Drzewa stojące bezpośrednio przy drogach publicznych powinny zniknąć – taki wniosek płynie z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem absurdalne przepisy nie tylko nie pozwalają wyeliminować zagrożenia, ale wręcz zmuszają do jego zwiększania.

Przydrożne drzewa to temat, który dzieli kierowców – nawet w naszej redakcji opinie na ten temat są rozbieżne. Z jednej strony piękne szpalery stanowią nieodłączny element krajobrazu wielu regionów Polski, z drugiej jednak fakty dotyczące wypadków są nieubłagane – co roku na skutek zderzenia z drzewem ginie w Polsce około 500 osób.Gminy, które chciałyby eliminować zagrożenie w postaci drzew rosnących zbyt blisko drogi napotykają na problem – artykuł 83 ustawy o ochronie przyrody mówi, że zgoda na wycinkę możliwa jest tylko wtedy, gdy w miejsce usuniętych drzew zostaną posadzone kolejne. W praktyce bywa tak, że w miejsce jednego wyciętego drzewa sadzi nie jedno, a trzy inne.
 
W niektórych regionach kraju – na przykład na Mazurach, poradzono sobie z tym problemem inaczej – charakterystyczne aleje drzewne odtwarza się w pewnej odległości od pasa drogowego. O tych działaniach pisaliśmy tutaj: klik.
 
Najwyższa Izba Kontroli postanowiła skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją wspomnianego artykułu 83 ustawy o ochronie przyrody. Wszystko wskazuje jednak na to, że Trybunał nie zajmie się tą sprawą – zmianie uległy bowiem przepisy dotyczące wycinki drzew. W myśl nowych, jeśli wycinka będzie musiała zostać z jakichś względów przeprowadzona, lokalne władze nie będą wydać decyzji, by nowe drzewa zostały zasadzone dokładnie w miejscu wyciętych.

5 KOMENTARZE

 1. Aż się gotuje w człowieku. Piękne, zacienione aleje ze starymi drzewami pójdą jako pierwsze pod piły. Można na nich nieźle zarobić. Nic to, że drzewa rosną dziesięciolecia. Nic to, że nie trzeba jechać z włączoną klimatyzacją pośród nich. Nic to, że można (i trzeba) wybudować obok odcinek omijający istniejące aleje. Wrzuca urzędnik wszystko do jednego worka, płacząc latem, z powodu upałów i korków na drodze. No i argument ostateczny; wystarczy używać mózgu i tam gdzie drzewa blisko drogi-ZWOLNIĆ! Zwalniać zaś nakazują nam urzędnicy w miejscach, gdzie można ustawić fotoradar. Skoro drzewa atakują, to trzeba drzewa wyciąć i postawić dbały o bezpieczeństwo fotoradar! Proste.

 2. Cała ta sprawa kręci się wokół kasy, urzędasy jak zwykle zasłaniają się bezpieczeństwem użytkowników dróg, to już stało się nudne. Może w końcu zajmą się tym co naprawdę zwiększa bezpieczeństwo na drogach, czyli nawierzchnią, edukacją młodych kierowców i eliminowaniem piratów i debili, bo to oni najczęściej są przyczyną wypadków, a drzewa należy zostawić w spokoju, bo to nie one są winne, tylko głupi ludzie !!!!!

  • Kolega ma problemy ze zrozumieniem tematu,tu jest mowa o osuwaniu drzew za blisko drogi, a nie K…a o wycince wszystkich drzew w Polsce.
   Swoje żałosne teorie spiskowe zachowaj dla siebie,wytną drzewa za blisko drogi i dobrze.
   Nie będę z tobą wchodził w polemiki na temat bezpieczeństwa na drogach,bo znam twoje betonowe poglądy z innych żałosnych wypocin.

  • Jak będziesz jechał przepisowe 90 km i spadający konar,gałąź czy inny badyl Cię zabije to rozumiem,że twoi najbliżsi przyjmą to jako wolę niebios bez szukania odpowiedzialnych i bez odszkodowawczych roszczeń .Jednak gdy z woli niebios przeżyjesz to całe koszty leczenia i ewentualnej renty spadną niestety na barki innych,zazwyczaj o innym poglądzie na problem drzew w pasie drogowym.
   Przecież można wypełnić pas po wycince niską i bezpieczną zieloną nasadą i może przynajmniej 400 żywych rocznie więcej a wdzięczność rodzin i Kaji Godek nieoceniona.

   • Dokładnie nie rozumiem oponetow, wystarczy plamka, malusieńka oleju i jadać nawet super 70km/h.
    Wylatujesz z drobi opcja 1 (ekspertów mistrzów logicznego myślenia) uderzasz w drzewo a główka leci dalej..
    Opcja 2 (beneficjentów ze sprzedażny starych gałęzi, i zapewne lobby leśników spróbują zawładnąć swiatem) Wylatujesz z drobi i wlatujesz w krzaczory,otrzepujesz sie i oceniasz zniszczenia bajka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here