śr, 23 Cze 2021

Nadchodzi nowy Kawasaki KLR 650 2021/2022 [opis, dane techniczne, cena, zdjęcia]

-

Bądźmy szczerzy, oryginalny/stary KLR 650 nie był ani zbyt piękny, ani zbyt mocny, był za to niezawodny. Zyskał on rzeszę wiernych fanów dzięki swojej uniwersalności. Ni to enduro, ni to motocykl turystyczny. Ot taki koziołek, który wpasowywał się gdzieś między Tenerę, DR Biga i Transalpa. Czy to się zmieni wraz nadejsćiem nowego KLR-a 2021, a właściwie 2022?

W minionych dekadach lekkie i zwinne turystyczne enduro przyćmiewane były przez pierwszoligowe krążowniki ze stajni BMW, Yamahy czy Hondy. Dziś jednak wiemy, że od kilku lat powracają do nas lżejsze, niezawodne sprzęty w postaci BMW 850 GS czy Yamahy T700. Kawasaki zaś odpowiada dając nam zapowiedź nowego KLR 650 na rok 2022…

KLR 650 1988r
stare

KLR 650 2008r
nowsze

Hej przygodo!

najnowsze…

2022 będzie rokiem, kiedy Kawasaki z radością zaprezentuje swój kolejny wkład w świat przygody, jakim ma być zupełnie nowa odsłona KLR650. Zgodnie z zapowiedziami ten lekki motocykl dual-sport ma być lepszy niż kiedykolwiek, dopracowany i gotowy na nowe wyzwania. Wyposażony w nową technologię, tak samo niezawodny i rzecz oczywista – uniwersalny. Ma odnaleźć się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas wypadów, wyjazdów, eskapad, wypraw czy innych wojaży.

Zbiór atutów

Jednocylindrowy silnik KLR 650, o pojemności 652 cm3, zasilany będzie oczywiście wtryskiem, co zapewni mu zwiększoną niezawodność i oszczędność paliwa. Nowy, wielofunkcyjny panel zegarów cyfrowych, ze wskaźnikiem poziomu paliwa, będzie połączony z nową, powiększoną konstrukcją baku. Wiele podzespołów będzie zaktualizowanych, co ma pozytywnie wpłynąć na pewność jazdy, bezpieczeństwo bagażu, zmniejszenie wibracji, czyli ogólnie rzecz biorąc – poprawienia wydajności i komfortu jazdy.
Motocykl otrzyma nowy reflektor LED, ABS. Lekko zmieniona pozycja kierowcy ma poprawić komfort jazdy i umożliwić motocykliście przetrwanie w siodle całego dnia. Maszyna otrzyma specjalne edycje obejmujące szereg oryginalnych akcesoriów Kawasaki, w tym kufry boczne, osłony silnika, dodatkowe światła LED i wiele innych.

Ogólna lista aktualizacji

Producent zapowiada szereg nowych elementów KLR 650, podkreślając w szczególności:

 • nowy, jednocylindrowy silnik 652 cm3 z wtryskiem paliwa
 • wielofunkcyjne oprzyrządowanie cyfrowe ze wskaźnikiem paliwa
 • reflektor LED
 • nowe nadwozie wraz z nowym zbiornikiem paliwa
 • większa przednia tarcza hamulca i opcjonalny (nie na Europę oczywiście) ABS
 • lepsza ochrona przed wiatrem i nowa stylizacja
 • zwiększona nośność (udźwig, pakowność)

Silnik KLRa 650

 • wtrysk paliwa
 • poprawiony profil bloku silnika
 • nowa średnica rury wydechowej
 • nowe sprzęgło
 • zwiększona wydajność ACG (alternatora)
 • nowy akumulator
 • nowy rozrusznik, cewka zapłonowa i kanister parownika
 • nowy katalizator

Serce KLR 650 to chłodzony cieczą, czterosuwowy, jednocylindrowy silnik o pojemności 652 cm3 wyposażony, w głowicę cylindrów DOHC. Jednostka ta wytwarza płaską krzywą mocy, która pozwala poruszać się po trudnych drogach oraz jechać z prędkością autostradową. Wtrysk paliwa, w połączeniu ze zwiększoną pojemnością zbiornika paliwa, ma przyczynić się do zwiększenia zasięgu między tankowaniami.

Odchudzone – nowy akumulator, alternator oraz rozrusznik mają zapewnić bezproblemowy rozruch maszyny nawet na dużych wysokościach (gęstość powietrza) czy w niskich temperaturach. Uzyskano to dzięki 10-otworowemu precyzyjnemu wtryskiwaczowi, który rozpyla krople 60 µm, co przyczynia się do wydajnego mieszania powietrza i paliwa, zapewniając wydajne spalanie. Zmienione profile krzywek dolotowych i wydechowych poprawiają charakterystykę mocy i momentu obrotowego w średnim zakresie. Mocniejszy materiał i kształt prowadnicy łańcucha krzywki zwiększają niezawodność.

Średnica rury wydechowej została zmniejszona o 7,7 mm, aby poprawić charakterystykę momentu obrotowego w średnim zakresie i lepiej pasować do codziennej jazdy. Czujnik tlenu zapewni sprzężenie zwrotne z układem wtrysku paliwa, przyczyniając się do czystszej emisji spalin i zwiększonej wydajności paliwowej.

Wprowadzono kilka aktualizacji aby poprawić wyczucie zmiany biegów i zmniejszyć wagę konstrukcji. W sprzęgle i skrzyni biegów łożyska wyciskowe sprzęgła zostały zmienione z kulkowych na oporowe łożyska igiełkowe, przekładnie zębate i widelec zmiany biegów zostały zmienione na trzecim biegu, a nowa obróbka wykańczająca jest teraz stosowana dla biegów czwartego i piątego.

Rama

 • nowa tylna rama
 • nowy wahacz
 • większy wał przegubowy wahacza

Rama KLR 650 z półpodwójną kołyską otrzymała kilka aktualizacji dla modelu 2022. Aktualizacje obejmują tylną ramę, która jest zintegrowana z ramą główną, aby zwiększyć sztywność skrętną, zapewniając bardziej spokojną jazdę, oraz o 30 mm dłuższy wahacz z osią o średnicy 2 mm.

Zawieszenie i koła

 • nowe ustawienia przedniego i tylnego zawieszenia
 • większa przednia tarcza hamulcowa
 • grubsza tylna tarcza hamulcowa
 • ABS
 • mocniejszy materiał obręczy koła tylnego
 • większa średnica osi kół

Zarówno przednie, jak i tylne zawieszenie uzupełnią nową ramę, zapewniając lepsze wyczucie podłoża. Aby sprostać wymaganiom zarówno na szosie, jak i w terenie, widelce przednie o średnicy 41 mm i skoku zawieszenia 200 mm przejmują obowiązki zawieszenia z przodu i dodają sztywności. Twarde sprężyny widelca zapewnią lepsze wybieranie nierówności, jednocześnie zmniejszając nurkowanie przy silnym hamowaniu.

Regulowany system Uni-Trak o skoku 185 mm ma oferować progresywne działanie tylnego zawieszenia, jednocześnie przyczyniając się do obniżenia środka ciężkości. Regulacja napięcia wstępnego tylnej sprężyny i tłumienia odbicia pozwoli kierowcom na precyzyjne dostrojenie zawieszenia. Przedni widelec i tylny amortyzator mają uzupełniać się wzajemnie, zapewniając lekkie i ostre prowadzenie na gładkich drogach, jednocześnie oferując możliwość jazdy w terenie.

Uzupełnieniem mocniejszego silnika motocykla KLR 650 ma być większa przednia tarcza hamulcowa o średnicy 300 mm, która zapewni większą siłę hamowania. Kształt dysków został zmieniony na okrągły. W przypadku tylnych hamulców tarcza została pogrubiona, aby zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła podczas gwałtownego hamowania.

KLR 650 będzie wyposażony w 21-calowe koło przednie i 17-calowe tylne koło, które umożliwią kontynuowanie jazdy poza drogami utwardzonymi. Obręcz tylnego koła została wzmocniona, co ma zapewnić lepszą sztywność skrętną i zwiększoną trwałość. Przednie i tylne opony to opony dętkowe, co umożliwi kierowcy samodzielne wykonanie wszelkich niezbędnych napraw drogowych.

Ergonomia

 • nowa pozycja kierowcy
 • zmienione rozmieszczenie podnóżków
 • gumowe elementy mocowania kierownicy i podnóżków
 • nowa konstrukcja zbiornika paliwa o większej pojemności użytkowej
 • wyższa szyba przednia
 • nowa konstrukcja siedzenia i materiały zwiększające komfort
 • nowe uchwyty dla pasażera
 • 30 mm krótsza nóżka boczna

KLR 650 od zawsze miał mocno wyprostowaną pozycję kierowcy. Model 2022 roku został dostrojony tak, aby zapewnić zwiększony komfort jazdy. Jednym ze znaczących ulepszeń ma być między innymi redukcja wibracji.

Podnóżki zostały przesunięte o 10 mm na zewnątrz, aby ustawić kierowcę w nieco bardziej zrelaksowanej pozycji. Kierownica i podnóżki są teraz zamontowane na gumie, co zmniejsza wibracje i poprawia komfort. Nowy zbiornik paliwa został zamontowany w podwoziu KLR 650 tak, aby oferować naturalne dopasowanie do kolan kierowcy. Mimo tego, że rozmiar nowego zbiornika paliwa pozostał taki sam, to jego pojemność użytkowa została zwiększona. To, oraz nowa pompa paliwa, również mają przyczynić się do wydłużenia zasięgu na jednym tankowaniu.

Nowa, regulowana w dwóch pozycjach szyba, będzie o 50 mm wyższa. Jej regulacja pozwoli wysunąć ją o kolejne 30 mm, co ma poprawić ochronę przed wiatrem. Zmieniono kształt i pokrycie siedzenia, a zoptymalizowana grubość i twardość uretanu zgodnie z zapowiedzią przyczynia się do zwiększenia komfortu jazdy. Pod siedzeniem dodano również gumowe amortyzatory. Zmieniono kształt uchwytów dla pasażera, a stopka boczna została skrócona o 30 mm, co ułatwia jej rozkładanie.

Stylizacja

 • gmole
 • nowe plastiki
 • jasny reflektor LED
 • nowe tylne światła i kierunkowskazy
 • cyfrowe wskaźniki
 • dłuższe ramiona lusterek

Nowe kolory i teksturowana grafika zostały specjalnie dobrane, aby wizualnie podkreślić charakter i wytrzymałość motocykla. Jego nowoczesna stylistyka obejmuje gmole spełniające funkcje ochronne, a jednocześnie podkreślające advenutrowość motocykla.

Nowa przednia szyba, zmieniony reflektor LED czy tylne światła i kierunkowskazy z tyłu dodatkowo podkreślają mocną stylizację i przygodowo turystyczny charakter maszyny.

W pełni cyfrowe zegary zapewniają szybki dostęp do informacji dzięki dużemu ekranowi LCD z białym podświetleniem. Tablica przyrządów zawiera prędkościomierz, licznik przebiegu, wskaźnik paliwa, zegar i lampki kontrolne.

Akcesoria

Szereg Oryginalnych Akcesoriów Kawasaki (KGA) pozwoli spersonalizować wygląd KLR 650. Są to między innymi kufry boczne i kufer centralny. Boczne kufry wpinane będą w stelaże, oraz otwierane od góry. Aluminiowy kufer centralny ma być wygodny i pojemny. Dodatkowe akcesoria obejmują podgrzewane manetki, zestaw dodatkowych świateł LED, osłony silnika, gniazdo zapalniczki i gniazdo USB.

Edycje specjalne

Nowością w 2022 KLR 650 będą dwie wersje modeli fabrycznie wyposażone w ABS oraz wybrane akcesoria. Nie może zatem zabraknąć modelu z dopiskiem Adventure, który będzie wyposażony w kufry boczne, tank pady, zestaw dodatkowych świateł LED, osłony silnika, gniazdo zasilania i gniazdo USB. Jego stylizacja kolorystyczna to Cypher Camo Grey. Drugi model to turystyczny Traveller z kufrem centralnym, gniazdem zasilania i gniazdem USB, dostępny w kolorze Pearl Lava Orange.

Kolorystyka

 • Standardowy KLR 650 – Pearl Sand Khaki i Pearl Lava Orange
 • KLR 650 ABS – Pearl Sand Khaki
 • KLR 650 ADVENTURE – Cypher Camo Grey
 • KLR 650 TRAVELLER – Pearl Lava Orange

Ceny

Czy i kiedy nowy KLR zagości w Polsce jeszcze nie wiemy. Znamy natomiast zapowiadane ceny modeli na rynku amerykańskim.

 • KLR 650 – 6,699 USD
 • KLR 650 ABS – 6999 USD
 • KLR 650 TRAVELLER – 7399 USD
 • KLR 650 ADVENTURE – 7999 USD

Galeria

Jarek Dobrowolski
Jarek Dobrowolski, miłośnik dwóch kółek, którego nie zatrzymuje nic poza głębokimi śniegami. Autor kilku projektów literackich. Celem jednego z nich jest przekroczenie granicy pomiędzy byciem turystą, a rasowym podróżnikiem i odnalezienie prawdziwego znaczenia tego czym jest przygoda i jak ją rozumiemy. Ciągle poszukujący minimalistycznych rozwiązań przynoszących maksymalne efekty ostrożnie dobiera wyposażenie oraz szlifuje umiejętności. Beznadziejnie zakochany w swoim BMW R1150 GS adventure.

1 KOMENTARZ

 1. Oszczędzają na tym wyświetlaczu.. Mam piec c.o. w piwnicy z kolorowym TFT.. ADV bez termometru temp. zewn., temp. silnika i bez obrotomierza.., kierunki na żarówkach..? To jakiś żart ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

BMW Definition CE 04 uchwycony podczas testów drogowych

Plany, marzenia i obietnice producentów motocykli są naprawdę spektakularne. Co rusz słyszymy nie tylko o nowych rozwiązaniach technicznych, ale również o deklaracjach, które dotyczą...

Dlaczego rowerzyści nie dostają mandatów? Czy pouczenie jest lepsze od kary?

380 pouczeń, 140 mandatów i 24 wnioski do sądu - to statystyki przedstawiające pracę stołecznej Straży Miejskiej względem rowerzystów. Skąd taka wysoka liczba pouczeń?...

Nadchodzi nowy japoński cruiser? Suzuki TR300

Azjatyckie portale donoszą o kolejnym motocyklu segmentu 300 – 400 cm3. Tym razem przyszła kolej na Suzuki. A dokładnie Haojue – chińskiego partnera japońskiego...

Nowa Jawa z silnikiem Harleya o pojemności 883 cm3?

Ten ciekawy i przyciągający wzrok projekt, to niestety nie prototyp przyszłego czeskiego motocykla. To jeden z uczestników Bitwy Królów sprzed kilku lat. Battle of the...

Świętuj z nami 75. urodziny! Let’s Vespa!

Vespa to, bez najmniejszego wątpienia, kultowa ikona świata skuterów. Od lat utożsamiana jest ze ponadczasowym stylem, świetnym designem oraz dobrym gustem. Uwielbiana przez gwiazdy...