Z końcem 2020 roku, podczas prac legislacyjnych nad zmianami w Prawie o Ruchu Drogowym, zrezygnowano z najhuczniej zapowiadanej zmiany, jaką miało być odbieranie prawa jazdy kierującym pojazdami, którzy przekroczą dozwoloną prędkość poza ternem zabudowanym, o ponad 50km/h. Nie oznacza to jednak, że kierowcy w 2021 roku mogą uprawiać na szosie samowolkę.
Poniżej przedstawiamy wam główne powody, z jakich w bardzo szybki sposób można pozbyć się dokumentu zezwalającego na prowadzenie pojazdów po drogach publicznych.
1. Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h
Statystycznie jest to najczęściej popełniane wykroczenie, za które odbiera się uprawnienia do kierowania pojazdami w naszym kraju. Jeżeli przekroczymy w terenie zabudowanym ów limit prędkości i przyłapie nas na tym policja, nasz dokument zostanie zatrzymany oraz funkcjonariusze nałożą na nas karę finansową w wysokości od 400 do 500 zł, jednocześnie przyznając 10 punktów karnych. To samo grozi nam, gdy przewinienie zostanie udokumentowane przez fotoradar. W wyniku popełnienia tego wykroczenia, praw jazdy zostanie nam odebrane na polecenie policji lub Inspekcji Transportu Drogowego decyzją Starosty Powiatowego na okres 3 miesięcy.
Kierowca ukarany w ten sposób, nie może poruszać się po drogach żadnym pojazdem mechanicznym. W przypadku złamania zakazu Starostwo wyda decyzję o uchylenie dokumentu na kolejne 3 miesiące. Trzykrotna recydywa grozi natomiast całkowitym cofnięciem uprawnień, co oznacza, że aby je odzyskać trzeba będzie ponownie zdawać egzamin.
Jedynym odstępstwem od zatrzymania prawa jazdy są okoliczności wyjątkowe. Wniosek o rozpatrzenie takich okoliczności (np. przewóz osoby, której życie lub zdrowie było zagrożone) należy złożyć do właściwego Starostwa Powiatowego, które jest odpowiedzialne za wydanie decyzji.
Od 5 grudnia do jazdy motocyklem nie potrzebujesz mieć dokumentu prawa jazdy!
2. Przewożenie większej liczby pasażerów niż zezwala na to konstrukcja pojazdu
W dowodzie rejestracyjny określona jest maksymalna liczba osób, które według homologacji mogą poruszać się jednocześnie danym pojazdem. Od 2017 roku kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł za przewożenie każdego ponadprogramowego pasażera. Dodatkowo grozi mu 1 punkt karny od każdego pasażera na gapę. Obecnie ustawodawcy rozszerzyli to prawo i za przewóz trzech, lub więcej, osób w pojeździe grozi utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy.
Jeżeli kierowca pojazdu będzie przewoził, co najmniej 3 dodatkowych pasażerów (w samochodzie osobowym, w samochodzie ciężarowym, a także na przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny) niż wynika to z konstrukcji danego pojazdu, to w takiej sytuacji policjant zatrzyma prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Utrata uprawnień do kierowania nastąpi również, w momencie, kiedy kierowca autobusu będzie przewoził co najmniej 6 pasażerów więcej. Przy czym przepis nie dotyczy kierowców autobusów z miejscami stojącymi, poruszających się w publicznym transporcie zbiorowym, ze względu na to, iż kierowcy nie są w stanie skontrolować liczby przewożonych pasażerów.
3. Oddalenie się z miejsca kolizji lub wypadku
Za ucieczkę z miejsca kolizji rozumiemy taką sytuacja, w której sprawca wypadku usiłuje oddalić się od miejsca zdarzenia, aby nie ponieść konsekwencji czynności na drodze, które doprowadziły do wypadku. Przepisy wyraźnie informują o tym, że uczestnicy zdarzenia na drodze przede wszystkim mają obowiązek udzielić pomocy osobom poszkodowanym i nie mogą opuszczać miejsca, w którym doszło do zdarzenia. Za samowolne oddalenie się z miejsca wypadku grozi utrata prawa jazdy na okres aż trzech lat! Zdawaliście sobie z tego sprawę? Jedynym wyjątkiem zezwalającym na oddalenie się z miejsca zdarzenia jest potrzeba wezwania pomocy, np. gdy trzeba zadzwonić na numer alarmowy z najbliższego domostwa. Osoba taka jednak musi powrócić na miejsce wypadku.
Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają na kierowców, którzy spowodowali wypadek i uciekli z miejsca zdarzenia, będąc jednocześnie pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. W takim przypadku zastosowanie ma najsurowsza kara związana z odebraniem uprawnień do poruszania się pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych, czyli dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Przy kolizji, jak i wypadku, wymiar kary i zatrzymanie prawa jazdy zależy głównie od kwalifikacji tego czynu przez policję i następnie prokuratora…
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2021, także na motocyklowe kategorie AM, A1, A2, A
4. Jazda po spożyciu alkoholu
Dawniej bardzo częste zjawisko wyłapywane na polskich drogach, dziś na szczęście występujące zdecydowanie rzadziej, ale jednak w dalszym ciągu jest to bolączka uczestników ruchu drogowego. Warto już na wstępie poinformować, że za jazdę po alkoholu sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez kierowcę. W Polsce dopuszczalna liczba promili w organizmie, przy której zgodnie z prawem można usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,19 promila we krwi, czyli poniżej 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. A co się dzieje, gdy wielkość ta zostaje przekroczona chociażby nieznacznie? Kierowca, który prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu czyli od 0,2 do 0,5 promila otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów i odda swoje uprawnienia na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Kiedy wynik kontroli trzeźwości wykazał powyżej 0,5 promila – kierowca może stracić prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi też grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Warto tu tez nadmienić, że policjant ma prawo zatrzymać nasze dokumenty w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem środków działających podobnie jak alkohol. Zapis ten reguluje Art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
5. Punkty karne
Każdy, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, ma też w systemie kontrolnym utworzone konto, na którym dopisywane są, nałożone za przewinienia drogowe, punkty karne. Po niechlubnym zdobyciu określonej ich liczby, kierowca zależnie od swojego stażu traci prawo jazdy na stałe, lub czasowo, oraz zostaje skierowany na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Kierowcy posiadający uprawnienia krócej niż rok mają do wykorzystania limit 20 punktów karnych. Jeżeli ich liczba przekroczy założoną kwotę, młody adept traci swoje uprawnienia i chcąc je odzyskać musi od nowa zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny wymagany na poszczególną kategorię. Kierowcy z większym stażem posiadają limit o 4 punkty wyższy. Inne też są konsekwencje przekroczenia w ich wypadku limitu 24 punktów karnych. Żeby odzyskać dokumenty w takim przypadku należy udać się na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poddać się badaniom psychologicznym. Kierowca taki, po odzyskaniu dokumentu, będzie pod lupą. Jeżeli przez 5 lat po odbyciu takiego kursu znów zbierze 24 punkty, prawo jazdy zostanie mu odebrane na stałe i kierowca taki będzie zobowiązany zdawać ponownie egzamin.
W najgorszej sytuacji są ci kierowcy, którzy posiadają więcej niż jedną kategorię prawa jazdy. Niezależnie jakim pojazdem przekroczyli dopuszczalny limit, wstrzymane zostaną im wszystkie kategorie. Zatrzymanie uprawnień dotyczy całego dokumentu, toteż wydział komunikacji, przed wydaniem nam prawka z powrotem, będzie wymagał zdania kolejno egzaminu na każdą kategorię.
Utrata prawa jazdy – o czym jeszcze należy pamiętać?
Tracąc prawo jazdy nie możemy w wyznaczonym, zależnie od wyżej opisanych sytuacji, okresie prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych po drogach publicznych. Złamanie tego zakazu często wiąże się z podniesieniem wymiaru kary lub całkowitym odbiorem uprawnień.
Funkcjonariusz w trakcie kontroli ma również prawo odebrać nam dokument w przypadku gdy jest on nieczytelny lub nieważny, wzbudza podejrzenie, że został podrobiony. Policjant może też zatrzymać dokument gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że za przestępstwo lub przewinienie, którego dokonał kierowca, grozi mu utrata dokumentu. W przypadku zatrzymania prawa jazdy na drodze publicznej, policjant wystawia 7-dniowe pozwolenie na poruszanie się pojazdem. Okres ten nie jest wliczony do czasu odbywania kary.
a pkt 4 dotyczy rewerzysty??
Kiedy będą mieć obowiązek posiadania OC?