5 grudnia 2020 r. weszła w życie zmiana Art. 38 Ustawy Prawo o ruchu drogowym określającego dokumenty, które musi mieć przy sobie kierujący. Od tego dnia zniesiono wymóg posiadania polskiego prawa jazdy w trakcie prowadzenia pojazdu.
Kontrola policyjna
Policjanci nie mają więc już podstaw prawnych, do żądania od nas okazania prawa jazdy. Wszelkie dane o posiadanych kategoriach oraz ewentualnie okresach nadania uprawnień są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Znajdują się w niej informacje o numerze blankietu, dacie wydania prawa jazdy, dacie ich ważności, organie wydającym oraz przyznanych kategoriach.
Zweryfikowanie tych danych odbywa się za pomocą terminali zainstalowanych w radiowozach, lub przenośnych będących na wyposażeniu policjantów.
Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie będzie możliwość połączenia się za pomocą takich urządzeń. Wówczas funkcjonariusz będzie musiał połączyć się przez radiostację lub telefonicznie z oficerem dyżurnym jednostki, który dokonana sprawdzenia naszych danych.
Prawo jazdy w telefonie
Choć nie mamy obowiązku wożenia ze sobą dokumentu, to jednak nie trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy będziemy potrzebować potwierdzić nasze dane osobowe, jak i posiadane uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Konieczność taka istnieje chociażby przy zwykłej kolizji, kiedy nie jest zasadne wezwanie patrolu Policji, który mógłby dodatkowo ukarać nas mandatem.
Najprostszym sposobem jest zainstalowanie aplikacji mObywatel. Znajdują się w niej dane związane z dowodem osobistym, prawem jazdy oraz zarejestrowanych na nas pojazdach i wykupionych polisach OC. Dzięki niej możemy również sprawdzić ilość punktów karnych.
Aplikacją mObywatel możemy również wylegitymować się policjantowi.
A co w sytuacji zatrzymania prawa jazdy, na przykład za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h? W takim przypadku dokument nie jest fizycznie zabezpieczany. Stosowny zapis trafia do systemu CEPiK.
Lepiej chuchać na zimne
Może się zdarzyć, że dane do systemu trafią z opóźnieniem, albo zostaną wprowadzone z błędem. Dlatego też w naszym interesie jest, aby przed pozostawieniem prawa jazdy w domu, zweryfikować czy informacje w CEPiK-u są zgodne z rzeczywistością, czy faktycznie widnieją tam nadane nam uprawnienia, dane osobowe są zgodne z rzeczywistością, itp. Możemy tego dokonać przez internetową stronę https://moj.gov.pl/, a potrzebne do tego są jedynie imię, nazwisko oraz numer blankietu. Oczywiście w przypadku jakiejkolwiek niezgodności, musimy to jak najszybciej zgłosić.