pon, 10 Maj 2021

Części samochodowe do Forda – oryginalne czy zamienniki?

-

Naprawa samochodu zwykle wiąże się ze sporymi wydatkami. Każdy kierowca obawia się poważnych awarii swojego auta i drży na myśl o wymianie najdroższych elementów. Rynek części samochodowych jest w tej chwili bardzo rozbudowany. Możemy wybierać pomiędzy oryginalnymi podzespołami, które oferuje dany producent w autoryzowanych stacjach obsługi, a zamiennikami kuszącymi niską ceną. Jakie wady i zalety mają te dwa rozwiązania? Jak wybrać części samochodowe np. do Forda Focusa?

Oznaczenia części zamiennych

W Polsce spotkamy się z różnymi oznaczeniami dla części do auta. Części zamienne oryginalne jakości O to oryginalne podzespoły w opakowaniu producenta samochodu i oznaczone marką pojazdu np. części do Forda Focusa. Te produkty są głównie sprzedawane w ASO. Za to części zamienne oryginalne jakości Q również klasyfikują się jako oryginalne, ale są zapakowane z logiem producenta części bądź dostawcy, który produkuje je dla producenta auta. Takie komponenty są produkowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi od producenta danej marki.

Jeżeli chodzi o zamienniki, to wyróżniamy klasyfikacje PC i PT, czyli nieoryginalne części o porównywalnej jakości. Takie produkty przeszły dodatkowe badania niezależnych instytucji i otrzymały od nich certyfikat potwierdzający wysoką jakość np. od Instytutu Thatcham z Wielkiej Brytanii, Centro Zaragozza z Hiszpanii czy niemieckie TÜV-y. Dalej są części zamienne nieoryginalne jakości PJ, które mają tylko porównywalną jakość i są rekomendowane przez dystrybutora oraz części nieoryginalne jakości P zaklasyfikowane do tej grupy tylko na podstawie deklaracji od ich producenta.

Istotną kwestią jest również dostępność danych części na rynku. Podzespoły kategorii O są dostępne praktycznie od razu w momencie wprowadzania danego modelu na rynek. W dalszej kolejności do sprzedaży trafiają części w kategorii Q. Najczęściej zaliczamy do nich elementy układu chłodzenia i klimatyzacji, szyby, elementy oświetlenia, elementy zawieszenia, niekiedy również lusterka, poszycia zderzaków czy inne zewnętrzne elementy z tworzyw sztucznych. Elementy zamienne pojawiają się później i jest to też uzależnione od ekonomicznej opłacalności uruchomienia produkcji. Robi się to tylko wtedy kiedy dany model jest już dostatecznie popularny i długo produkowany. Jeżeli części nie są dostatecznie często wymieniane albo są technologicznie bardzo skomplikowane, to produkcja zamienników po prostu się nie opłaca. Nie wszystkie elementy są również dostępne w zamienniku. Zwykle można dostać zderzaki przednie i tylne, błotniki przednie, kraty wlotu powietrza, szyby czołowe, lusterka, pokrywy silnika, elementy układu chłodzenia, klimatyzacji i zawieszenia, pasy przednie czy oświetlenie.

Skąd się biorą zamienniki części samochodowych?

Dla przeciętnego użytkownika dokonującego zakupu części samodzielnie, niesprawdzone zamienniki mogą być nie lada problemem. Istnieje oczywiście grupa produktów posiadająca obowiązkowe certyfikaty, jednak dużo więcej jest podzespołów o niesprawdzonej jakości, które mogą nawet zagrażać bezpieczeństwu ludzi i ruchu drogowego. Takie części samochodowe kuszą ceną, ale pamiętajmy, że tanie podróbki potrafią być zepsute już w trakcie opuszczania fabryki! Do ich wykonania użyto też półprodukty i surowce o wiele niższej jakości niż w przypadku oryginałów np. mniej odporne na zużycie stopy metali. Dlatego musimy liczyć się z tym, że jeżeli użyjemy byle jakiego zamiennika, to prędzej czy później znów trafimy z autem do warsztatu i to z tą samą usterką. Kto niemądrze oszczędza, ten płaci dwa razy!

Warto również wspomnieć, skąd biorą się zamienniki części do aut. Zgodnie z klauzulą napraw wprowadzoną do ustawy Prawo własności przemysłowej z dnia 29 czerwca 2007 r. tak naprawdę każdy może produkować podzespoły do samochodów. To bardzo liberalne zasady, które mają niestety swoje ciemne strony. Co prawda takie prawo pozwala na wzrost konkurencyjności cenowej, ale niestety daje też możliwość kopiowania poszczególnych elementów karoseryjnych praktycznie bez żadnych ograniczeń. Skoro klauzula zaznacza, że wzorem zastrzeżonym w Urzędzie Patentowym może być tylko cały pojazd danej marki, to jego elementy można bez ograniczeń podrabiać. Niestety nikt nie kontroluje, z jakich materiałów i w jakiej technologii są wytwarzane zamienniki. Nie ma przepisów, które by to regulowały.

Ford Focus części – dlaczego warto postawić na oryginały?

Podczas codziennego użytkowania auta nie trudno zauważyć, że po jakimś czasie dużo elementów zaczyna się zużywać i sprawiać problemy. Musimy wtedy udać się do warsztatu mechanicznego, aby dokonać bieżącej konserwacji. Wymiana najbardziej wyeksploatowanych części na nowe to jedna ze standardowych napraw każdego mechanika. Jednak najważniejsze jest to, na jakie podzespoły się zdecydujemy. Oryginalne części samochodowe od Forda czy innego producenta są nieco droższe od tanich odpowiedników z Chin lub innych krajów dalekiego wschodu. Warto jednak pamiętać, że ich jakość jest nieporównywalnie lepsza oraz gwarantowana certyfikatami i sprawdzoną technologią produkcji.

Wiele osób nie zastanawia się nad tą pozorną oszczędnością, jaką dają tanie, niesprawdzone części. Dokonujemy naprawy u mechanika i zamiast cieszyć się przez długi czas sprawnym autem, szybko będziemy musieli wrócić z tym samym problemem. Niska cena zamienników nie bierze się z niczego. Oryginalne części zamienne mają tę przewagę nad podróbkami, że wyprodukowano je według technologii zalecanej przez producenta pojazdu, czyli powinny być w stanie wytrzymać tyle samo czasu, co podzespoły, które zostały zamontowane w aucie podczas produkcji. Co więcej, producenci montując oryginalne części w swoich autoryzowanych warsztatach, dają nam gwarancję, że tak będzie. W przypadku zamienników nikt niczego podobnego nam nie zapewni. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której wielu zapomina. Jakość i wartość części użytych do naprawy ma istotny wpływ na cenę samochodu przy jego późniejszej sprzedaży.

Szukasz oryginalnych części do Forda? Zobacz tutaj: https://www.ford.pl/serwis/obsluga-i-oferty-serwisowe/naprawy-samochodu/oryginalne-czesci.

Co z częściami regenerowanymi?

Wiele elementów i podzespołów z aut poddawanych jest regeneracji. Taki zabieg pozwala na ich ponowne użycie. Istnieje grupa części fabrycznych poddawanych regeneracji np. alternatory, rozruszniki, sprzęgła czy osprzęt elektryczny. Taki zabieg wykonuje się, stosując bardzo zaawansowane technologie. Po udanej regeneracji podzespoły stają się pełnowartościowymi częściami do auta. Niestety nie wszystkie elementy samochodu mogą być poddane podobnym zabiegom lub po prostu nie zawsze jest to opłacalne. Dlatego tak niewiele elementów się regeneruje. Co prawda istnieją zakłady specjalizujące się w regeneracji części, ale nie spodziewajmy się nigdy, że naprawiana część będzie równie dobra jak nowa. Taki produkt zawsze będzie miał trochę mniejszą trwałość niż nowy komponent. Niska cena może kusić, ale zastanówmy się dwa razy. Z dwojga złego ta opcja jest lepsza niż decydowanie się na tani, niesprawdzony i nieoznakowany zamiennik. Części regenerowane muszą być specjalnie oznakowane, aby klient miał pełną świadomość tego, co kupuje.

Części do Focusa – ważny jest odpowiedni warsztat!

Wybranie dobrych części to podstawa. Nie zapominajmy jednak, że wiele zależy również od fachowców, którzy będą naprawiać nasz pojazd. Decydując się na oryginalne części zamienne, warto też skorzystać z autoryzowanego warsztatu. Specjalistyczne placówki dużo lepiej radzą sobie podczas reperacji aut danego producenta. Jeżeli mechanik jest ukierunkowany w naprawach konkretnej marki, to najlepiej zna różne jej modele, różnice między nimi i ewentualne kłopoty, jakie mogą pojawić się podczas renowacji. Dzisiejsze auta to bardzo skomplikowane maszyny z mnóstwem elektroniki i dodatkowych opcji. Osoba niewyspecjalizowana może nie poradzić sobie odpowiednio z naprawą. Dlatego warto rozglądać się za autoryzowanymi warsztatami samochodowymi i właśnie im powierzyć nasze auto.

Sponsorowany
Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Yamaha ma problemy z dostawą – winna pandemia i blokada kanału Sueskiego

Jeżeli dostawa waszego zamówionego modelu lub części się opóźnia to za chwilę poznacie tego przyczyny. Trwająca od ponad roku pandemia i zablokowany kanał Sueski...

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

Jeżeli często zdarza wam się na drogach spotkanie z policjantami, które niekoniecznie jest rutynową kontrolą, to warto trzymać rękę na pulsie, tzn. wiedzieć ile...

Aprilia Tuono V4 i V4 Factory na 2021 rok – jakie zmiany i czy hipernaked stał się motocyklem turystycznym?

Przepis na Tuono od wielu lat pozostaje niezmienny. Ze sportowego motocykla RSV4 zdjęto kilka owiewek, założono szeroką kierownicę, jednakże zostawiono najważniejsze - silnik, dając...

APP: Pierwsza pomoc przy wypadku motocyklisty. Czy ściągać kask? Co robić? [Powered by Schuberth]

Przedstawiamy cykl artykułów o zbiorczym tytule Akademia Pierwszej Pomocy (APP). W cyklu tym będziemy pokazywać wam prawidłowe zachowanie kierowcy, który najechał na wypadek z...

Czy jazda motocyklem po lasach będzie legalna? Wypełnij ankietę Lasów Państwowych i pomóż w podjęciu decyzji

Niezmiernie cieszy mnie wiadomość, że w końcu jedna z polskich instytucji wzięła pod uwagę motocyklistów i chcę liczyć się z ich zdaniem. W tym...