GS 500 – pięćsetka Suzuki, to jeden z przykładów motocykla długowiecznego i kultowego zarazem. Choć z taśm produkcyjnych ostatnie jego egzemplarze zjechał wiele lat temu, to dzięki opinii maszyny praktycznie bezawaryjnej, zdolnej do dużych przebiegów, nadal jest rozważany jako pierwszy poważny motocykl. O laur popularności od lat mierzy się z Kawasaki Er-5 i Hondą CB 500.
W czym tkwi fenomen GS-500? Na pewno w prostej, sprawdzonej konstrukcji i nieskomplikowanych rozwiązaniach technicznych, łatwym dostępie do części, bardzo przystępnej cenie, tanim serwisie i bardzo dobrej opinii użytkowników. Praktycznie ciężko znaleźć głosy krytyczne na temat tej konstrukcji. Nawet ci, którzy przesiedli się na większe, mocniejsze motocykle, GS-a wspominają z sentymentem. Choć widocznie nieaktualna, nadal linia motocykla, z wyeksponowaną ramą i silnikiem, wzbudza pozytywne emocje.
Na niezawodność pięćsetki Suzuki na pewno wpływ ma fakt, że jej silnik jest rozwinięciem konstrukcji stosowanej w jej bezpośrednich poprzednikach, tj. GS 450 i GS 400, tj. konstrukcji z połowy lat 70. XX wieku. Producent, choć oparł się na sprawdzonej, chłodzonej powietrzem, dwucylindrowej, czterozaworowej jednostce napędowej, to nowy produkt wyposażył w nowe, odlewane koła i nowocześniejsze zawieszenie.
Przeczytaj koniecznie: Yamaha FZS 600 Fazer – opinie, zalety, wady, dane techniczne
Produkcję Suzuki GS 500 rozpoczęto w 1989 roku i przez blisko dwadzieścia lat wytwarzania (do 2004 wersja E) wprowadzono tylko niewielkie zmiany. Do najważniejszych należały: zmiana sprężyny napinacza łańcucha rozrządu, łożyskowania wałka wyrównoważającego, wyższa kierownica, czy skuteczniejszy tylny amortyzator. W końcowych latach produkcji zmiany obejmowały praktycznie kolorystykę i usprawnienia jak, np.: powiększenie zbiornika paliwa, unowocześnienie zegarów, lamp. Wyjątkiem było wprowadzenie w roku 2004 wersji GS 500 F, z owiewką nawiązującą do sportowych modeli Suzuki serii GSX-R, która produkowana była do 2007 roku.
Suzuki GS 500 – motocykl prawie do wszystkiego
Z uwagi na osiągi i wielkość motocykla, jego zalety ujawniają się przede wszystkim w mieście. Tam jego poręczność, dynamika w zakresie dozwolonych prędkości, ekonomia są zaletami trudnymi do przecenienia. Przy pokonywaniu tras turystycznych daje się odczuć przede wszystkim zbyt długie przełożenie 5 i 6 biegu. Lekiem na tę bolączkę okazuje się wymiana zębatki zdawczej, na taką o mniejszej liczbie zębów – z 16 na 15.
Wersje E pozbawione były jakiejkolwiek osłony przed wiatrem, także chcąc zwiększyć komfort podróży warto zainwestować w szybę. Oferta jest na szczęście bogata i możliwym jest wyposażenie GS-a w szyby różnych wielkości i kształtów. Nie ma też problemów z instalacją stelaża pod kufer.
Silnik, choć dysponujący mocą jedynie 46 KM, to powyżej 7000 obr./min. pokazuje pazura – staje się o wiele bardziej dynamiczny. Przy spokojnej jeździe nie powinno być problemu z osiągnięciem spalania poniżej 5 litrów na 100 km.
Kanapa nie należy do czołówki, jeżeli chodzi o wygodę. Powody do narzekań ma zwłaszcza pasażer, tym bardziej, że podnóżki dla niego umiejscowione są wysoko, co wymusza duże ugięcie kolan.
Główna zaleta – niezawodność
Oparcie się na sprawdzonych rozwiązaniach przyniosło w efekcie małą awaryjność GS-a. Motocykl jest pozbawiony typowych wad i zakup używanego, zadbanego egzemplarza na pewno zapewni wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. Zwłaszcza, że motocykl okazał się dość odporny na złe traktowanie i nieregularny serwis.
Użytkownicy chwalą GS-a 500 jeszcze za dobre, stabilne zawieszenie, całkiem skuteczne hamulce, lusterka zapewniające dobrą widoczność. Klasyczne zegary są czytelne, jedynie lampki kontrolne są słabo widoczne przy mocnym słońcu.
Minusem i klasyczną bolączką wszystkich GS-ów jest jakość spawów ramy i powłok lakierniczych. Przy zakupie używki należy zwrócić uwagę właśnie na elementy lakierowane, bowiem korozja lubi atakować opisywaną pięćsetkę. Dotyczy to zarówno ramy i ewentualnie układu wydechowego, ale to raczej w starszych egzemplarzach.
Podstawowe dane techniczne:
Silnik:
czterosuwowy, dwucylindrowy w układzie rzędowym, chłodzony powietrzem
Rozrząd: DOHC, 2 zawory na cylinder
Pojemność skokowa: 487 cm3
Moc i moment: 46 KM i 39 Nm
Rozruch: elektryczny
Liczba biegów: 6
Wymiary i cechy:
Długość: 2100 mm
Wysokość siedzenia: 760 mm
Masa sucha: 160 kg
Maksymalna masa całkowita: 380 kg
Przegląd techniczny: co 6000 km
Wymiana oleju: co 6000 km
Zbiornik paliwa: 17 l
Rezerwa: 3,5 l
Prędkość maksymalna: 175 km/h