Budowa katedry Sagrada Familia trwa już 134 lata. Niezwykła świątynia przyciąga co roku 3 miliony turystów. To obowiązkowy punkt do zwiedzenia podczas pobytu w Barcelonie!

Prace nad budowlą rozpoczęto w roku 1882. Jej początkowym architektem był Francisco de Paula del Villar. Świątynia miała być wzniesiona w stylu neogotyckim, którego próżno szukać w dzisiejszej formie tego obiektu. Po konflikcie architekta z inwestorem, prace nad budową przejął Antoni Gaudi, czyniąc rewolucję w projektach świątyni i nadając jej niepowtarzalny styl.

Gaudi pracował przy tym projekcie 40 lat, z czego 15 ostatnich lat swojego życia poświęcił wyłącznie temu dziełu, zamieszkując w jednej z krypt świątyni. Nigdy nie stworzył dokładnego planu budowy. Będąc wciąż przy budowie tworzył nowe szkice, by “duchowy projekt” i zwieńczenie jego kunsztu architektonicznego rozwijało się zgodnie z wyobraźnią i tym, co podpowiadała otaczająca natura.

Sagrada Familia (8)Antoni Gaudi zginął w roku 1926 pod kołami tramwaju, zostawiając zaledwie szkice jednej z trzech planowanych fasad świątyni. Przed śmiercią widział zaledwie czwartą część budowli zrealizowanej według swego projektu. Zdawał sobie również sprawę, iż nie dożyje końca prac, a na pytania o termin ich zakończenia zwykł mawiać: “Mój klient (Bóg) nie wymaga pośpiechu”.

Sagrada Familia (5)Podczas wojny domowej w Hiszpanii (1936 r.), część istniejącej konstrukcji została zniszczona, jak i zdecydowana większość rysunków przedstawiających zamysł mistrza na tę świątynię. Wznowienie budowy nastąpiło w latach 50. Uznano jednak, że finansowanie tego przedsięwzięcia pochodzić będzie z prywatnych datków. Dzisiaj dochód z biletów również wlicza się w tę pulę.

Sagrada Familia (10)Zgodnie z zamysłem architekta, budynek pokryty jest licznymi rzeźbami i misternymi zdobieniami. Nic zatem dziwnego, że jego budowa pochłania tak wiele czasu. W roku 2005 fasada wykonana według planu Gaudi’ego, a także krypta świątyni, trafiły na światową listę UNESCO. W roku 2010 Papież Benedykt XVI konsekrował kościół i podniósł go tym samym do godności Bazyliki mniejszej. Planowany koniec budowy przewidziany jest na rok 2026 – setną rocznicę śmierci wybitnego architekta.

Przykrym faktem jest, że na wejście do bazyliki należy czekać nawet do kilku godzin. Niedogodności tej można uniknąć rezerwując wejście do świątyni w formie online, na konkretną godzinę. Wówczas wchodzi się do innym wejściem, omijając sporą rzeszę osób oczekujących. Planując rano dzień przejażdżki wystarczy kilka minut poświęcić na rezerwację, by w dalszej jego części zaoszczędzić kilka godzin. A wejść do środka naprawdę warto! Doznania zapewnione na najwyższym, duchowym poziomie.
Godnym zobaczenia jest nocny pokaz gry świateł na fasadzie świątyni podczas święta La Merca. To naprawdę piorunujące wrażenie!

Sagrada Familia (2)Z całą pewnością ukształtowanie terenu Hiszpanii, a także promienie słoneczne rozpalające asfalt, zdający się krzyczeć do twej opony: “klej się do mnie mocniej”, są gwarancją sukcesu motocyklowej wyprawy w tamte rejony. Dokładając mniej lub bardziej ostre winkle każdy znajdzie coś dla siebie. Sagradę Familię powinno się odwiedzić tym bardziej, gdy przemierza się północno-wschodnią stronę Hiszpanii, odkręcając manetkę choćby na drodze ekspresowej E-15.

Sagrada Familia – informacje

Typ atrakcji: architektoniczna
Opłaty: Tak
Parking: brak, parkowanie przy okolicznych ulicach
Godziny otwarcia: listopad – luty: 9-18; marzec: 9-19; kwiecień – wrzesień: 9-20; październik: 9-19;

Sagrada Familia – mapa

Sagrada Familia – film

Sagrada Familia – galeria zdjęć

1 KOMENTARZ

  1. Pomnik ludzkiej głupoty. Wywalona kupa mamony w błoto. Czemu i komu ma służyć. Jakiemuś bóstwu? Jeżeli tak to bóstwo ma coś nie teges skoro toleruje takie dziwadła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.