wt., 18 sty 2022

Legendy Dakaru 1979 – 2000: Niezwyciężona Honda NXR 750 Africa Twin [historia, dane techniczne]

-

W 1977 roku Thiery Sabinne startujący w Rajdzie Abidżan-Nicea zgubił się na libijskiej pustyni. Kilka dni błąkał się szukając drogi. To go zainspirowało. Na przełomie 1978 i 1979 roku zorganizował pierwszy rajd z Paryża do Dakaru. 10 tysięcy kilometrów wyzwania dla ludzi i maszyn. W morderczym upale, na piaskach Mauretanii, pod palącym słońcem, wśród potu, łez szczęścia i desperacji, rodziły się legendy.

Mistrzowski debiut

Africa Twin

To czy BMW mogło wygrać w 1986 roku jest sprawą, która na zawsze pozostanie w sferze akademickich dyskusji. Ostatnia iteracja motocykla z Bawarii była motocyklem dojrzałym i dopracowanym. Mimo to, w 1986 na mecie w Dakarze pierwsze zameldowały się trzy Hondy. Nikogo nie dziwiło trzecie miejsce Hondy XL 600, ten motocykl był rasowym enduro i wielokrotnie już udowodnił swoją wartość. Sensacją były dwa najwyższe stopnie podium zajęte przez modele NXR750. Motocykle szokowały osiągami, nowatorskim designem, ale też bezawaryjnością.

Ucząc się od najlepszych

Na ten sukces złożyło się wiele czynników, ale przede wszystkim była to zasługa doskonale zaprojektowanych motocykli. Honda, podobnie jak inni producenci, chciała wcielić w życie zasadę what wins on Sunday sells on Monday. Sportowy sukces miał być błyskawicznie przekuty na sukces sprzedażowy. Najpierw jednak należało wygrać i aby tego dokonać inżynierowie Hondy postanowili uczyć się na cudzych błędach.

Dominująca w pierwszych dwóch latach Yamaha XT 500 była motocyklem wręcz legendarnie bezawaryjnym. Dakar był morderczy dla sprzętu i boleśnie przekonało się o tym BMW, które w 1982 zwyczajnie nie dotarło do mety. Nowy motocykl Hondy musiał być zatem absolutnie bezawaryjny.

Africa Twin

Inżynierowie z Hamamatsu nie byli również ślepi na sukcesy BMW. Bawarczycy odjeżdżali jednocylindrowej konkurencji dzięki mocy dwucylindrowych silników. Aby wygrać Honda musiała być szybsza nie tylko od jednocylindrowców, ale też od rajdowych bestii ze stajni BMW.

Legendy Dakaru 1979 – 2000: Rajdowe BMW R 80 GS – narodziny gwiazdy [historia, dane techniczne]

To było drugie założenie jakim kierowano się przy budowie NXR750, motocykl miał pozwalać na utrzymanie prędkości co najmniej 170 kmh. Honda szybko też zrozumiała, że motocykl musi się świetnie prowadzić i być ergonomiczny dla zawodnika. Boksery BMW generowały potężną moc, ale miały swoje minusy. Rozstawione na boki cylindry nie pozwalały na przykład zamontować zbiorników paliwa opuszczonych wzdłuż silnika.

Africa Twin

A zbiorniki były niezwykle ważne. W założeniu motocykl miał być w stanie pokonać co najmniej 450 km bez tankowania. Olbrzymia beczka na benzynę, którą BMW montowało nad silnikiem, mocno podnosiła środek ciężkości. Stabilność i ergonomia miały być na najwyższym możliwym poziomie.

Cóż pozostało na koniec? Ergonomia pracy mechanika. Dakar był impreza morderczą nie tylko dla sprzętu i zawodników, ale i dla ekipy technicznej. Po każdym etapie motocykl serwisowano, naprawiano i nieraz przy pomocy wręcz siły woli (BMW w 1985) doprowadzano do jeżdżącego stanu. Czasu na serwis było mało i był on na wagę złota. Należało zatem ten czas szanować, a motocykl miał być prosty w serwisowaniu. To wszystko pokazuje jak ambitnie Honda podeszła do tematu. Motocykl miał być bezawaryjny i prosty jak maszyna jednocylindrowa. Równocześnie miał oferować osiągi maszyn dwucylindrowych. Jak pogodzić tak skrajne wytyczne?

The power of dreams

Africa Twin

Do specjalnie zaprojektowanej i wykonanej ramy trafiło inżynieryjne arcydzieło. Wbrew obiegowej opinii jednostka napędowa stosowana w NXR750 nie pochodziła z choppera. Dwa cylindry rozchylono pod kątem 45 stopni, a blok silnika wykonano z magnezu. Silnik oddychał przez nowoczesne głowice, z których każda posiadała 4 zawory. Pojemność wynosiła niecałe 780 ccm. Silnik generował solidne 69 KM przy 7000 RPM. Maksymalny moment obrotowy wynosił 70 Nm i jednostka generowała go przy 5000 RPM. W praktyce oznaczało to, że zawodnik przy 5000 RPM miał do dyspozycji już 50 KM. Moc była przenoszona poprzez skrzynię biegów o 6 przełożeniach. Priorytetem była bezawaryjność jednostki. Specjalnie skonstruowany układ dolotowy miał zapewnić nie tylko dopływ świeżego, ale i czystego powietrza. Dla obniżenia masy układ wydechowy był podobno wykonany z tytanu.

Africa Twin

Zastosowano najwyższej klasy zawieszenia o skoku 300 mm z przodu i 270 mm z tyłu. Dodatkowo z tyłu zastosowano opatentowane przez Hondę rozwiązanie o nazwie PRO-LINK. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale mówimy tu o w pełni regulowanych zwieszeniach opartych o zamknięty cartridge. Ta technologia zaczęła trafiać do seryjnych motocykli dopiero wiele lat później. Celem poprawy wytrzymałości i obniżenia wagi elementy przedniego zawieszenia frezowano, zamiast odlewać. Był to unikat stworzony tylko w jednym celu – wygrać na pustyni.

Pokonać samych siebie

Africa Twin

Jeśli którykolwiek konkurent Hondy miał nadzieję na dogonienie tej genialnej konstrukcji, to stracił ją już w 1987. Honda dokonała niemożliwego i poprawiła swój własny motocykl. Zmiany nie były rewolucją a jedynie ewolucją. To właśnie ta stopniowa ewolucja trwająca aż do 1989 pozwoliła Hondzie na stałe wejść do panteonu legend.

Africa Twin

Każdy kolejny rok startów przynosił kolejna wersję konstrukcji. Z biegiem lat motocykl zyskiwał na pojemności i mocy, ale tracił na masie. Ciągle poprawiana konstrukcja nie dawała żadnych szans konkurencji. W czasie 4 lat startów Honda wygrała 4 razy. NXR stawały na podium łącznie 7 razy. W 1989 roku Honda, niepokonana, wycofała się z rywalizacji. Czy widzieli już na horyzoncie nowe Yamahy, czy może szefostwo doszło do wniosku, ze dalsze inwestycje nie są potrzebne? To już wiedzą tylko dysydenci w Hamamatsu.

Legendy Dakaru 1979 – 2000: Niezwyciężona Honda NXR 750 Africa Twin [historia, dane techniczne]

Niezwyciężona

Jak spektakularnym była ta seria zwycięstw wie każdy kto interesuje się motorsportem. Na palcach jednej ręki można policzyć producentów, którzy potrafili zbudować maszynę zdolną do kompletnego zdominowania konkurencji już w chwili debiutu. Za sukcesem Hondy stałą ciężka praca, tytaniczny wysiłek inżynierów i potężne pieniądze które wpompowano w projekt.

Africa Twin

Dzisiaj NXR jest jedną z tych niewielu legendarnych maszyn o których można powiedzieć, że nigdy nie uległa konkurencji. Nie została zepchnięta z podium, zjechała z niego sama, niezwyciężona.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Koniec bezkarności motocyklistów – nowe fotoradary będą bronią na fanów jednośladów

To prawda, dotychczas motocykliści mogli czuć się na drogach wyjątkowi, bo w pewnym stopniu byli bezkarni. A wszystko za sprawą tego, że zarówno fotoradary,...

Kim jest polski motocyklista? – ankieta i konkurs Dobrych Sklepów Motocyklowych

Dobre Sklepy Motocyklowe już kolejny raz zapraszają motocyklistów do ankiety „Kim jest polski motocyklista?”. W tym roku nagrodą główną za jej wypełnienie jest topowy...

Najtańszy motocykl Triumpha we współpracy z Bajajem zadebiutuje w 2022 roku

Efektem współpracy Triumpha z Bajajem będzie zapowiadany już kilkukrotnie najtańszy model oferowany w gamie. Najważniejszy jest jednak fakt, że motocykl ten będzie sprzedawany zarówno...

Cesja leasingu – czyli jak zrezygnować z auta, które nie jest już nam potrzebne?

Samochód kupiony na własność można zawsze sprzedać, a leasing wiąże z samochodem na lata. Tymczasem ten pokutujący mit nie ma nic wspólnego z rzeczywistością....

Valeo stworzył motocykl elektryczny, który napędzać będzie jednostka z samochodu Citroena

Zapewne wielu z was firma Valeo kojarzy się przede wszystkim z częściami samochodowymi, a nieliczni wiedzą, że stworzona przez nich jednostka napędowa trafiła do...