Góry Świętokrzyskie to miejsce idealne dla miłośników dzikiej przyrody i fascynatów historii. Klimat zamkowych ruin, wspaniałe widoki i fantastyczne historie przeplatają się na każdym kroku dając nam możliwość podróży w czasie.

W Górach Świętokrzyskich odnajdziesz wiele atrakcji, które przeniosą cię w czasie kilkaset, kilka tysięcy, a nawet kilkadziesiąt milionów lat. Na południu Kielc przeniesiesz się w czasie odwiedzając prehistoryczną jaskinię Raj, poprzez pięknie położony na wzgórzu gotycki zamek, aż po wspaniały skansen z potężnym wiatrakiem z początku XX wieku.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Jadąc w kierunku najwyższego pasma gór Świętokrzyskich zachwycisz się  pięknym krajobrazem, a będąc w Bielinach ulegniesz czarowi słodkich i soczystych truskawek.

Ruiny zamku w Bodzentynie

Z Nowej Słupi  warto wspiąć się na wierzchołek Łysej Góry, zwanej także Świętym Krzyżem, aby podziwiać jedyne w swoim rodzaju rumowiska skalne (gołoborza), a także zwiedzić Klasztor Benedyktynów. Co ciekawe – miejsce to było największym ośrodkiem kultów pogańskich i to właśnie tutaj odbywały się Sabaty Czarownic, które są kultywowane do dnia dzisiejszego szczególnie w Noc Świętojańską.

Dla zainteresowanych zabytkami techniki obowiązkowe jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa i organizowane corocznie Dymarki Świętokrzyskie, a jeśli fascynuje Cię nowsza technika zajrzyj do znajdującego się w Psarach Nowoczesnego Centrum Satelitarnego.

beznazwy (5)
Klasztor Misjonarzy Oblatów Święty Krzyż

Wśród dróg Kielecczyzny znajdziesz takie perełki jak Przełom Lubrzanki pomiędzy Bodzentynem a Kielcami. Droga wije się tu w dolinie pomiędzy wzgórzami, a gładki asfalt pogłębia doznanie spokoju i odprężenia. To miejsce piękne jest samo w sobie.

SONY DSC
Przełom Lubrzanki Krajno

Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.
 2.  Ruiny zamku w Chęcinach i w Bodzentynie
 3. Jaskinia Raj.
 4. Muzeum Zabawek, Pałac Biskupi w Kielcach.
 5. Centrum Kulturalno Archeologiczne w Nowej Słupi i Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej.
 6. Muzeum Starożytnego Hutnictwa , Pielgrzyma w Nowej Słupi.
 7. Sanktuarium Relikwii Świętego Krzyża
 8. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie.
 9. Muzeum Siekier w Orzechówce

Spróbuj koniecznie:

 1. Żeberek Duszonych w Białej Kapuście w Restauracji Monte Carlo w Kielcach.
 2. Zalewajki w Izbie Dobrego Smaku w Bielinach

 Góry Świętokrzyskie – proponowana trasa

4 KOMENTARZE

 1. Miło, że o Górach świętokrzyskich, szkoda, że banalnie i, powierzchownie. Tyle, ile w słabych przewodnikach.
  Gotycki zamek to zamek w Chęcinach, skansen to jeden z najlepszych w Polsce skansen w Tokarni – miejsce bardzo popularne wśród kielczan i przyjezdnych, oferujące wiele atrakcji i częste imprezy plenerowe. A południe samych Kielc to również piękne i nowoczesne Centrum Geoedukacji – znakomicie opracowana historia geobiologiczna tcyh terenów do zwiedzania gratis!
  Na Świętym Krzyżu kultywowane jest chrześcijaństwo, do czasu wojen szwedzkich to Święty Krzyż był centrum pielgrzymkowym Rzeczypospolitej. Stwierdzenie, że ” tutaj odbywały się Sabaty Czarownic, które są kultywowane do dnia dzisiejszego szczególnie w Noc Świętojańską” jest z gatunku total fiction – może znajdzie się czasem paru nieszczęśników bawiących się w pogaństwo, ale zwykle kończą u egzorcysty.
  Zdecydowanie brakło informacji o kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, Parku Jurajskim w Bałtowie i zamku Krzyżtopór w Ujeździe k. Opatowa – tam wspaniałe podziemia lessowe i zabytki architektury.
  Z Psar (teraz to już żadna atrakcja, największy radioteleskop dawno zdemontowany) niedaleko na legendarny Wykus w lasach k. Wąchocka – obozowisko świętokrzyskiej partyzantki, i do św. Katarzyny, z której zaczynają się szlaki piesze w Góry Świętkrzyskie.
  A wszystko to zaledwie początki do poznawnia regionu niezwykle zróżnicowanego geologicznie i historycznie – Centralny Okręg Przemysłowy, partyzantka, liczne kopalnie kamienia i rud metali.
  Na plus – ładne fotografie.

 2. OK, a z czego ma wypływać inspiracja? Jak dla mnie – z tych kilku szczegółów, które podkreślają wyjątkowość opisywanych miejsc i rozbudzają wyobraźnię. Pozdrowienia z miasta dworcowych przeciągów :)

 3. Jak dla mnie to bardzofajna trasa. Nie znam wcale tego terenu i to co jest opisane na pewno wystarczy mi na weekendowy rajd. Kto wie może tak bardzo spodoba mi się ta okolica że chętnie tam wrócę, a wtedy na pewno zaopatrzę się w “podręczniki”. Jak na razie to napewno pojadę choćby żeby spróbować “soczystych truskawek” ;) Dzięki za poradę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here