Kiedy słońce niemiłosiernie praży trzeba być ostrożnym – my bikerzy jesteśmy narażeni na szereg niebezpieczeństw. Oto siedem ważnych zasad dotyczących podróży w upale.

Wszyscy, którzy mieli okazję podróżować po Afryce lub choćby południowej Europie wiedzą, że upał bywa tak nieznośny, że sama myśl o zatrzymaniu się na światłach parzy jak rozgrzane żelazko. Niewłaściwe zaplanowanie podróży lub błędy popełnione w czasie jej trwania mogą narobić w naszym organizmie poważne spustoszenie.

Przede wszystkim grożą nam oparzenia słoneczne spowodowane długotrwałą ekspozycją ciała na promienie słońca. Warto dobrze zakryć się specjalną odzieżą. Niebezpieczne jest także odwodnienie – pierwszymi oznakami są osłabienie fizyczne, senność, zawroty głowy, spowolnienie procesów myślowych, problemy z koncentracją i trudności z prawidłową oceną sytuacji.

Wysoka temperatura może wywołać bolesne skurcze cieplne mięśni nóg i brzucha. No i najgorsze – udar cieplny, kiedy temperatura naszego ciała przekroczy 40 stopni. Osoby dotknięte udarem często tracą świadomość, może także dojść do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Co zatem robić by uniknąć kłopotów? Oto kilka sposobów, dzięki którym skutecznie oddalimy od siebie nieprzyjemności związane z nadmiarem słońca.

1. Używaj odpowiedniej odzieży

adventure rstWydaje się, że jazda w szortach i t-shircie to dobry sposób na schłodzenie się, ale tak nie jest. Oprócz ogromnego ryzyka urazu w razie wypadku pozwalamy, by wiatr błyskawicznie wyssał naszą podskórną wilgoć. Każda odkryta część naszego ciała – na przykład tak często zapominany przez bikerów kark – narażona jest na poważne oparzenia słoneczne.

Aby uniknąć problemów, stosuj specjalną letnią odzież motocyklową, która zapewnia odpowiednią wentylację, a jednocześnie skutecznie zakrywa całe ciało zapobiegając oparzeniom słonecznym i oczywiście urazom w razie wypadku.

2. Startuj wcześnie, wcześnie kończ

6637_fs1_xDobrym sposobem na uniknięcie największych upałów jest rozpoczęcie podróży bardzo wcześnie rano. Zanim około południa upał osiągnie apogeum możemy w bardzo komfortowych warunkach przebyć całkiem sporą odległość. Dodatkowo po południu nagrzane nawierzchnie dróg działają jak promienniki ciepła, co także nie ułatwia podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.