Statystycznie najczęstszym powodem czasowej utraty uprawnień do kierowania pojazdami w naszym kraju jest przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Jednak liczba osób, które w mniejszym stopniu, notorycznie łamie przepisy ruchu drogowego, niestety też nie jest mała.
Konsekwencją takiego zachowania są punkty karne, za przekroczenie limitu których, w całym 2020 roku odebrano w Polsce aż 5500 praw jazdy.
Ile punktów wystarczy by stracić prawo jazdy?
Obecnie, liczba punktów karnych, które można mieć na swoim koncie, bez konsekwencji to 24. Po przekroczeniu tego limitu kierowca zostaje skierowany przez starostę, uprawnionego do takich działań, na badanie psychologiczne oraz egzamin weryfikujący jego wiedzę i umiejętności. Jeżeli nie zaliczy którejś części, traci dokument. Dotyczy to jednak kierowców, którzy posiadają uprawnienia powyżej roku. W przypadku młodych kierowców, czyli takich, którzy posiadają prawko krócej niż 365 dni, limit obniżony został do 20 punktów karnych, bez możliwości ich kasacji na kursie doszkalającym. Krótko mówiąc, świeżaki wracają w takim przypadku na powtórny egzamin z teorii i praktyki.
Jak sprawdzić ile mam punktów karnych?
Stan swojego konta punktowego można sprawdzić na dwa sposoby. Albo udamy się na dyżurkę pobliskiego komisariatu policji, gdzie dyżurny jest zobowiązany do udzielenia nam informacji na ten temat, albo przez Internet, na stronie obywatel.gov.pl, za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskamy dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Z tej drugie opcji korzystamy coraz częściej.
– Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez Internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu, w tym samym czasie – zauważył Marek Zagórski, pełniący funkcję sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Punkty karne nie będą już się przedawniać po roku, jeśli nie spełnisz jednego warunku…
Kiedy punkty karne zostaną usunięte?
Punkty kasują się automatycznie po upłynięciu dwunastu miesięcy od ich otrzymania. Traktuje się wtedy, że naruszenie, za które punkty zostały nałożone na winowajcę, uległo przedawnieniu. Drugą możliwością jest udanie się na kurs doszkalający. Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.
Wyjątkowo punkty karne nie znikną z konta w 2 wymienionych przypadkach – jeżeli suma tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Przy czym aktywne punkty karne to te, które posiadamy już na koncie, a tymczasowe, to punkty za które nie przyjęliśmy jeszcze mandatu i sprawa o ich przyznanie jest w toku administracyjnym.