Wybór akumulatora do motocykla wydaje się sprawą prostą. Sprawdzamy bieguny, napięcie, rozmiar i gotowe. W praktyce, by kupić baterię odpowiednią do własnego motocykla i stylu jazdy, trzeba się wykazać większą wiedzą. Radzimy jak dobrze wybrać akumulator motocyklowy.
Największe zainteresowanie motocyklowymi bateriami zauważyć można na wiosnę, kiedy to wielu z nas bezskutecznie próbuje odpalić motocykl po zimowej przerwie.
Nieużywana bateria ma tendencję do utraty napięcia, co w wielu wypadkach prowadzi do całkowitego jej rozładowania. Rozwiązaniem jest używanie specjalnych ładowarek automatycznych, które zastąpiły ciężkie i niewygodne prostowniki. Najlepszym wyjściem jest jednak ciągłe używanie motocykla.
Jeśli jednak nadszedł czas, by wymienić akumulator na nowy, wybierz pewnego sprzedawcę, na przykład sklep http://www.autopart.pl. Jaki akumulator będzie najlepszy dla twojego motocykla? Wyjaśniamy.
Akumulator litowo-jonowy
Technologia litowo-jonowa jest nam doskonale znana z telefonów. Od niedawna wykorzystuje się ją także do produkcji akumulatorów przeznaczonych do pojazdów. Popularność tego typu baterii wśród motocyklistów szybko rośnie. Dzieje się tak za sprawą licznych zalet. Po pierwsze akumulator litowo-jonowy jest bardzo lekki – może ważyć nawet 400 gramów, co jest wartością nieosiągalną dla konwencjonalnych baterii. Niska masa jest ogromnym atutem w przypadku motocykli wykorzystywanych w sporcie. Taki akumulator jest również bardzo trwały, bez problemu wytrzymuje ponad 2000 cykli ładowania.
Kolejną cechę docenią miłośnicy wheelie i stoppie – akumulator litowo-jonowy może być zamontowany w dowolnej pozycji. Ogromną zaletą takiej baterii jest bardzo krótki czas ładowania, wynoszący od 4 do 8 minut. Dobre akumulatory litowo-jonowe, są również wyposażone w obwody autodiagnostyczne, które pozwalają na precyzyjną kontrolę stanu napięcia. Akumulator litowo-jonowy charakteryzuje się także bardzo powolnym procesem rozładowywania.
Akumulator żelowy
Akumulator żelowy powstał na bazie tradycyjnej baterii kwasowo-ołowiowej. Główna różnica polega na tym, że kwas siarkowy pełniący funkcję elektrolitu, zmieszano tutaj z krzemionką, dzięki czemu ma on konsystencję żelu.
Jedną z najważniejszych zalet akumulatora żelowego jest jego bezobsługowość – większość baterii zalana jest elektrolitem już na etapie produkcji, zatem można ich używać od razu po zakupie. Żelowa konsystencja elektrolitu zapobiega także jego parowaniu i ewentualnym wyciekom. Obsługa sprowadza się tylko do okresowego doładowywania.
Większość żelowych baterii nie wymaga montażu w poziomie, choć zdarzają się modele z oznaczeniem maksymalnego dopuszczalnego przechyłu. Akumulatory żelowe są także od tradycyjnych odporniejsze na uderzenia i wibracje, mają również większą wydajność i znacznie lepiej znoszą niskie temperatury.
Szczególnym typem akumulatora żelowego jest AGM (ang. absorptive glass mat), gdzie elektrolit jest umieszczony w macie szklanej. Dzięki takiej konstrukcji akumulator pozostaje szczelny nawet po mechanicznym jego uszkodzeniu. Dodatkową korzyścią płynącą z takiej konstrukcji jest wyższa moc baterii związana z niższym oporem wewnętrznym.
Akumulator kwasowo-ołowiowy
Najstarszy i wciąż najbardziej popularny typ akumulatora. Podobnie jak w przypadku akumulatorów żelowych, zbudowany jest z ogniw ołowiowych i elektrolitu kwasowego, który w tym typie akumulatora utrzymany jest w stanie płynnym.
Ten typ baterii jest chętnie wybierany przez posiadaczy starszych motocykli, gdzie instalacja elektryczna jest prosta, ilość odbiorników energii znikoma. Zdecydowanie nie nadaje się on natomiast do sprzętów stawianych są na koło. Przechył powoduje wyciek elektrolitu, co może wiązać się ze zniszczeniem osprzętu motocykla.
Akumulator kwasowy jest często wybierany ze względu na cenę, która może wynosić nawet połowę ceny akumulatora żelowego. Ten typ baterii wymaga jednak od użytkownika dość troskliwej obsługi. Regularnie trzeba sprawdzać poziom i gęstość elektrolitu, a w czasie dłuższych postojów (na przykład zimą) wyjmować baterię i przechowywać w ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu. W czasie eksploatacji, ze względu na parowanie i wycieki, elektrolitu ubywa, jego braki uzupełnia się wodą destylowaną.
W większości przypadków po zakupie konieczne jest także napełnienie akumulatora elektrolitem, który dostarczany jest osobno. Czynność ta nie jest wprawdzie skomplikowana, wiąże się jednak z ryzykiem poparzenia kwasem, dlatego warto zabezpieczyć się podczas jej wykonywania okularami i rękawicami ochronnymi.
Niezbędne akcesoria
Jeżeli decydujesz się na zakup akumulatora kwasowo-ołowiowego, potrzebny ci będzie aerometr, którym sprawdzisz gęstość elektrolitu. W przypadku każdego akumulatora potrzebna będzie ładowarka – najlepiej automatyczna, która sama bada stopień naładowania baterii i dobiera odpowiedni program. Po zakończeniu cyklu przechodzi w tryb utrzymania napięcia.
Wiele modeli wyposażonych jest w specjalny konektor. Jeden jego koniec montuje się na stałe do akumulatora, drugi zaś, zaopatrzony w szybkozłączkę, podpina się wygodnie do ładowarki. Dzięki temu odpada konieczność każdorazowego demontażu kanapy i osłon akumulatora.