sob, 17 Kwi 2021

Najwyższa Izba Kontroli: przydrożne drzewa muszą zniknąć. Stanowią zagrożenie

-

Drzewa stojące bezpośrednio przy drogach publicznych powinny zniknąć – taki wniosek płynie z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem absurdalne przepisy nie tylko nie pozwalają wyeliminować zagrożenia, ale wręcz zmuszają do jego zwiększania.

Przydrożne drzewa to temat, który dzieli kierowców – nawet w naszej redakcji opinie na ten temat są rozbieżne. Z jednej strony piękne szpalery stanowią nieodłączny element krajobrazu wielu regionów Polski, z drugiej jednak fakty dotyczące wypadków są nieubłagane – co roku na skutek zderzenia z drzewem ginie w Polsce około 500 osób.Gminy, które chciałyby eliminować zagrożenie w postaci drzew rosnących zbyt blisko drogi napotykają na problem – artykuł 83 ustawy o ochronie przyrody mówi, że zgoda na wycinkę możliwa jest tylko wtedy, gdy w miejsce usuniętych drzew zostaną posadzone kolejne. W praktyce bywa tak, że w miejsce jednego wyciętego drzewa sadzi nie jedno, a trzy inne.
 
W niektórych regionach kraju – na przykład na Mazurach, poradzono sobie z tym problemem inaczej – charakterystyczne aleje drzewne odtwarza się w pewnej odległości od pasa drogowego. O tych działaniach pisaliśmy tutaj: klik.
 
Najwyższa Izba Kontroli postanowiła skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją wspomnianego artykułu 83 ustawy o ochronie przyrody. Wszystko wskazuje jednak na to, że Trybunał nie zajmie się tą sprawą – zmianie uległy bowiem przepisy dotyczące wycinki drzew. W myśl nowych, jeśli wycinka będzie musiała zostać z jakichś względów przeprowadzona, lokalne władze nie będą wydać decyzji, by nowe drzewa zostały zasadzone dokładnie w miejscu wyciętych.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

5 KOMENTARZE

 1. Aż się gotuje w człowieku. Piękne, zacienione aleje ze starymi drzewami pójdą jako pierwsze pod piły. Można na nich nieźle zarobić. Nic to, że drzewa rosną dziesięciolecia. Nic to, że nie trzeba jechać z włączoną klimatyzacją pośród nich. Nic to, że można (i trzeba) wybudować obok odcinek omijający istniejące aleje. Wrzuca urzędnik wszystko do jednego worka, płacząc latem, z powodu upałów i korków na drodze. No i argument ostateczny; wystarczy używać mózgu i tam gdzie drzewa blisko drogi-ZWOLNIĆ! Zwalniać zaś nakazują nam urzędnicy w miejscach, gdzie można ustawić fotoradar. Skoro drzewa atakują, to trzeba drzewa wyciąć i postawić dbały o bezpieczeństwo fotoradar! Proste.

 2. Cała ta sprawa kręci się wokół kasy, urzędasy jak zwykle zasłaniają się bezpieczeństwem użytkowników dróg, to już stało się nudne. Może w końcu zajmą się tym co naprawdę zwiększa bezpieczeństwo na drogach, czyli nawierzchnią, edukacją młodych kierowców i eliminowaniem piratów i debili, bo to oni najczęściej są przyczyną wypadków, a drzewa należy zostawić w spokoju, bo to nie one są winne, tylko głupi ludzie !!!!!

  • Kolega ma problemy ze zrozumieniem tematu,tu jest mowa o osuwaniu drzew za blisko drogi, a nie K…a o wycince wszystkich drzew w Polsce.
   Swoje żałosne teorie spiskowe zachowaj dla siebie,wytną drzewa za blisko drogi i dobrze.
   Nie będę z tobą wchodził w polemiki na temat bezpieczeństwa na drogach,bo znam twoje betonowe poglądy z innych żałosnych wypocin.

  • Jak będziesz jechał przepisowe 90 km i spadający konar,gałąź czy inny badyl Cię zabije to rozumiem,że twoi najbliżsi przyjmą to jako wolę niebios bez szukania odpowiedzialnych i bez odszkodowawczych roszczeń .Jednak gdy z woli niebios przeżyjesz to całe koszty leczenia i ewentualnej renty spadną niestety na barki innych,zazwyczaj o innym poglądzie na problem drzew w pasie drogowym.
   Przecież można wypełnić pas po wycince niską i bezpieczną zieloną nasadą i może przynajmniej 400 żywych rocznie więcej a wdzięczność rodzin i Kaji Godek nieoceniona.

   • Dokładnie nie rozumiem oponetow, wystarczy plamka, malusieńka oleju i jadać nawet super 70km/h.
    Wylatujesz z drobi opcja 1 (ekspertów mistrzów logicznego myślenia) uderzasz w drzewo a główka leci dalej..
    Opcja 2 (beneficjentów ze sprzedażny starych gałęzi, i zapewne lobby leśników spróbują zawładnąć swiatem) Wylatujesz z drobi i wlatujesz w krzaczory,otrzepujesz sie i oceniasz zniszczenia bajka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Fighter i Rebel – możemy być z nich dumni! Dwa polskie kombinezony motocyklowe Rebelhorna o światowej jakości!

Dla tych, którzy nie idą na kompromisy, skórzany kombinezon motocyklowy to obowiązkowy element garderoby. Niezbędny, jeśli myślimy o sporcie, ale i najlepszy, jeśli chodzi...

Nadajnik GPS w każdym motocyklu do kontroli prędkości – kontrowersyjny pomysł brytyjskiej policji

Każdego dnia miliony osób głowią się nad tym, jak można skutecznie poprawić bezpieczeństwo na drogach. Jedne pomysły są lepsze, inne gorsze, ale wszystkim przyświeca...

Rekwirowanie pojazdów za rażące łamanie prawa – Porsche zostanie zlicytowane – tak działa nowe prawo w Danii

Raptem kilka dni temu informowałem was o nowych przepisach, które dotyczyły zarekwirowania pojazdu kierowcy, który dopuścił się rażącego złamania przepisów ruchu drogowego. Zasady te...

Zlot motocyklowy na Jasnej Górze – wyraz wiary, buntu czy totalna głupota? [felieton, komentarz]

W niedzielę 11 kwietnia 2021, pomimo nadal męczącej nas pandemii, która zbiera swoje koszmarne żniwo, do Częstochowy zjechały tysiące motocyklistów. Powody każdy miał zapewne...

Keeway Vieste – miejski, niedrogi chiński skuter klasy 125 [test, cena, dane techniczne]

To nowość na naszym rynku, dlatego nie mogłem nie ulec pokusie jej przetestowania. Pogoda dopisała, ale chciałem uciec z miasta. Zabrałem więc Vieste na...