_SLIDERKawasaki Z650RS archetyp klasyka

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

-

W 1969 roku do salonów sprzedaży wjechała Honda CB750. Trzy lata później Honda musiała zmierzyć się ze swoim pierwszym konkurentem, Kawasaki Z1. Do końca lat siedemdziesiątych każdy z producent z japońskiej Wielkiej Czwórki miał w ofercie podobny motocykl. Segment zaczął rosnąć i rozszerzać się o kolejne modele. Maszyny sprzedawały się na pniu.

Nasi partnerzy

W tym roku, oprócz producentów i importerów motocykli, wspierali nas: polski dystrybutor kasków Schuberth oraz Dobre Sklepy Motocyklowe, dystrybutor rodzimych marek odzieży motocyklowej Broger i Rebelhorn.

W 1976 roku czasopismo Cycle opublikowało test Kawasaki Z650. I to właśnie wtedy pierwszy raz pojawił się termin Universal Japanese Motorcycle. Choć matką wszystkich UJM-ów była Honda CB750 to motocyklem, który jako pierwszy tak nazwano w prasie była właśnie Kawa Z650. Co było przepisem na sukces UJM? Nowoczesny, czterocylindrowy silnik, nowoczesne hamulce, uniwersalny charakter maszyny oraz trwałość i bezawaryjność. To wszystko wystarczyło doprawić naprawdę atrakcyjna ceną. I tak właśnie zrobiono. Kawasaki (K)Z650 produkowano od 1976 do 1983 roku. Kolejne iteracje motocykla poprawiano w oparciu o głosy użytkowników, prasy i własnych inżynierów.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

Kiedy w na początku lat dziewięćdziesiątych Kawasaki wypuściło model Zephyr świat oszalał. Kawasaki odwoływało się bezpośrednio do swojej własnej historii. Nawiązanie do klasycznej już linii Z było oczywiste. Chłodzone powietrzem, czterocylindrowe silniki. Klasycznie poprowadzony wydech, charakterystyczny kształt baku. Boom sprzedażowy był tak potężny, że na niektórych rynkach Kawasaki wskoczyło na drugie miejsce wśród najlepiej sprzedających się motocykli. Gdy redakcja Motovoyager postanowiła przetestować 9 sposób na klasyka było oczywiste co przedstawi Kawasaki. Z650RS to najnowsza reinkarnacja UJM-a ze stajni Zielonych.

Jaki zatem jest Z650RS?

Stylistycznie Zieloni nawiązują do własnej tradycji i całkiem słusznie. To nie jest producent, który pojawił się wczoraj. Kawasaki pomagało definiować segment UJM w latach siedemdziesiątych, było też producentem który zapoczątkował retro-boom w latach dziewięćdziesiątych. Z650RS wyraźnie się do tego odwołuje. Linia motocykla jest mocno klasyczna, ale nie trąci myszką. Znajdziemy tu wyraźne nawiązania zarówno do UJM-ów z lat siedemdziesiątych jak do ich młodszej o dwie dekady wersji. Co według mnie jest tu najfajniejszym stylistycznym akcentem? Trzy elementy – zegary, zbiornik paliwa i zadupek.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

Zegary to bardzo fajny miks analogowych wskaźników i współczesnego wyświetlacza. Jakby tego było mało, styliści Kawasaki zamknęli je w klasycznych kubeczkach. Zegary świetnie komponują się z okrągłym reflektorem, któremu nie poskąpiono klasycznej, chromowanej obudowy. Wyświetlacz znajdujący się pomiędzy analogowymi wskaźnikami dostarczy nam informacji o zapiętym biegu, temperaturze cieczy chłodzącej, poziomie paliwa czy zasięgu na pozostałym paliwie. Nie znajdziecie tutaj wyszukanej elektroniki, kolorowego wyświetlacza czy graficznych fajerwerków. Macie za to wszystko to, co może być potrzebne motocykliście. Czy to mało? Wręcz przeciwnie. Nic nas nie rozprasza ani nie odciąga naszej uwagi od jazdy. Znajdujące się na kierownicy przełączniki nie zaskoczą nas setką guzików. Nie będziemy też musieli czytać grubaśnej instrukcji, aby nauczyć się ich obsługi. Z650RS to motocykl, na który wsiadasz i jedziesz.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

Kolejny piękny element to zbiornik paliwa. To wizytówka całego motocykla. Może być tym, co nada motocyklowi charakteru, może być tym co sprawi, że maszyna będzie wyglądać nijako. Tutaj udało się zarówno nawiązać do klasycznych motocykli, jak i utrzymać lekką i współczesną linię motocykla. Smaku dodają też stylowe szparunki. Pod bakiem mamy silnik. Jaki jest? Taki jak każdy widzi. A silnik widać, bo Kawasaki nie próbowało go osłonić ani schować. Mamy odsłonięta chłodnicę. Mamy odsłoniętą ramę. Mamy nawet odsłonięty i widoczny klakson. Czy miłośnik klasyki może chcieć czegoś więcej?

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

Na koniec pozostaje zadupek. I gdy inni producenci robią co mogą aby pozbyć się tego elementu Kawasaki poszło własną drogą. Tu również nawiązano do klasycznej przeszłości i zrobiono to w pięknym stylu. Gdyby komuś było mało, to w katalogu akcesoriów można znaleźć chromowane uchwyty dla pasażera. A pasażer zmieści nam bez problemu na klasycznie wyglądającej i długiej kanapie. Chcecie zabrać pasażerkę za miasto nad jezioro czy wyskoczyć do kina? Żaden problem. Chcecie przypiąć z tyłu rolkę z bagażem? Ależ proszę bardzo. Tutaj nie ma mowy o jakiejś udawanej uniwersalności. To jeden z tych motocykli, którym dojedziecie do pracy, wyskoczycie za miasto lub odwiedzicie rodzinę na drugim końcu Polski.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

A jak Z650RS jeździ?

Silnik to rzędowa dwójka o pojemności 649 cm3 i mocy 68 KM. Maksymalny generowany moment obrotowy to 64 Nm. I chociaż na papierze te wartości nie wyglądają imponująco to w czasie jazdy jednostka radzi sobie bardzo dobrze. Wibracje są wyczuwalne, ale dla mnie to plus. Na pewno nie były dla mnie uciążliwe, za to w połączeniu z całkiem fajnym gangiem silnika dodawały więcej frajdy do jazdy. Napęd jest przekazywany poprzez skrzynie o sześciu przełożeniach i sprzęgło antyhoppingowe. Producent deklaruje, że aby przejechać sto kilometrów wystarczy zatankować niecałe pięć litrów paliwa. W naszym teście udało się nawet zejść do wartości 4,6 litra. To co ma duże znaczenie, to niska masa motocykla. Był to najlżejszy motocykl w naszym porównaniu. Według producenta gotowa do jazdy maszyna waży jedynie 187 kilogramów.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

Za hamowanie odpowiadają trzy tarcze hamulcowe współpracujące z zaciskami firmy Nissin. Przednie mają średnicę 300 mm, tylna ma 220 mm. Układ jest wyposażany w obowiązkowy obecnie ABS. Układ radzi sobie bardzo dobrze, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy łagodny i uniwersalny charakter maszyny. Oczywiście pomaga tutaj wspomniana już niska masa motocykla.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

W tej beczce miodu jest tylko jedna mała łyżka dziegciu i jest nią bardzo miękkie zawieszenie, które lubi zanurkować przy hamowaniu. Oczywiście można powiedzieć, że to również cecha klasycznych UJMów, ale w tym wypadku dobrze by było zostawić ten rozdział historii motocyklizmu za sobą. Motocykl prowadzi się bardzo lekko i łatwo. Tutaj niemal każdy się odnajdzie. Pozycja jest zrelaksowana i wyprostowana. Kanapa pozwala wygodnie zasiąść. Niektórym może przeszkadzać to, że motocykl jest wąski, ale dla niższych i szczuplejszych osób ta wada stanie się zaletą. Chyba największym atutem tej maszyny jest jej przewidywalność i uniwersalność.

Kawasaki Z650RS archetyp klasyka [test, dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

To fenomenalny sprzęt zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem dwóch kółek jak do niej wrócić. Dodatkowo bez problemu możecie zdławić motocykl aby móc jeździć posiadając prawo jazdy A2. Uniwersalny charakter sprawi, że tą maszyną którą dojedziecie do pracy, na uczelnię lub nad jezioro. A co najważniejsze, dojeżdżając tam odkryjecie urok i piękno bocznych dróg na których Kawasaki czuje się jak ryba w wodzie. Cena startuje od 41 800 PLN. Nie zapomnijcie zajrzeć do katalogu akcesoriów Kawasaki. Tam znajdziecie dodatki, które sprawią że wasz Modern Classic będzie jeszcze bardzie Classic.

Galeria zdjęć

Dane techniczne

Typ silnika: 4-suwowy, silnik dwucylindrowy w układzie równoległym

Pojemność skokowa silnika: 649 cm³

Średnica x skok: 83 x 60 mm

Stopień sprężania: 10.8:1

Układ zaworów: 8 zaworów DOHC

Układ paliwowy: Wtrysk paliwa

Smarowanie: Smarowanie wymuszone, półsucha miska olejowa

Moc maksymalna: 50.2 kW {68 KM} / 8,000 obr./min

Emisja C02: 107 g/km

Maksymalny moment obrotowy: 64 Nm (6.5 kgfm)/ 6,700 obr./min

Zużycie paliwa w teście: 4,6 l/100 km

Emisja C02 przy zastosowaniu zestawu dławiącego 35 kW: 107 g/km

Hamulce, przednie: Podwójne tarcze pół-pływające, 300 mm, Zacisk: podwójny tłoczek

Hamulce, tylne: Pojedyncza tarcza 220 mm. Zacisk: jednotłoczkowy

Zawieszenie, przednie: Widelec teleskopowy 41 mm

Zawieszenie, tylne: Zawieszenie poziome typu Back-link

Typ ramy: Kratowa, stal o dużej wytrzymałości na rozciąganie

Ślad: 100 mm

Skok zawieszenia, przednie: 125 mm

Skok zawieszenia, tylne: 130 mm

Opona, przednia: 120/70ZR17M/C (58W)

Opona, tylna: 160/60ZR17M/C (69W)

Dł x Szer x Wys: 2,065 x 800 x 1,115 mm

Rozstaw osi: 1 405 mm

Prześwit pod pojazdem: 125 mm

Pojemność zbiornika paliwa: 12 litrów

Wysokość siedzenia: 820 mm

Masa pojazdu gotowego do użytku: 187 kg

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

1 KOMENTARZ

  1. Cyt”Czy miłośnik klasyki może chcieć czegoś więcej”.
    Tak! Wzornictwa takiego jak wtedy, a nie jej namiastki. Kto widział Kawasaki W650 i 800, ten wie o czym mówię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ