sob., 23 paź 2021

Najwyższa Izba Kontroli mocno wypowiada się o prawie drogowym, bezpieczeństwie i systemie fotoradarów

-

NIK sprawdziła działanie poszczególnych instytucji, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Wszystko przez to, że właśnie pod tym względem jesteśmy na samym końcu w Europie, a słowa i czyny rządzących nijak mają się do poprawienia tej sytuacji.

Żeby dobrze zilustrować wam problem bezpieczeństwa na drogach w Polsce muszę niestety przekazać, że na ten moment możemy jedynie konkurować z krajami, które znajdują się w wschód od granic naszego kraju i co najlepsze, nawet nie ze wszystkimi. W 2020 roku na milion mieszkańców Polski śmierć poniosło aż 65 osób. Europejska średnia wyniosła 42 osoby.

Kontrolerzy wskazali, że jednym z głównych problemów jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To międzyresort, który powołany został do koordynowania działań związanych z bezpieczeństwem na drogach. NIK wykazała, że KRBRD nie przeanalizowała wykonania Narodowego Programu Bezpieczeństwa Narodowego Ruchu Drogowego na lata 2013-2020, który sama przyjęła w 2013 roku.

Najwyższa Izba Kontroli mocno wypowiada się o prawie drogowym, bezpieczeństwie i systemie fotoradarów

– Rada nie pełniła funkcji, do której została ustawowo powołana, w znikomym stopniu korzystając z przyznanych jej kompetencji. KRBRD w okresie objętym kontrolą nie zainicjowała lub choćby zaopiniowała projektu jakiegokolwiek aktu prawnego, mimo, że w okresie tym procedowane były projekty istotnych ustaw związanych, np. z pierwszeństwem pieszych przechodzących przez przejścia, z zapobieganiem ingerencji w przebieg licznika pojazdu mechanicznego, a także ze zmianami w systemie badań technicznych pojazdów. Rada nie zajęła się też wdrażaniem rekomendacji po kontrolach NIK. – dodaje kontroler Najwyższej Izby Kontroli.

Dodatkowym problemem jest trudność z egzekwowaniem prawa i zawiłością w kwestii jego zmiany. NIK wskazuje, że wielokrotnie sam proces nowelizacji niektórych przepisów jest zdecydowanie za długi i należy go liczyć w latach. Państwo jest nieskuteczne w egzekwowaniu orzeczonych zakazów prowadzenia pojazdów, gdyż w Polsce w 2020 roku skazano niespełna 6200 osób, które prowadziły samochód pod wypływem alkoholu mimo zakazu. Sam system Centralnej Ewidencji Kierowców również działa raczej słabo, a jego finalna wersja powinna być skończona w 2013 roku.

Stróżem prawa w Polsce jest policja i to od tej instytucji zależy zdecydowanie najwięcej. Tutaj Najwyższa Izba Kontroli pochwaliła mundurowych za realizowanie programów profilaktycznych czy zwiększenie liczby specjalistycznych szkoleń dla funkcjonariuszy drogówki. NIK zarzuca jednak nieprawidłowe oznakowanie miejsc, w których doszło do wypadków, co przekłada się na błędne oznakowanie niebezpiecznych odcinków dróg. Zdaniem kontrolerów nie wszystkie zgłoszenia trafiają również do Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji, a zdarzenia poza drogami publicznymi są najczęściej pomijane.

W przepisach ruchu drogowego najmniej chodzi o bezpieczeństwo [FELIETON]

Stwierdzono także braki w zakresie wyposażenia w sprzęt niezbędnego do właściwej realizacji zadań służbowych, np. odpowiedniej liczby pojazdów służbowych, a także ich wyposażenia (np. brak specjalistycznych znaków niezbędnych do zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego), wyposażenia policjantów (np. w specjalistyczne latarki) i narkotestów. Do oceny stopnia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu wykorzystywano też urządzenia pomiarowe, które nie zostały poddane obowiązkowemu wzorcowaniu lub kalibracji. W dziewięciu z dziesięciu skontrolowanych komend wystąpiły nieprawidłowości dotyczące niezapewnienia wymaganej kalibracji 80 urządzeń (53,3 proc.) do przeprowadzania badań przesiewowych na zawartość alkoholu. – dodaje kontroler.

Aby praca policjantów była pełna niezbędna jest pomoc technologii, czyli fotoradarów. W 2020 roku na polskich drogach zamontowanych było 485 takich urządzeń, co w przeliczaniu dało średnio 1,6 1000km2 powierzchni. Dla porównania w Belgii jest 37 fotoradarów, w Niemczech 10, a we Francji 4. Dochodzą do tego oczywiście braki kadrowe i przestarzały sprzęt. W związku z tym, aż 17% spraw uległo przedawnieniu w 2018 roku.

Ogromnym problemem w Polsce są również fatalni kierowcy oraz słaby stan techniczny samochodów. Na 19 milionów badań przeprowadzonych w 2020 roku, jedynie 2,5% zakończyło się wynikiem negatywnym. Nie mamy najlepszych samochodów w Europie, ale od wielu lat przejście kontroli technicznej pojazdu to najczęściej formalność. Ma się to zmienić 1 stycznia 2022 roku, kiedy w życie wejdą nowe przepisy, które mają uszczelnić system.

 

Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Aktualnie na trzecim roku studiów dziennikarstwa w Katowicach. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Adam Frąckowiak vicemistrzem klasy M3 sezonu 2021 Grand Prix Polski 1/4 mili 2021!

W sobotę, 16 października, odbyła się ostatnia, szósta edycja tegorocznych zmagań Gran Prix Polski na 1/4 mili. Na linii startu tym razem stanęli prawie...

Motocykl po turecku – wyprawa starym KTM-em 990 ADV do Wschodniej Anatolii [cz.2: Bułgaria, Turcja – Stambuł]

Historia, którą tu opowiadam jest o charakterach, trudach podróży i o drogach zadziwiająco pięknej Turcji, gdzie spędziłem niespełna miesiąc, latem 2021 roku… Przed wami...

Ogranicznik prędkości w motocyklach? Tego właśnie chce Parlament Europejski

Dotychczasowe zmiany w pojazdach, które miały poprawić nasze bezpieczeństwo dotyczyły przede wszystkim elektroniki. Parlament Europejski chce jednak wykluczyć problem w jego zarodku, dlatego na...

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy 100 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych

Temat bezpieczeństwa na polskich drogach ostatnio jest na ustach wszystkich, a to za sprawą wprowadzenia nowych przepisów. Nie dość, że są one bardzo surowe...

Kask Aegis Rider – inny niż wszystkie, gdyż pokaże kierowcy optymalną linię przejazdu

Co rusz do środowiska motocyklowego trafiają nowe pomysły, które mają różne zadania. Producenci kasków próbują tworzyć coraz to lepsze, wygodniejsze, lżejsze, ale przede wszystkim...