ciekawostkiBrytyjczycy wymyślili sposób na dziury w jezdni - to samonaprawiający się asfalt...

Brytyjczycy wymyślili sposób na dziury w jezdni – to samonaprawiający się asfalt…

-

Wielka Brytania może w końcu znaleźć rozwiązanie swojego problemu z dziurami w drogach dzięki samonaprawiającemu się asfaltowi, stworzonemu przy użyciu sztucznej inteligencji i odpadów biomasy.

Nie tylko Polacy mają problemy z jakością swoich dróg. Ba, od tego problemu nie uciekli nasi rodacy, którzy mieszkają na Wyspach, a jest ich tam przecież sporo. Otóż okazuje się, że Wielka Brytania ma również słabej jakości asfalt, okraszony w wielu miejscach dziurami. To jednak może się zmienić za sprawą przełomowej technologii opracowanej przez zespół ekspertów z Uniwersytetu w Swansea King’s College w Londynie wraz z naukowcami z Chile.

Problemem utwardzający się bitum

Badacze pracują nad samonaprawiającą się nawierzchnią, która będzie w stanie likwidować pęknięcia i ubytki bez potrzeby interwencji człowieka. Problem dziur w brytyjskich jezdniach nie wynika, jak u nas przez zamarzanie wody, a z utwardzania się bitumu – lepkiej, czarnej substancji stanowiącej składnik asfaltu. W miarę jego utleniania nawierzchnia zaczyna pękać, co prowadzi do powstawania wyrw.

AI naprawia świat

Sztuczna inteligencja odegrała kluczową rolę w badaniach – wykorzystano uczenie maszynowe do analizy organicznych cząsteczek w złożonych cieczach, takich jak bitum. Naukowcy stworzyli strategię opartą na danych, która pozwoliła na przyspieszenie symulacji na poziomie atomowym. Dzięki temu udało się lepiej zrozumieć proces utleniania bitumu i mechanizmy powstawania pęknięć. Do modelowania zachowania bitumu użyto chmury obliczeniowej Google Cloud.

Africa TWIN TEST okladka

Jak działa ten innowacyjny asfalt? Kluczowym elementem są porowate materiały wypełnione olejami pochodzącymi z recyklingu. Gdy w nawierzchni pojawia się pęknięcie, materiały te uwalniają olej, który natychmiast naprawia uszkodzenie.

Mniej niż godzina i po problemie

W testach laboratoryjnych wykazano, że nowy materiał potrafi zasklepić mikropęknięcie w mniej niż godzinę.

Dr hab. inż. z Katedry Inżynierii Lądowej Uniwersytetu w Swansea powiedział – Nasze interdyscyplinarne badania łączą wiedzę z zakresu inżynierii lądowej, chemii oraz informatyki, a także wykorzystują najnowocześniejsze narzędzia AI oferowane przez Google Cloud. Jesteśmy dumni, że rozwijamy technologię samonaprawiającego się asfaltu przy użyciu odpadów biomasy i sztucznej inteligencji. To podejście stawia nasze badania na czele innowacji w zrównoważonej infrastrukturze i przyczynia się do tworzenia bardziej trwałych, przyjaznych środowisku dróg przyszłości – podsumował.

Czy biomasa samonaprawiająca asfalt znajdzie szerokie zastosowanie? Pożyjemy, zobaczymy.

źródło: visordown.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ