Seemore to specjalne okulary, które mają możliwość wyświetlania parametrów jazdy na szkłach. Twórcami wynalazku zaprezentowanego podczas niedawnych targów EICMA w Mediolanie są Polacy – inżynierowie z Wrocławia.

Rzeczywistość rozszerzona (augmented reality) to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii, nad którymi pracuje przemysł motoryzacyjny. Podzieleni w tej sprawie są nawet eksperci i naukowcy zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego.Zdaniem jednych technologia wyświetlaczy HUD stosowana dziś w lotnictwie wydatnie poprawi bezpieczeństwo, inni narzekają, że cyferki i strzałki wyświetlane przed oczami kierowcy nie pozwalają skutecznie skupić się na obserwacji drogi.  

 
Twórcy wynalazku, inżynierowie Grzegorz Palmer i Wojciech Trelak z Wrocławia twierdzą, że skonstruowane przez nich specjalne okulary Seemore (dosł. zobacz więcej) pozwolą kierowcy skupić całą uwagę na torze jazdy.

Seemore(1)Konstruktorzy powołują się na wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Michigan, z których wynika, że oderwanie wzroku od toru jazdy na dwie sekundy powoduje ponaddwukrotny wzrost ryzyka wypadku.   Dziełem Polaków jest zarówno elektronika, jak i optyka urządzenia. Okulary Seemore pozwalają na wyświetlanie między innymi bieżącej prędkości czy wskazań nawigacji.

Obecna forma okularów Seemore nie zachwyca – jest to prototyp, który stworzono do dalszych badań i pozyskiwania funduszy. Podczas dalszych prac nad udoskonalaniem  wynalazku, konstruktorzy chcieliby współpracować z producentami kasków motocyklowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.