrami i Wietnamczykami nie są fanami Polaków .
   J mieć to w dupie bo „bo motór jest motór”.

 9. Na tema Nocnych Wilków, imprez Węgrzyna i ekipy z Rajdu Katyńskiego dl których Katyń jest tylko przystankiem po drodze do Rosji i idea rajdu na pozyskanie środków żeby za darmo sobie „polatać ” po wschodzie zapraszam na https://www.facebook.com/events/949531518398700/ Nocne Wilki to nie klub motocyklowy, to coś gorszego niż gang. Jego członkowie z bronią w ręku uprawiają „kulturę motocyklowa” Na Donbasie, Mają szkoły walki jak i przygotowania wojskowego w całej Europie gdzie szklą „adeptów” wojny partyzanckiej

 10. zdumiewające jak łatwo nakręcić ludzi. Nocne wilki jeżdżą do Polski (do Braniewa) i przez Polskę (do Berlina) od wielu lat. Jeszcze dwa lata temu nikogo to nie interesowało, nikomu to nie przeszkadzało. Nikt nie czuł się ich wizytami dotknięty. Do czasu aż paru POlityków w zeszłym roku przed wyborami postanowiło na antyrosyjskiej nagonce przeciw NW coś ugrać kosztem motocyklistów. I nagle objawił się tłum obrońców pamięci żołnierzy wyklętych. Gdzie byli wcześniej? Czemu dwa , trzy czy cztery lata temu wizyty te ich nie oburzały??. Bo nikt im nie powiedział że trzeba się oburzyć??Zaiste bardzo ciekawe. To szerszy problem ale myślę że postawa kolegi Mateusza jest tu najbardziej na miejscu i pewnie dlatego nie zyska wielkiego uznania.

 11. Ja się z nimi spotkałem,wy ludzie nawet nie wiecie jakie bzdury piszecie,proponuję żebyście w maju jak przyjadą spotkali się z nimi i pogadali np.o historii,jak motocyklista z motocyklistą,zwyczajnie przy pifku,czemu nie?ja tak zrobiłem w sobote w pubie przy piffku,okazalo się że chłopaki nie wiedzą co to jest bitwa pod Kłuszynem i że po tej bitwie zajęliśmy im Moskwę bo skąd mają wiedzieć?kto im to powie jak nie my?kto im powie o zbrodniach Stalina jak nie my?a co najważniejsze to oni chętnie nas słuchają i nie protestują,to zwykli motocykliści jak my,też lubią dziewczyny i piwa się napić oraz podyskutować wspólnie o naszych korzeniach i historii i są bardzo ciekawi i głodni wiedzy jak my ją widzimy,to jest okazją do dialogu i wylania z siebie wszystkich żali i co leży nam na wątrobie

 12. Na piwko z kolesiami z Rosji? Rozumiem ze ominął cie fakt że ten „klub” uczestniczył w aneksji Krymu? Że jest finansowany z budżetu Federacji Rosyjskiej? Tej samej której czołgi wjechały do naszego sąsiada i sojusznika – Ukrainy. A może ominął Ciebie tez fakt, że ów kraj nałożył embargo na towary z Polski? I że wyrzucił naszych tirowców? Pij z nimi piwo i klep się po plecach. Fajnych masz kumpli. Gratuluję.

 13. Ukraina nasz sąsiad i sojusznik? Czy aby nie zagolopowales się za bardzo . Takie same mamy z nimi ” stosunki” jak i z Rosją. A i krwawe karty historii też są. Ale nie o to chodzi żeby zionać nienawiścią tylko rozmawiać jak człowiek z człowiekiem i nie dawać się manipulować przez polityków.

 14. Zupełnie nie rozumiem po co skądinąd ciekawy portal motocyklowy miesza się w politykę. Po co? Wiadomo, że takie tematy mogą tylko siać ferment. A może tak po prostu niech każdy wedle własnych przekonań, zaprasza i jeździ z NW bądź nie jeżeli takie klimaty mu nie odpowiadają.

 15. Jedziesz motorem widzisz z przeciwka motocykl pozdrawiasz go i nie zastanawiasz się czy to aby nie nocny wilk a może nie daj Boże Niemiec który ma w głowie plany inwazji na ten piękny nasz kraj.Dajecie się manipulować jak małe dzieci pilotkom dziennikarzom i innym oszołomom którzy by wysłali cały naród na wojnę a sami by agitowali z bezpiecznego neutralnego kraju zajadając się kawiorem na bankiecie.Jesteśmy prostymi ludźmi zapier… w fabrykach i innych by zapewnić jakiś podstawowy byt sobie i swej rodzinie,ale na motocyklu jesteśmy kimś więcej niż trybikiem w wielkiej maszynie.Nie bądźmy trybikami którym jakiś pyzaty goguś w gajerku mówi jak masz się kręcić bądźmy lodźmy ponad podziałami.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Pierwsza runda z cyklu King of Poland – wyścigów na 1/4 mili – relacja zawodnika

Autorem relacji jest Norbert Stachurski z firmy Sort Oil King of Poland, to wyścigi na dystansie jednej czwartej mili. Obok samochodów, biorą w niej udział...

Marc Marquez opublikował list do swoich fanów – operacja lub koniec kariery

Marquez jest niesamowicie utalentowanym zawodnikiem, który wielokrotnie zachwycał nas swoją jazdą. Niestety Hiszpana prześladuje spory pech, ale także uciążliwe kontuzje, które po raz kolejny...

Kierowcy rzucili się na promocję Orlenu – aplikacja Vitay jest najchętniej pobierana w Polsce

Wydawać by się mogło, że promocja, którą organizuje Orlen nie będzie sprzedażowym hitem, jednakże statystyki dotyczące pobrań aplikacji pokazują, jak chętnie kierowcy chcą skorzystać...

Wyścigi Jet & Drag Show – Piła 19 czerwca 2022 roku – relacja Norberta Stachurskiego

Na zawody Jet & Drag Show wybrałem się wyjątkowo dzień wcześniej, to jest 18 czerwca 2022 roku, aby zdążyć wypocząć przed zawodami, ponieważ prognozy...

Propozycje zlotów na nadchodzący weekend

No i mamy to – oficjalnie zaczęły się wakacje!! Nie ma co zwlekać, na zloty czas uciekać! Łapcie nasze propozycje na najbliższy weekend. Dolnośląskie 01.07...