Wielka Brytania może w końcu znaleźć rozwiązanie swojego problemu z dziurami w drogach dzięki samonaprawiającemu się asfaltowi, stworzonemu przy użyciu sztucznej inteligencji i odpadów biomasy.
Nie tylko Polacy mają problemy z jakością swoich dróg. Ba, od tego problemu nie uciekli nasi rodacy, którzy mieszkają na Wyspach, a jest ich tam przecież sporo. Otóż okazuje się, że Wielka Brytania ma również słabej jakości asfalt, okraszony w wielu miejscach dziurami. To jednak może się zmienić za sprawą przełomowej technologii opracowanej przez zespół ekspertów z Uniwersytetu w Swansea King’s College w Londynie wraz z naukowcami z Chile.
Problemem utwardzający się bitum
Badacze pracują nad samonaprawiającą się nawierzchnią, która będzie w stanie likwidować pęknięcia i ubytki bez potrzeby interwencji człowieka. Problem dziur w brytyjskich jezdniach nie wynika, jak u nas przez zamarzanie wody, a z utwardzania się bitumu – lepkiej, czarnej substancji stanowiącej składnik asfaltu. W miarę jego utleniania nawierzchnia zaczyna pękać, co prowadzi do powstawania wyrw.
AI naprawia świat
Sztuczna inteligencja odegrała kluczową rolę w badaniach – wykorzystano uczenie maszynowe do analizy organicznych cząsteczek w złożonych cieczach, takich jak bitum. Naukowcy stworzyli strategię opartą na danych, która pozwoliła na przyspieszenie symulacji na poziomie atomowym. Dzięki temu udało się lepiej zrozumieć proces utleniania bitumu i mechanizmy powstawania pęknięć. Do modelowania zachowania bitumu użyto chmury obliczeniowej Google Cloud.
Jak działa ten innowacyjny asfalt? Kluczowym elementem są porowate materiały wypełnione olejami pochodzącymi z recyklingu. Gdy w nawierzchni pojawia się pęknięcie, materiały te uwalniają olej, który natychmiast naprawia uszkodzenie.
Mniej niż godzina i po problemie
W testach laboratoryjnych wykazano, że nowy materiał potrafi zasklepić mikropęknięcie w mniej niż godzinę.
Dr hab. inż. z Katedry Inżynierii Lądowej Uniwersytetu w Swansea powiedział – Nasze interdyscyplinarne badania łączą wiedzę z zakresu inżynierii lądowej, chemii oraz informatyki, a także wykorzystują najnowocześniejsze narzędzia AI oferowane przez Google Cloud. Jesteśmy dumni, że rozwijamy technologię samonaprawiającego się asfaltu przy użyciu odpadów biomasy i sztucznej inteligencji. To podejście stawia nasze badania na czele innowacji w zrównoważonej infrastrukturze i przyczynia się do tworzenia bardziej trwałych, przyjaznych środowisku dróg przyszłości – podsumował.
Czy biomasa samonaprawiająca asfalt znajdzie szerokie zastosowanie? Pożyjemy, zobaczymy.
źródło: visordown.com