śr., 06 lip 2022

Ile kosztuje zostanie motocyklistą? Czy to droga pasja? [felieton, dane, porady]

-

Zacznijmy od tego, że nie będziemy różnicować ani nikogo szufladkować. Nie podzielimy się na motocyklistów i właścicieli motocykli. Możesz być amatorem, profesjonalistą, fanem, a nawet hardkorem. To bez znaczenia.
Twoja przygoda zaczyna się przecież od marzenia, a to co z nim zrobisz zależy tylko od ciebie. O ile jesteś kimś innym niż ja i zamiast rzucać się na głęboką wodę mierzysz siły na zamiary, to prędzej czy później przychodzi ten moment, kiedy zaczynasz liczyć czy dasz radę finansowo. Tak jest ze wszystkim, również z pasją motocyklową.
Zastanówmy się zatem, ile kosztuje ten pierwszy krok w ten niezwykły świat. Co trzeba mieć, a co mieć warto. Ile może trwać okres od zapisania się na kurs, do twojej pierwszej, samodzielnej jazdy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A?
 • Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii A?
 • Ile kosztuje wyposażenie niezbędne do podjęcia kursu?
 • Ile kosztuje motocykl? Co kupić na początek?
 • Koszty utrzymania motocykla
 • Czy warto?

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A?

Ile kosztuje zostanie motocyklistą? Czy to droga pasja? [felieton, dane, porady]

Tak, zaczynamy od oczywistego pytania. Ile kosztuje zdobycie uprawnień.
Podstawowe założenia ścieżek dotarcia do kat. A opisaliśmy w oddzielnym artykule. Przypomnę jedynie skrótowo:

 • Prawo jazdy kat. A2 > Prawo jazdy kat. A
  • minimalny wiek – 18 lat dla A2
  • po minimum dwóch latach można przystępować do wyrabiania uprawnień na kat. A
 • Prawo jazdy kat. A
  • minimalny wiek 24 lata

Tak to już jest. Czy komuś to się podoba czy nie, uwarunkowania te dyktuje troska o bezpieczeństwo młodych ludzi. Kontrola podstawą zaufania, a to oznacza że zanim pozwolimy młodemu napaleńcowi i wsiąść na litra, to wymagamy od niego pewnego doświadczenia z mniejszymi pojemnościami lub osiągnięcia konkretnego wieku (naiwnie licząc, że wyobraźnia i rozsądek same przyjdą z czasem…). Czy to ma sens, odpowiedź musisz znaleźć w sobie.

Podsumowanie kosztów uzyskania uprawnień:

 • Wyrobienie PKK (profil kandydata na kierowcę) – bezpłatne, wyrobienie go kosztuje jedynie twój czas 
 • Fotografia do dokumentu – ok 20 zł
 • Badanie lekarskie – ok 200 zł
 • Kurs prawa jazdy – zależnie od lokalizacji i wersji (standardowa lub ekspresowa) – od 1400 zł do 2000 zł 
 • Jazdy doszkalające – jest to opcja i kosztuje od 40 zł do 80 zł/h (sprzedawane również w pakietach
 • Egzamin teoretyczny – 30 zł 
 • Egzamin praktyczny – 140 zł
 • Wydanie dokumentu prawa jazdy (w urzędzie) – 100,50 zł

Podsumowując koszty obligatoryjne możemy uznać, że zdobycie uprawnień to cena zaczynająca się od ok 1690.50 zł. Koszta te mogą wzrosnąć zależnie od wybranych przez ciebie opcji.

Uwaga! Jeżdżenie bez uprawnień również kosztuje. Wg. obecnego taksometru*:

 • jazda bez posiadania uprawnień kosztuje obecnie 500 zł
 • jazda bez posiadania odpowiednich uprawnień (np. na motocyklu na kat. A, posiadając np. kat B lub A2) 300 zł

*Recydywa skończy się w sądzie i może nasz kosztować od 20 zł do 5000 zł.
** Koszty te mogą wzrosnąć z czasem zgodnie z aktualizacją cennika mandatów.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii A?

Kurs na prawo jazdy kat. A zakłada zwykle ok 30 h teorii i 20 h praktyki. Istnieją oczywiście kursy ekspresowe, ale czas tutaj zależny jest przede wszystkim od kompresji teorii. Czas trwania kursu zależy również od dyspozycyjności naszego instruktora/ki. Z tego względu należy założyć, że zrobienie kursu zajmie nam conajmniej kilka tygodni. Bezpiecznie jest założyć, że poświęcimy na to do dwóch miesięcy.

Ile kosztuje wyposażenie niezbędne do podjęcia kursu?

Ile kosztuje zostanie motocyklistą? Czy to droga pasja? [felieton, dane, porady]

Zgodnie z przepisami podstawowym wyposażeniem niezbędnym do podjęcia kursu (i samej jazdy na motocyklu) jest kask... To czy dana szkoła oferuje kask do wypożyczenia jest kwestią indywidualną. Takie kwestie choćby jak higiena czy indywidualne preferencje wskazują na słuszne rozwiązanie, jakim jest zakup własnego kasku.
Należy pamiętać, że to co zakładamy na głowę nie jest jedynie ozdobą, a ma chronić nasz mózg (niezależnie od tego, czy i jak z niego korzystasz). Nasz pierwszy garnek  powinien zatem spełniać konkretne wymogi tj. posiadać certyfikaty.

ECE 22.05 – wymagany w całej Europie
DOT, SNELL, SHARP – USA, Kanada, Australia

Poszukiwanie najtańszego kasku z certyfikatem ECE 22.05 może okazać się nie lada wyzwaniem. Zależy to od przeznaczenia kasku, jakości i jego wyposażenia. Teoretycznie sztuka ta powinna udać się w zakresie zaczynającym się od ok. 350 zł

Uwaga! W Internecie można znaleźć wiele ofert tanich i/lub fajnie wyglądających kasków… które nie nadają się do jazdy. Należy pamiętać, że kask ma stanowić przede wszystkim ochronę. Wybierając tani i fikuśny kawałek plastiku ryzykujesz swoje zdrowie i życie. Zastanów się zatem, czy warte one są tych kilku złotych, lub tego by wyglądać jak Iron Man. Czasami warto wybrać sprzęt, który może mniej ci się podobać, ale mieć lepsze parametry ochronne.

Kask to jednak minimum. Na następnym miejscu postawiłbym buty. Warto je zakupić już na potrzeby kursu i choć nie trzeba się wykosztowywać, muszą one chronić nasze palce, podeszwę oraz kostki. Bo to właśnie te części ciała chcemy chronić. Podczas nauki możemy popełnić błąd – postawić źle stopę lub podeprzeć się nią, a to stanowi już obciążenie dla naszego ciała. Podstawowe buty do jazdy w mieście można kupić już od 100-200 zł. 

Na tej samej półce co buty postawiłbym rękawiczki. Ich koszt zaczyna się od 50-60 zł i zależnie od jakości rośnie. Do kursu niby nie są niezbędne, ale prędzej czy później wyjedziemy na ulicę i tu już warto takowe posiadać.

Kurtka motocyklowa – bardzo ważna, ponieważ chroni nasze najważniejsze organy (wiem, męska część czytelników może się nie zgodzić). Powinna posiadać w opcji minimum protektory łokci i pleców. Koszt rozsądnej kurtki zaczyna się od 300 zł.

Spodnie również są ekstremalnie ważne, bo mają chronić nas przed ewentualnymi przetarciami oraz uderzeniami w kolana oraz biodra.
Być może będzie to kontrowersyjna teza, ale na potrzeby kursu można rozważyć zewnętrzne protektory kolan (np. protektory enduro – koszt od 70 zł). Natomiast spodnie w wersji podstawowej można kupić już od ok.
200-300 zł.

Kominiarka nie jest niezbędna, ale warto się w nią zaopatrzyć. Koszt takowej zaczyna się od 20 złotych i rośnie. Jej podstawowa funkcja to chigieniczno ochrona kasku przed naszym potem oraz podstawowa ochrona szyi przed wiatrem.

Prawda jest taka, że do kursu wystarczy nam jedynie podstawowe wyposażenie. Warto jednak zastanowić się, co będzie później. Czy sprzęt kupiony na potrzebę nauki będzie się sprawdzał w dalszej karierze motocyklisty?
O ile chcemy jedynie zdobyć kolejnego skilla lub zaledwie sprawdzić czy złapiemy bakcyla, to wersja minimum powinna nam wystarczyć. Należy jednak liczyć się z faktem, że po skończonym kursie będziemy już zdani wyłącznie na siebie i wypracowane umiejętności. Nie twierdzę, że sprzęt z najwyższej półki sprawi, że będziemy lepiej jeździli, ale pod wieloma względami może stanowić dla nas lepsze zabezpieczenie – poczynając od warunków atmosferycznych, a na sytuacjach kryzysowych kończąc. Sprzęt nabywamy nie dlatego, że wypadki zdarzają się często i każdemu (bo tak nie jest), ale dlatego byśmy nie żałowali jeżeli kiedyś jakiś nam się przydarzy. Pecha może mieć każdy, ale pytanie brzmi – jak zminimalizujemy jego skutki?

Podsumowując, orientacyjny koszt podstawowego wyposażenia zaczyna się od ok 350 zł (sam kask), rośnie do ok 1000 zł za pełny strój niskiej jakości i rośnie wraz z naszymi wymaganiami. Oczywiście na start nie ma co przepłacać, ale prawda jest taka, że jeżeli wpadniemy w tę cudowną pułapkę pasji motocyklowej, to wydatki będą coraz większe. 

Ile kosztuje motocykl? Co kupić na początek?

Benelli TRK 502 X

Nasz research mający na celu wyłonienie najtańszego motocykla na rynku pokazał, że za 2000 zł można kupić już coś co jeździ i się nie rozpadnie. Myślę, że za tą kwotę da się znaleźć swój pierwszy sprzęt. 

Oczywiście Internet pęka od pytań na forach i grupach z gatunku kupię litra za 3000 zł. To, czy taki motocykl na start będzie dla ciebie dobry, należy określić samemu. Rozsądek podpowiada, że ten pierwszy sprzęt nie powinien być zbyt drogi, ale też musimy mieć świadomość, że będziemy się na nim wiele uczyć. Bo truizmem jest oczywiście to, że nasza nauka dopiero zaczyna się w momencie zdobycia uprawnień do jazdy motocyklem. To doświadczenie sprawia, że stajemy się lepsi. Musimy zatem założyć, że nasz pierwszy motocykl powinien przede wszystkim być sprawny, bezpieczny, mieć hamulce, sprawne sprzęgło, oraz nie rozpadać się. Tak, tak – moc silnika jest tutaj najmniej ważna. Nasza maszyna ma nam służyć zgodnie z naszymi preferencjami, uczyć nas jazdy po drodze oraz podstawowych czynności serwisowych. To zaś, jaki motocykl wybierzemy na start to kwestia indywidualna. Ja osobiście wybrałem Yamahę Drag Star, ale np. mój kolega kupił Fazera 750. Kto inny zaś wybierze Sportstera, albo Varadero. Osobiście, zanim znalazłem mojego ukochanego BMW R 1150 GS adventure, jeździłem motocyklami różnej maści od cruiserów do motocykli sportowo turystycznych. Warto pamiętać, że poszukiwania też są fajne.

No ale do brzegu. Ile należy przeznaczyć na swój pierwszy motocykl? Osobiście sugeruję kwoty w przedziale 5000 zł do 20 000 zł za motocykl używany. Nowe motocykle można kupić już od 15000 zł (np. Junak M16), a w okolicach 27000 zł można już nabyć naprawdę fajnego turystyka w postaci Benelli TRK 502x.

Koszty utrzymania motocykla

garaż motocykl serwis zima naprawa gaźniki lagi klimat

Do kosztów codziennych zaliczamy przede wszystkim paliwo. Jakie ceny paliwa są, każdy widzi… Kolejnym wymogiem jest oczywiście OC, które zwykle powinno ograniczać się do kwoty 100-200 zł rocznie (zależnie od wielu warunków).

Do tego dochodzą zwyczajowe wydatki na serwis motocykla (olej, klocki, płyny etc.), ewentualne smarowidła do łańcuchów. itp. W przełożeniu miesięcznym kwoty te są stosunkowo niewielkie i mocno zależą od tego, jaki motocykl mamy między nogami.

Czy warto?

Ile kosztuje zostanie motocyklistą? Czy to droga pasja? [felieton, dane, porady]

Z grubsza podliczając powyższe zestawienie można stwierdzić, że rozpoczęcie przygody z motocyklami w wersji minimum powinno nas wynieść ok 7000-10000 złotych. Wydatki te rozkładają się w czasie i są zależne od naszych preferencji oraz możliwości. Czy jest to duża kwota, należy odpowiedzieć sobie samemu. Czy warto? … Serio chcesz, żeby odpowiedział ci na to typ który nie dość, że deklaruje beznadziejną miłość do swojego motocykla, to pisze artykuły w portalu motocyklowym? No ale skoro jesteś tutaj, to odpowiem – dla mnie jest i było warto. Każda chwila spędzona w siodle była dla mnie bezcenna. Każde doświadczenie i poznana osoba. Każda wywrotka czy wypadek – wszystko doprowadziło mnie tu gdzie jestem i prowadzi mnie dalej ku kolejnej przygodzie. Zaczynałem skromnie, czasami robiłem głupoty, ale uczyłem się na błędach. Nie zmienia to faktu, że miałem i mam z tego mnóstwo frajdy, czego i tobie życzę.

 

Jarek Dobrowolski
Jarek Dobrowolski, miłośnik dwóch kółek, którego nie zatrzymuje nic poza głębokimi śniegami. Autor kilku projektów literackich. Celem jednego z nich jest przekroczenie granicy pomiędzy byciem turystą, a rasowym podróżnikiem i odnalezienie prawdziwego znaczenia tego czym jest przygoda i jak ją rozumiemy. Ciągle poszukujący minimalistycznych rozwiązań przynoszących maksymalne efekty ostrożnie dobiera wyposażenie oraz szlifuje umiejętności. Beznadziejnie zakochany w swoim BMW R1150 GS adventure.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Kawasaki Z650RS [dane techniczne, recenzja, opinia, opis, spalanie]

W 1969 roku do salonów sprzedaży wjechała Honda CB750. Trzy lata później Honda musiała zmierzyć się ze swoim pierwszym konkurentem, Kawasaki Z1. Do końca...

Propozycje zlotów na nadchodzący weekend

No i mamy to – oficjalnie zaczęły się wakacje!! Nie ma co zwlekać, na zloty czas uciekać! Łapcie nasze propozycje na najbliższy weekend. Dolnośląskie 01.07...

Marc Marquez opublikował list do swoich fanów – operacja lub koniec kariery

Marquez jest niesamowicie utalentowanym zawodnikiem, który wielokrotnie zachwycał nas swoją jazdą. Niestety Hiszpana prześladuje spory pech, ale także uciążliwe kontuzje, które po raz kolejny...

Nowe wersje Piaggio MP3 wkraczają na trasy [opis, dane techniczne]

MP3 przekonuje do siebie od 2006 roku. I robi to bardzo skutecznie, zyskując coraz większe grono użytkowników. Do klientów trafiło ponad 230 tysięcy egzemplarzy...

Carrera – nowy adventure od Zongshen [opis, dane techniczne]

Nazwa kojarzy mi się przede wszystkim z kultowym modelem firmy Porsche. Wyraz ten po hiszpańsku oznacza wyścig. Motocyklem tym chiński producent zamierza wystartować w...