Motocyklowe szlaki TET wyłożone asfaltem. Wspólny projekt Polski i krajów bałtyckich dla rozwoju turystyki

-

Rosnąca popularność tras TET i duża liczba odwiedzających nas motocyklistów z zachodniej Europy skłoniły polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki do inwestycji w infrastrukturę na tych szlakach. Chodzi m.in. o całkowite wyasfaltowanie polnych dróg oraz wybetonowanie plaż i żwirowni, wszystko to w celu zwiększenia komfortu jazdy. Do projektu chcą również dołączyć odpowiednie organy z Litwy, Łotwy i Estonii.

Trasy Trans Euro Trail (TET) to w ostatnich latach prawdziwy hit w dziedzinie turystyki motocyklowej. Są to spinające większość krajów Europy dzikie szlaki motocyklowe, w większości nieutwardzone. W Polsce mamy trzy główne nitki TET, po których w sezonie jeździ tysiące motocyklistów z kraju i gości z zagranicy. Popularność tej inicjatywy nie umknęła uwadze polskich władz, a szczególnie Ministerstwa Sportu i Turystyki, które chce uczynić z TET jedną z zachęt do odwiedzenia naszej ojczyzny. Jak powiedział nam wiceminister Orest Bezsiodło:

Zauważyliśmy wzmożony ruch motocyklistów na tych odcinkach, chcemy więc ułatwić im podróż i zachęcić do odwiedzin większą liczbę gości z zagranicy. W tym celu postanowiliśmy uruchomić we współpracy z lokalnymi samorządami program „TET dla każdego”, który zakłada m.in. wyasfaltowanie wszystkich nieutwardzonych odcinków. Dzięki temu będą one dostępne dla użytkowników każdego rodzaju motocykli, nie tylko terenowych.

droga stu zakretow polska

Nie tylko Polacy

Jest w tym zakresie szansa na współpracę międzynarodową, gdyż sprawą zainteresowali się również urzędnicy z krajów bałtyckich. Litewski minister sportu, Vtryskas Velopunktas, stwierdził że piaszczyste odcinki TET, z których słynie jego kraj, przyciągają głównie niezbyt czystych motocyklistów na starych ubłoconych maszynach, którzy śpią w namiotach. Nie dość, że nie korzystają z usług lokalnej bazy turystycznej, to jeszcze psują wizerunek regionu, który dąży do miana „Chorwacji Północy”. Minister przyznał, że zamiast „nieestetycznych krosów” wolałby widzieć chromy i zwitki euro wędrujące z kieszeni skórzanych kamizelek prosto do kas w recepcjach lokalnych luksusowych pensjonatów.

Motocyklowe szlaki TET wyłożone asfaltem. Wspólny projekt Polski i krajów bałtyckich dla rozwoju turystyki
Fot. P. Rystwej

Litwini nie tylko położą asfalt, ale też wybetonują plaże i żwirownie. Nie martwią się przy tym ilością potrzebnego materiału. Od jakiegoś czasu budują wielki mur na granicach z Rosją, ale przez pomyłkę oparli się przy tym na średniowiecznych mapach z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zostało im więc sporo wolnego cementu, woda też się znajdzie, bo choć Czesław odszedł, Niemen ciągle płynie.

Ten artykuł ukazał się 1 kwietnia i jest oczywiście naszym primaaprilisowym żartem. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób, wydarzeń i motocykli jest nieprzypadkowe i całkowicie zamierzone :)

Kymco Xciting VS 400 – piąta generacja doskonałego maxiskutera już w salonach! | Motovoyager

Konrad Bartnik
Konrad Bartnik
Motocyklista, perkusista, ojciec, wielbiciel dobrej kuchni i dużych porcji. Jego największa miłość to motocyklowe podróże – bliskie i dalekie, po asfalcie i bezdrożach. Lubi wszystko, co ma dwa koła, a najbardziej klasyczne nakedy ze szprychami i okrągłą lampą. Na co dzień drapie szutry starym japońskim dual sportem. Nie zbiera mandatów i nigdy nie miał wypadku. Bywa całkiem zabawny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY