Piękna droga do Monastyru Trekavec w Macedonii to jeden z tych cudów inżynierii, które zbudowano z szacunku dla religijnego dziedzictwa tego kraju. Każdy szukający zachwytu będzie zadowolony.

Klasztor Treskavec wzniesiono prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. W czasach świetności mieszkało tutaj około stu mnichów, dziś, po niedawnym pożarze jest tylko jeden, który czuwa nad całym kompleksem.

Przez lata do klasztoru można było dostać się tylko samochodem terenowym lub dobrym motocyklem enduro. Na szczyt wiodła szutrowa droga, która po ulewnych deszczach zamieniała się w prawdziwy tor przeszkód.

Monastyr Treskavec (1)Od niedawna nawierzchnia pokryta jest idealnym asfaltem, który pozwala dotrzeć do monastyru nawet posiadaczom niewielkich motocykli. Droga, mimo że doskonałej jakości, jest dość trudna – na niektórych zakrętach pochylenie sięga 40 stopni!

Monastyr Treskavec (3)Ostatni, kilkusetmetrowy odcinek trzeba pokonać pieszo. Warto to zrobić z kilku powodów – przede wszystkim ze względu na piękny monastyr, gdzie można nacieszyć się spokojem i oddać chwili zadumy.

Monastyr Treskavec (2)Droga jest bardzo mało uczęszczana, ruch turystyczny wzmaga się w czasie wakacji. Na całej długości brak jakichkolwiek zabezpieczeń, po deszczach zdarzają się łachy piachu zalegające na drodze.

Monastyr Treskavec – informacje

Długość trasy: 8 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalne nachylenie: 40 stopni
Maksymalna wysokość: bd
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Monastyr Treskavec – mapa

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.