_SLIDERBMW CE 04 - futurystyczny skuter elektryczny na co dzień

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

-

26 marca 2022 roku na światło dzienne wyjechał sprzęt, który może postawić na głowie nasze postrzeganie motoryzacji. Dotąd jeszcze chyba nie było tak futurystycznego projektu jednośladu, który wszedłby do seryjnej produkcji. Rewolucyjne w nim jest wszystko – od linii, przez napęd aż do kuriozalnie wielkiego i niesamowicie przyjaznego dla użytkownika wyświetlacza TFT o średnicy ponad 10 cali! Oto król elektrycznych, miejskich skuterów – BMW CE 04!

Gdy wydawało nam się, że wymyślono już wszystko w kwestii miejskich skuterów, BMW postanowiło temu zaprzeczyć. Klasyczna, opatrzona bryła skutera została porzucona przez inżynierów i zaprojektowano coś zupełnie innego, coś zupełnie nowego. Pojazd, który wyjechał wprost z ekranu telewizora filmu Tron: Dziedzictwo…

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

CE 04 – co to znaczy?

Najpierw rozszyfrujmy oznaczenie nowego bawarskiego skutera. C – to literka mająca dwa znaczenia, bo zarówno nią właśnie BMW oznacza swoje skutery, jak i w tym miejscu jest skrótem od słowa Concept. W tym miejscu jednak koncept przeszedł pełną drogę do stania się pojazdem produkcyjnym. E – oznacza nic innego jak napęd elektryczny, o którym napiszę więcej za chwilę. 04 – to z kolei oznaczenie segmentu pojazdu, który odpowiada spalinowym czterysetkom. Jeździłem nim jednak i absolutnie się z tym nie zgodzę, bo przyspieszenia generowane przez ten skuter są iście litrowe…

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Napęd i osiągi

Zacznijmy od tego, co jest sercem każdej konstrukcji, czyli od jego silnika. W tym momencie musimy tu powiedzieć o całym zespole elektryczno-elektronicznym, na który składają się: silnik elektryczny opracowany przez BMW dla samochodów serii 2 oraz Mini, również wywodząca się z samochodów, chłodzona powietrzem bateria oraz chłodzona cieczą elektronika opracowana przez BMW Motorrad.

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Całość prezentuje niesamowite wprost osiągi. W wersji open, czyli dedykowanej użytkownikom posiadającym przynajmniej prawo jazdy kat. A, jednostka napędowa BMW CE 04 generuje ponad 20 KM mocy znamionowej oraz aż 42 KM mocy chwilowej (dla wersji na prawo jazdy kat. A1, czyli popularna 125-tka, jest to odpowiednio 15 KM/31 KM). Jeżeli dodamy do tego potężny moment obrotowy 62 Nm (dla obu wersji) dostępny już od pierwszego obrotu, otrzymujemy pojazd służący do katapultowania nas spod każdych świateł. Dodajmy do tego prędkość maksymalną 120 km/h oraz zasięg (sprawdzony) oscylujący wokół 120-130 km (100 km dla wersji A1) i otrzymujemy świetny pojazd miejski, a przy dzisiejszych cenach paliwa, praktycznie transport darmowy.

Wyświetlacz największy w klasie…

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Ten topowy, nie boję się użyć tego określenia, na rynku motocyklowym wyświetlacz mogliśmy do tej pory podziwiać w takich modelach BMW jak R 1250 RT, R18 Bagger i Transcontinental, a w tym roku trafił on do nowej rodziny K 1600, do modeli GT, GTL, Bagger oraz Grand America, a także do miejskiego skutera BMW CE 04.

Wielu z was może zdziwić jego obecność w tej konstrukcji, ale… on tu po prostu pasuje. Mnogość jego funkcji powala, czytelność pod każdym kątem, odporność na zarysowania i tzw. palcowanie ekranu, przekątna 10,25 cala i rozdzielczość full HD 1920×730 pikseli, możliwość dzielenia ekranu, nawigacji, sterowania telefonem, a wszystko bez odrywania rąk od kierownicy, za pomocą multikontrolera. Top topów i już.

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Niezwykle bogate wyposażenie standardowe

Jak to każde BMW, także i CE 04 można wyposażyć w ogrom dodatków. Jednak biada temu, kto w salonie BMW powie, że jednoślad ten jest goły w wersji podstawowej, bo jest dopchany bardziej niż większość wyposażonych we wszystko co można pojazdów konkurencji. Nie wierzycie? To zaczynamy wyliczankę. Otóż do wyposażenie podstawowego BM CE 04 należą: trzy zmienne tryby jazdy (Eco, Rain, Road), system connectivity, system bezkluczykowy, gniazdo 12V, systemy ABS i ASC, ładowarka 1-fazowa, wentylowany schowek pod siedzeniem otwierany bocznie, w którym zmieści się kask typu jet

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

oraz również wentylowany schowek z gniazdem ładowania USB-C na smartfona,

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

bieg wsteczny, pełne oświetlenie led z opcją świateł welcome i goodbye (taki bajer). Mało? No właśnie!

Kanap zatrzęsienie

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]Jestem przekonany, że wielu malkontentów będzie chciało zmieszać z błotem kanapę CE 04 jako płaską i niewygodną deskę. Ha! Może i na taką wygląda, na pewno płaskości nie można jej odmówić, ale co do wygody, to mamy już bardzo spore pole do działania! Otóż mamy siedzenie szaro-czarne standardowe, siedzenie PRO SP (na zdjęciu), siedzenie PRO SP z oparciem położonym bliżej kierownicy oraz PRO SP II z oparciem oddalonym o 6 cm. Dodatkowo jeszcze dostępna jest kanapa Komfort, wygodniejsza i wyższa o 2 cm, z wielostopniowym podgrzewaniem i z oparciem w standardowym miejscu oraz jej wersja Komfort II z oparciem przesuniętym do tyłu o 6 cm. Każdy znajdzie kanapę idealną dla własnych czterech liter. Ja jeździłem na kanapie PRO SP i było mi całkiem wygodnie. Mogłem usiąść w miejscu, w którym chciałem, kanapa nie okazała się twarda – przynajmniej podczas mojej półgodzinnej przejażdżki po mieście, a muszę nadmienić, że potrafię kręcić się na niektórych motocyklowych konstrukcjach już chwilę po tym, jak na nie wsiadam.

Ładowanie

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Newralgiczna rzecz to ładowanie elektryka. Kabel jednofazowy, dostarczany wraz z pojazdem, pozwoli na naładowanie do pełna akumulatora naszego CE 04 w 4 godziny i 20 minut (80% w 3,5h). W tym temacie wiele zmienia opcjonalny kabel umożliwiający ładowanie trójfazowe, dzięki któremu nasz pojazd naładujemy w 100% w 1 godzinę i 40 minut, a do 80% w niewiele ponad godzinę. Szybkie, domowe ładowanie też jest możliwe po wyposażeniu się w tzw. Wallbox. Dzięki niemu naszą baterię uzupełnimy w podobnym czasie.

Jazda

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Obniżony środek ciężkości, dzięki umieszczeniu baterii jak najniżej się da. Mega moment obrotowy dostępny już z dołu. Cisza towarzysząca przyspieszaniu. Wygoda kanapy i możliwość zajęcia dowolnego miejsca na niej, brak osłony przed wiatrem – co potęguje tylko wrażenia prędkości.

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii to coś niesamowitego. Hamowanie silnikiem jest tak mocne (w zależności od wybranego trybu jazdy), że nie trzeba używać hamulców, a każde odpuszczenie gazu nie tylko wytraca prędkość, ale także odzyskuje energię, wydłużając czas pracy na baterii. Ja przejechałem swoim skuterem 61 km, co rozładowało baterię dokładnie do połowy. Miałem 50% stanu akumulatora i zasięg sugerowany przez komputer (uzależniony od stylu jazdy) na poziomie 60 km. To daje realny zasięg na jednym ładowaniu ponad 120 km. To naprawdę nieźle!

Zdecydowanie jazda tym skuterem to coś niesamowitego, coś, czego powinien spróbować każdy. Oczywiście każdy, do kogo przemawia ten design i lubi futurystyczne pojazdy, bo malkontenci zakochani w klasyce nie mają czego tutaj szukać. Tu klasyki nie ma w ogóle, wcale, nie ma nic!

BMW CE 04 – futurystyczny skuter elektryczny na co dzień [dane techniczne, cena, test, 2022]

Koniecznie udajcie się do najbliższego dealera BMW Motorrad i zabierzcie CE 04 na przejażdżkę. To zmieni wasze podejście do elektryków – zapewniam was. Sam wsiadałem z na ten skuter z dużym dystansem psychicznym (raz że skuter, dwa że elektryk) a schodziłem z niego z wielkim bananem na twarzy. Serdecznie polecam to doświadczenie!

Cena BMW CE 04

Na koniec cena, czyli coś, co może niektórym ograniczyć zapał do kupna tego sprzętu, inni mogą potraktować ją jako coś normalnego w dzisiejszych czasach, a jeszcze inni… cóż, nie zwrócą na nią większej uwagi. Dość przedłużania, za podstawową wersję CE 04 zapłacić będzie trzeba 55 000 zł lub 643 zł netto miesięcznie, przy wyborze finansowania BMW.

Dane techniczne

Silnik
Konstrukcja Silnik synchroniczny z magnesem stałym, chłodzony cieczą
Moc znamionowa
15 kW (20 KM)

11 kW (15 KM) z opcjonalną redukcją mocy 11 kW
Maksymalna moc wyjściowa
31 kW (42 KM) przy 4900 obr./min

23 kW (31 KM) przy 4900 obr./min z opcjonalną redukcją mocy 11 kW
Maks. moment obrotowy 62 Nm przy 1500 obr./min
Parametry jazdy / zużycie paliwa
Prędkość maksymalna 120 km/h (sterowana elektronicznie)
Przyspieszenie
2,6 s w zakresie 0–50 km/h

2,7 s w zakresie 0–50 km/h z opcjonalną redukcją mocy 11 kW
Zasięg według WMTC
130 km

100 km z opcjonalną redukcją mocy 11 kW
Zużycie energii elektrycznej wg WMTC 7,7 kWh / 100 km
Rekuperacja Automatyczna rekuperacja w trybie hamowania silnikiem

Instalacja elektryczna

Akumulator trakcyjny Zbiornik trakcyjny z technologią wysokonapięciową zintegrowany z podwoziem pojazdu, 8,9/8,5 kWh (brutto/netto) (8,9/6,2 kWh przy opcjonalnej redukcji mocy 11 kW)
Napięcie akumulatora (nominalne) 148 V
Moc ładowania
2,3 kW ze zintegrowaną ładowarką

6,9 kW z opcjonalną szybką ładowarką

Technologia ładowania

Gniazdo ładowania w pojeździe typu 2 (nie US i CN); kabel ładowania z wtyczką właściwą dla danego kraju
Czas ładowania w serii
Ok. 4 h 20 min dla 0–100% oraz ok. 3 h 30 min dla 0–80%

Ok. 3 h 20 in dla 0–100% oraz ok. 2 h 25 min dla 0–80% z opcjonalną redukcją mocy 11 kW)
Czas ładowania z opcjonalną szybką ładowarką
Ok. 1 h 40 min dla 0–100% oraz ok. 1 h 05 min dla 0–80%

Ok. 1 h 10 min dla 0–100% oraz ok. 50 min dla 0–80% z opcjonalną redukcją mocy 11 kW)
Akumulator dodatkowy 12 V / 5 Ah, bezobsługowy
Alternator Przetwornica DC/DC o mocy 500 W zintegrowana w ładowarce

Galeria zdjęć

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Michał Brzozowski
Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ