Muszę szczerze się przyznać, że spośród premier, które odbywały się kumulacyjnie we wtorek, zdecydowanie najbardziej czekałem właśnie na tę. A wszystko za sprawą ubiegłorocznych testów 9 turystycznych enduro, na których miałem możliwość testować ubiegłoroczny model. 26 stycznia oficjalnie zaprezentowano 1290 Super Adventure S 2021.

Najważniejszą zmianą, bez której nie mogą się obejść prezentowane w tym roku motocykle, to przystosowanie silnika do normy emisji spalin Euro 5. Jednakże, pomimo dostosowania do nowych przepisów, udało się zachować identyczne parametry silnika jak w przypadku modelu ubiegłorocznego – 160 KM oraz 138 Nm. Pojawiło się jednakże kilka znaczących zmian i w 1290 Super Adventure S na rok 2021 kontrola trakcji będzie działać w dwóch zakresach – na podstawie uślizgu koła oraz kąta pochylenia motocykla. Ponadto przywita nas nowy, siedmiocalowy wyświetlacz TFT, z którego będziemy mogli sterować trybami jazdy – Sport, Rain, Street i Offroad (za dopłatą również tryb Rally) oraz nowym, aktywnym tempomatem stworzonym przez firmę Bosch.

Na pokładzie znajduje się również Cornering ABS i Offroad ABS, ale opcjonalnie możemy doposażyć naszego 1290 Super Adventure S w Motor Slip Regulation, który zadziała jeśli podczas szybkiej zmiany biegu na niższy lub w przypadku nagłego zamknięcia przepustnicy, moment generowany przez silnik będzie zbyt wysoki, system Ride-by-Wire otworzy przepustnicę dokładnie na tyle, na ile jest to konieczne, aby zapobiec uślizgowi tylnego koła. Zmianom uległa również sama konstrukcja motocykla, ponieważ główka ramy została cofnięta o 15 mm, a z przodu będziemy mieli do czynienia z całkowicie nowym, półaktywnym zawieszeniem WP APEX. Zmiany objęły również zbiornik paliwa, który pomieści 23 litry paliwa i będzie obsługiwany bezkluczykowo. Został on również przekonstruowany, co ma spowodować, że zmodyfikowana zostanie pozycja kierowcy, pozwalając na jeszcze lepszą kontrolę i feedback.

To nie koniec niespodzianek i dobrodziejstw przygotowanych przez KTM, ponieważ jeżeli nadal uważacie, że nowy 1290 Super Adventure S nie wyróżnia się wystarczająco, to możecie wybrać jeden z trzech pakietów wyposażenia dodatkowego – Suspension Pro, Rally Pack i Tech Pack, w których otrzymamy m.in. Quickshifter+, dodatkowy tryb jazdy Rally, wspomaganie ruszania na wzniesieniu czy adaptacyjne światło stop. Zainteresowanych muszę jeszcze poprosić o chwilę cierpliwości, bo nowy model trafi do polskich salonów w marcu. Cena na ten moment nie jest jeszcze znana, ale możemy spekulować, że będzie ona podobna do modelu zeszłorocznego, za którego należało zapłacić 66 000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.