Prawo jazdy na motocykl, najwyższa kategoria (A), dająca nam możliwość jazdy na każdym rodzaju jednośladu z silnikiem. Jak je zdobyć, a przede wszystkim – ile ono kosztuje? Na te pytania postaramy się szybko i konkretnie odpowiedzieć!

Zacznijmy może od tego, kto może ubiegać się o królewską kategorię prawa jazdy – czyli kat. A. Drogi do uzyskania tych uprawnień są dwie: 

Przeczytaj koniecznie: Ile lat musisz mieć, aby starać się o poszczególne kategorie prawa jazdy? Przewodnik

Od kategorii A2 do A

Jedna prowadzi przez prawo jazdy niższej kategorii. Posiadając prawo jazdy kategorii A2 przez dwa lata, można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A. Jeżeli zatem jako osiemnastoletni adept motocyklizmu zdobyłeś te niższe uprawnienia (minimalny wiek kat. A2), to w praktyce, mając jedynie 20 lat możesz już stać się posiadaczem prawa jazdy kategorii A. 

Droga na skróty

W tym przypadku paradoksalnie droga na skróty jest dłuższa, a przynajmniej trwa dużo dłużej, bo aż o 4 lata. Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A należy mieć ukończone 24 lata. Tutaj nie jest potrzebne żadne doświadczenie motocyklowe, a jedynie ukończony kurs i wypełnione inne wymogi, o których napiszemy poniżej. 

Przeczytaj koniecznie: Wszystko co powinieneś wiedzieć o prawie jazdy kategorii AM

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A?

Starania o otrzymanie uprawnień należy zacząć od założenia profilu kandydata na kierowcę (PKK). Założenie takiego profilu jest bezpłatne. 

Aby jednak złożyć wniosek należy wykonać fotografię, taką jak do paszportu. Jej koszt, to okolice 20 zł.

Musisz też wykonać badanie lekarskie u lekarza do tego uprawnionego. Wiele przychodni oferuje takie usługi, czyli badanie lekarskie na prawo jazdy. Taka przyjemność kosztuje 200 zł.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko co powinieneś wiedzieć o prawie jazdy kategorii A2

Masz już profil PKK? Świetnie! Czas na kurs na prawo jazdy. Szkół nauki jest wiele, warto wybrać taką o najlepszej opinii, gdzie instruktorom rzeczywiście zależy na nauczeniu kursanta bezpiecznych podstaw jazdy na motocyklu, a nie tylko przepchnięciu go przez proces egzaminacyjny. Koszty sensownych kursów na prawo jazdy wahają się, w zależności od miejsca, w którym się odbywają, od 1400 zł do nawet 2000 zł

Kurs zaliczony, jeżeli jeszcze nie czujesz się w 100% pewnie, możesz zawsze wziąć jazdy doszkalające. Taka przyjemność kosztuje w przedziale 50-70 zł za godzinę. Często szkoły proponują pakiety jazd doszkalających, np 4 godziny w cenie 250 zł.

Czas na egzamin! Ten składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej, czyli 30 zł plus 180 zł. Tyle po prostu musimy wydać. Niestety, niektórzy z nas do egzaminu podchodzić będą kilkukrotnie. Im więcej podejść, tym finalnie prawo jazdy wyjdzie nam drożej. Ale nie ma co się zniechęcać.

W końcu się udało! Egzamin zdany. Co dalej? Niestety to nie koniec wydatków, na szczęście jednak przed nami tylko ostatnia prosta, czyli 100 zł, które musimy zapłacić w urzędzie za dokument prawa jazdy. 

Podsumujmy zatem wszystkie koszty uzyskania prawa jazdy na motocykl kategorii A:

 • zdjęcie – 20 zł
 • badanie lekarskie – 200 zł
 • kurs nauki jazdy – 1500 – 2000 zł
 • ewentualne jazdy doszkalające od 50 zł za godzinę
 • egzamin teoretyczny – 30 zł
 • egzamin praktyczny – 180 zł
 • dokument prawa jazdy – 100 zł

W sumie od 2030 zł, niestety górna granica wydatków zależy nie tylko od kosztu kursu, a też od liczby godzin doszkalających oraz liczby egzaminów…

Dwa tysiące to oczywiście dopiero początek wydatków. Teraz trzeba jeszcze kupić wymarzony motocykl oraz inne gadżety i akcesoria. Ale wiecie co? 20 lat po zdanym egzaminie na prawo jazdy mogę powiedzieć wam jedno – WARTO!

Powodzenia!

 

 

 

9 KOMENTARZE

 1. Ale 20 lat temu było trochę inaczej, wtedy było od 18 lat i kosztowało chyba z 600zl, a większość szkół dawało jakieś zniżki jeśli robiło się kategorie A przy okazji robienia B, badanie kosztowało 50zl i było raczej formalnością, a do zdania egzaminu na placu wystarczyła ósemka zrobiona jakąś lekką 250 tką :D ale i tak warto, nawet na tych nowych chorych zasadach

  • “W sumie od 2030 zł, niestety górna granica wydatków zależy nie tylko od kosztu kursu, a też od liczby godzin doszkalających oraz liczby egzaminów…” – nie, to Ty zapomniałeś doczytać przedostatni akapit :) :)

  • Przepraszamy, edytujemy artykuł. Doliczymy koszt kanapki z serem na drogę oraz bilet na autobus. Także koszt chusteczek higienicznych służących do otarcia łez, w razie gdyby egzamin nie poszedł po myśli kandydata…

 2. Lepiej mieć własny strój bo uczysz się i zdajesz komfortowo we własnym kasku itp .Na egzaminie dostaniesz ich ochraniacze które będą wisiały i masz dodatkowy stres.
  Zdawałem 2 razy na Kat A razem wszystko wyszło ok 2500zl ( zdawałem 08.2020 w zajebist. ulewie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.