W przypadku łożysk, poza odpowiednim dopasowaniem i montażem, istotna jest prawidłowa konserwacja. To właśnie regularne serwisowanie tych elementów zapewnia im dłuższy okres eksploatacji. Dziś radzimy, jak przeprowadzić podstawową konserwację.

 

Długa i efektywna praca elementów takich jak łożyska to idealna sytuacja dla operatorów maszyn. Aby jednak zapewnić taki stan, należy je sumiennie i regularnie przeglądać pod kątem zaistniałych symptomów wskazujących na ich zużycie. Nieustająca praca łożysk sprawia, że z czasem się zużywają. Ten moment można łatwo zauważyć, ponieważ wyeksploatowane łożysko wydaje niepokojące szumy, a podczas obrotu da się zauważyć większy luz. Ponadto rośnie wówczas temperatura pracy. Słowem – element nie pracuje cicho i płynnie.

Na początek kontrola stanu łożyska

Regularna kontrola i czyszczenie łożyska to podstawa w ich konserwacji. Pozwala dostrzec, kiedy coś jest nie tak i w porę zareagować. Łożyska w standardowych maszynach należy czyścić przynajmniej raz w roku. Częściej jeśli urządzenie pracuje w trudnych warunkach i przenosi większe obciążenia. Podczas kontroli trzeba zbadać poziom szumu, temperaturę i kontrolę drgań.

– Poziom szumu w łożysku – tu najlepiej wykorzystać specjalne urządzenie do mierzenia poziomu szumu lub stetoskop.

– Temperatura łożyska – do tego wykorzystujemy czujnik przykładając go w miejscu, gdzie znajduje się otwór olejowy.

– Częstotliwość drgań – do tego przyda się analizator widma drgań; poziom drgań jest indywidualny w zależności od wartości referencyjnych dla danej maszyny, warunków pracy łożyska oraz miejsca pomiaru.

Kiedy trzeba wymienić łożysko?

Wymianę łożyska należy przeprowadzić, kiedy zauważymy ewidentne oznaki zmęczenia materiału. Takimi symptomami są wyłuszczenia na bieżniach i częściach tocznych. Zużywają się, kiedy łożysko wykonana określoną liczbę obrotów pod określonym obciążeniem. Wyeksploatowane łożysko może odmówić posłuszeństwa także wskutek uszkodzeń będących konsekwencją złego użytkowania. Czym jest ów złe użytkowanie? Najczęściej to niewłaściwa obsługa, zły montaż, nieodpowiednie smarowanie czy dopuszczenie do rozwoju korozji.

Smarowanie i warunki pracy

Prawidłowa konserwacja oznacza także regularne smarowanie łożyska. Aplikacja środka smarnego zmniejsza zużycie oraz tarcie. Ponadto zapewnia optymalne warunki i temperaturę pracy. Sposób smarowania dobieramy zawsze pod kątem modelu, rodzaju elementów tocznych oraz prędkości obrotowej. Jaki smar wybrać do łożysk opisujemy w artykule: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/jaki-smar-do-lozysk/

Przy konserwacji łożysk ważne jest także ich przechowywanie. Powinno być zorganizowane w taki sposób, aby ochronić powierzchnię przed korozją lub zniszczeniem. Temperatura otoczenia podczas składowanie nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza i należy unikać jej dużych różnic. Ważna jest też wilgotność powietrza, które nie może przekraczać 60% wilgotności względnej. Należy także chronić łożyska przed kontaktem z agresywnymi substancjami chemicznymi. Po dłuższym przechowywaniu łożyska należy oczyścić naftą lub benzyną, a na koniec posmarować.

Szeroki wybór łożysk kulkowych, igiełkowych, walcowych, baryłkowych i wiele więcej znajdziesz w sklepie techniczno-narzędziowym Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/198-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-stozkowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.