Posiadanie klimatyzacji samochodowej jest standardem wśród większości nowoczesnych aut. Nawet stare samochody posiadają systemy, które choć nie są tak zaawansowane jak te oferowane obecnie, to jednak są w stanie zapewnić chłodzenie na odpowiednim poziomie przy wysokich temperaturach, a tym samym – bezpieczną i komfortową jazdę. O czym należy pamiętać chcąc bez komplikacji korzystać z klimatyzacji?

 Czy lato czy zima…

Pomimo, że z klimatyzacji korzystamy głównie latem, przy wysokich temperaturach, to specjaliści doradzają jej uruchamianie jak najczęściej – chociaż raz w tygodniu, również zimą, na około 10 minut. Przy polskich warunkach pogodowych jakie mamy w porze zimowej może to być kłopotliwe, gdyż sprężarka do uruchomienia potrzebuje dodatniej temperatury otoczenia. Jeśli jednak warunki pozwalają, należy uruchamiać klimatyzację tak, aby działała przez kilkanaście minut. W ten sposób doprowadzamy do wymieszania czynnika chłodzącego i oleju wykorzystywanego do smarowania sprężarki – po wspomnianych kilkunastu minutach pracy powstaje emulsja, która chroni wewnętrzne elementy systemu klimatyzacji.

Czynnik chłodzący co rok

Specjaliści radzą kontrolowanie poziomu czynnika chłodzącego. Jeśli nasz system klimatyzacji nie generuje chłodu w aucie, to może oznaczać, że może brakuje tego składnika. Powinniśmy to sprawdzać przed okresem letnim i w razie potrzeby uzupełnić. Jeśli zajmiemy się tym wcześniej, możemy uniknąć sezonowych kolejek w serwisie klimatyzacji. W przypadku gdy czynnik chłodzący dalej spełnia swoje zadanie, mimo wszystko po 2 latach należy go uzupełnić. Jeśli chodzi o nabijanie klimatyzacji, cena wcale nie jest wysoka. Wszystko zależy od zakresu usług, marki auta i warsztatu w którym wszystko będzie przeprowadzane. Stawki wahają się od 100 do kilkuset złotych.

Kiedy koniecznie do serwisu?

Wizyta w serwisie staje się koniecznością, jeśli z otworów wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach. Sprawdzenie klimatyzacji jest również niezbędne, jeśli po zimie kierowca zauważy, że szyby są często zaparowane. W przypadku nieprzyjemnego zapachu konieczna jest dezynfekcja układu. Co ciekawe, specjaliści radzą, aby była ona przeprowadzana corocznie bez względu na to, czy pojawia się wspomniany nieprzyjemny zapach.  Jeśli przeprowadzenie dezynfekcji nie doprowadziło do wyeliminowania przykrego zapachu to możliwe że należy wymienić filtr przeciwpyłkowy.

Przegląd niezbędny?

Coroczny przegląd klimatyzacji jest całkowicie niezbędny dla jej sprawnego działania, jak i utrzymania przyjemnego zapachu w aucie. Jeśli klimatyzacja jest sprawa, to nie prowadzi do większego zużycia paliwa, a przy okazji działa cicho – jest niezauważalna, a jednak zdecydowanie poprawia komfort jazdy przy wysokich temperaturach.

[Notatka prasowa]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here