Utrata prawa jazdy poza obszarem zabudowanym już prawie pewna!

-

Nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie, a nasz rząd już obliczył ilu kierowców, w ich wyniku, straci uprawnienia do kierowania pojazdami. W lipcu tego roku dużo zmieni się naszych drogach, a zmiany te podyktowane są poprawą bezpieczeństwa. Czy aby tylko tym? 

31 stycznia 2020 w fazę konsultacji społecznych wkroczył projekt nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym, który zakłada zmiany w następujących kwestiach:

  • pierwszeństwo pieszych, którzy znajdują się przed przejściem. Kierowcy będą zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszym oczekującym na przejście przez drogę przed pasami.
  • jednolity limit prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, niezależny od pory dnia. Obecnie od godziny 23:00 do 5:00 wynosi on 60 km/h.
  • Utrata prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h również poza terenem zabudowanym, na wszystkich drogach.

Eksperci szansę odrzucenia tej ustawy oceniają jako nikłe, a rząd oszacował już, że w pierwszym roku działania nowych przepisów, czyli de facto przez 6 miesięcy, uprawnienia do prowadzenia pojazdów, w wyniku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym, utraci na 3 miesiące 20 000 kierowców. W 2021 roku ma to być już liczba dwukrotnie większa.

Przedstawiciele rządu twierdzą, że liczby te podyktowane są brakami kadrowymi w policji, bo osób przekraczających dozwoloną prędkość o wartości większe niż 50 km/h będzie dużo, dużo więcej.

Oczywiście utrata prawa jazdy na trzy miesiące będzie najbardziej dotkliwą, ale nie jedyną karą dla szybkiego kierowcy. Dodatkowo zostanie on ukarany mandatem w wysokości 400-500 zł oraz otrzyma 10 punktów karnych, co w niektórych przypadkach może skutkować potrzebą ponownego egzaminu na prawo jazdy.

Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.

2 KOMENTARZE

  1. A w tle słychać już płacz Seby, bo nie będzie mógł lecieć więcej niż 190 km/h. Prawdziwa tragedia i skok na wolność.

  2. to dziwne. A moje pytanie to – po co w pojazdach silniki dajace predkosc wiecej niz dozwolona max 140km/h. Jezeli tak bardzo zalezy lobby bezpieczenstwa o rzeczywiste bezpieczenstwo to wprowadzcie homologacje dla pojazdow max 140km/h bo o bezpiecznej infrastrukturze na drogach mozna zapomniec lepiej przeciez karac, tylko czy te kary zwieksza bezpiecenstwo? Z pewnoscia nie. I tyle byloby w temacie gdyby nie to ze trzeba powiedziec ze policja w obecnych czasach to zwykly rabus ktory dostal prawo do rabowania kupcow na traktach lesnych w poprzednich wiekach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jaki sportowy motocykl klasy 125 na kat. prawa jazdy A1/B? Przegląd maszyn i do miasta i na tor 2023 [dane techniczne, osiągi, cena]

W ostatnich latach dzięki zmianom w przepisach, 125-tki przeżywały wzrost popularności. Dla jednych stały się przepustką do świata dużych motocykli, maszynami do szlifowania umiejętności....

Dlaczego bagger jest idealnym motocyklem na miasto? Subiektywne spojrzenie właściciela Chieftaina [Felieton]

Moje wywody należałoby może zacząć od tego, czym tak naprawdę jest ten, nie każdemu znany, bagger? Bagger to rodzaj amerykańskiego stylu budowy motocykli, które...

Aprilia testuje RS440 – w pierwszej kolejności trafi na rynek azjatycki [dane techniczne, opis, cena]

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy ruszy produkcja sportowej Aprilii w kategorii 400 cm3. Motocykl zostanie oparty na dwucylindrowym, rzędowym silniku...

Suzuki V-Strom 800 czy Honda XL750 Transalp? Porównanie na papierze [cena, dane techniczne, masa, moc, moment]

O ile cenę nowego V-Stroma 800 podano już w listopadzie, o tyle na informację o tym, ile będzie trzeba zapłacić za nowego Transalpa 750...

KTM rezygnuje z segmentu o pojemności 490 cm3 – w zamian za to pojawi się 690 Duke i 690 Adventure

Śmiało można powiedzieć, że w ostatnim czasie w KTM panuje spory chaos, a wszystko za sprawą braku zdecydowania i co rusz zmienianych decyzji przez...