NajnowszePlanujesz wyprawę i potrzebujesz waluty? Dowiedz się, jak najkorzystniej ją wymienić

Planujesz wyprawę i potrzebujesz waluty? Dowiedz się, jak najkorzystniej ją wymienić

-

Wakacyjne podróże zagraniczne cieszą się niesłabnącą popularnością – wiele osób w ogóle nie bierze pod uwagę spędzania urlopu w kraju. Według raportu KPMG z sierpnia 2015, aż 32% Polaków decyduje się na wakacje za granicą, przy czym najpopularniejszym kierunkiem tego typu wyjazdów jest Chorwacja. Większość urlopowiczów spędza czas na plażowaniu (48%), nieco mniej zwiedza nowe miejsca (35%), a tylko niewielki odsetek decyduje się na aktywności sportowe (10%). I oczywiście wszyscy kupują pamiątki. Łączna kwota wydawana przez polskich turystów na wycieczki zagraniczne w sezonie wakacyjnym to ok. 9,6 miliarda złotych. Sporą część tej kwoty wydajemy w kunach chorwackich, koronach czeskich lub norweskich i rzecz jasna – euro. Dlatego przed wyjazdem powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o korzystnej wymianie waluty – okazuje się, że na tym naprawdę można sporo zaoszczędzić.

Do banku czy do kantoru?

To odwieczny dylemat wszystkich tych, którzy planują dłuższy lub krótszy pobyt za granicą. Wymiana waluty w banku to oczywiście pewna i bezpieczna metoda, ale nie ma co ukrywać – z góry wiadomo, że taka transakcja znacznie odchudzi nasz portfel. Mało atrakcyjne kursy walut są spowodowane spreadami, czyli różnicą pomiędzy kursami kupna i sprzedaży, narzucaną przez każdy bank indywidualnie. W konsekwencji, jeżeli chcemy sprzedać bankowi obcą walutę, otrzymamy raczej niewiele, natomiast w przypadku zakupu waluty – zapłacimy dość słono.

Drugą opcją jest stary, dobry kantor. Ale czy rzeczywiście aż tak dobry? Wymiana w kantorze może być nieco bardziej korzystna od strony cenowej, ale niesie ze sobą również spore ryzyko, ponieważ posługujemy się gotówką. Pomijając nawet zagrożenia typu rabunek czy fałszywe banknoty, podróżowanie z większą ilością gotówki jest po prostu niewygodne.

Wymiana walut online

Jest jeszcze trzecia opcja, łącząca w sobie bezpieczeństwo banku i atrakcyjność kursową kantoru. Do tego dochodzi jeszcze łatwość i szybkość wykonywanych operacji. Mowa o internetowych kantorach – zjawisku, które na polskim rynku funkcjonuje dopiero od kilku lat, ale już zdobyło uznanie wielu klientów. W e-kantorach spready są nawet o kilka procent niższe niż w bankach, a więc kursy walut bardziej opłacalne. Wszystko to dlatego, że w ramach wymiany online przeprowadzanych jest więcej transakcji, zatem e-kantor może zaoferować użytkownikom lepszą ofertę. Aby nie być gołosłownym, posłużmy się przykładem – wybieramy się na wakacje do Chorwacji i chcemy zakupić 5000 HRK:

  • w serwisie https://internetowykantor.pl/ kurs HRK wynosi 0,5884 PLN – za 5000 HKR zapłacimy 3 236,40 PLN*
  • w jednym z wiodących polskich banków, znanym z dość niewielkich spreadów, 1 HRK = 0,6028 PLN, zaś 5000 HRK = 3 315,40 PLN*
  • przykładowe ceny HRK w innych bankach: 0, 6111 PLN; 0,6136 PLN; 0,6164 PLN*.

*Według kursów z dnia 30.06.2016r.

Jak kupić walutę w e-kantorze?

Aby wymienić walutę w kantorze online, trzeba być posiadaczem 2 rachunków bankowych: złotówkowego i walutowego. Z konta złotówkowego przelewamy kwotę, którą chcemy przewalutować, na konto wskazane przez e-kantor – po zaksięgowaniu środków otrzymujemy powiadomienie, zaś w panelu klienta widzimy informację o aktualnym kursie. W tym momencie, jeżeli kurs nam odpowiada, zatwierdzamy transakcję. Następnie e-kantor przelewa odpowiednią kwotę w wybranej przez nas obcej walucie na konto walutowe. Wykonanie tych kilku kroków zajmie nam zaledwie kilkanaście minut, po czym – wyposażeni w niezbędną walutę – możemy już ruszać w wymarzoną podróż.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

2 KOMENTARZE

  1. No to życzę powodzenia będąc już po przelewach „wyposażonym w niezbędną walutę „w szybkim wybraniu przed wyjazdem Chorwackich kun, Węgierskich forintów,Ukraińskich hrywien i Czeskich koron w gminno-powiatowych placówkach banków na terenie całej Polski.

  2. A bankomaty? Ludzie jest XXI wiek! Europa, Azja, Afryka – wszędzie bez większego problemu w średniej wielkości mieścinie.
    Od lat jeżdżę bez większej gotówki i wypłacam ją dopiero na miejscu. Założyć konto które nie pobiera prowizji przy wypłatach i jechać z wolną głową. Z bankomatów nie skorzysta się chyba tylko w Iranie i na Antarktydzie… I może jeszcze gdzieś? To da się sprawdzić przed wyjazdem. Nie komplikujmy sobie życia. Komfort podróży bez zapasu większej kasy w kieszeni jest również nie do przecenienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ