pt., 01 lip 2022

Wzorowa kolumna. 10 zasad bezpiecznej jazdy w grupie [PORADY]

-

Żaden rajd, zlot czy impreza charytatywna z udziałem motocykli nie może obejść się bez kolumny jednośladów. Co robić, by taki przejazd nie skończył się katastrofą? Przedstawiamy 10 zasad bezpiecznej jazdy w kolumnie.

Jazda w kolumnie może być prawdziwą przyjemnością. Daje poczucie wspólnoty, więzi i dumy z bycia motocyklistą. Jednak poruszanie się w kolumnie niesie z sobą także liczne niebezpieczeństwa. Niewielkie odległości między maszynami, różne predyspozycje i umiejętności kierowców czy wreszcie rozmaite typy motocykli to tylko z niektóre ze spraw, na które trzeba szczególnie uważać.

Dobry przewodnik wie jak zapanować nad grupą – zna język znaków, których używa się w kolumnie i dba o to, by znali go także uczestnicy przejazdu. Potrafi także zorganizować kolumnę motocykli tak, by w razie jakichkolwiek problemów można było bezpiecznie nad nimi zapanować.

Przedstawiamy 10 zasad bezpiecznej jazdy w kolumnie. Oprócz spraw czysto technicznych jak zwykle podstawą jest umiejętność przewidywania, odpowiedzialność i opanowanie.

1. Planuj i jedź według planu

Jazda w grupie (1)Dobrze zorganizowany rajd oznacza, że znamy cel, mamy wyznaczoną trasę, a każdy uczestnik dodatkowo otrzymuje mapę lub plan trasy z instrukcjami krok po kroku. Na takim planie zaznaczone są miejsca tankowania, postoju i noclegu. Są tam również zapisane numery telefonów do przewodnika lub pomocy drogowej.

Przed wyjazdem przewodnik omawia z uczestnikami plan, określa prędkość z jaką kolumna będzie się poruszać, zasady reagowania w razie zagrożenia, tłumaczy znaczenie gestów używanych podczas jazdy.

2. Wyznacz przewodnika

Jazda w grupie (4)Kierownik grupy nie musi być przewodnikiem. Czasami lepiej by zamykał kolumnę i miał kontrolę nad tym co dzieje się wewnątrz niej. Na przewodnika warto wybrać doświadczonego, opanowanego motocyklistę, który będzie umiał planować i przewidywać i nie da się ponieść emocjom.

Przewodnik musi także dokładnie znać trasę przejazdu i warunki drogowe oraz biegle opanować język motocyklowych gestów.

3. Wyznacz zamykającego

Jazda w grupie motocyklistówZamykający to osoba, która jedzie na końcu kolumny. Tę funkcję często pełni kierownik grupy lub osoba zaufana. Zamykający musi nie tylko wyłapywać i eliminować niebezpieczne zachowania uczestników, ale także reagować w razie problemów technicznych lub innych sytuacjach, które mogą spowodować zagrożenie.

Jego zadaniem jest także zwracać uwagę na to, co dzieje się z tyłu, za kolumną i reagować w wypadku zauważenia jakiegokolwiek ryzyka związanego z ruchem innych pojazdów.

4. Bądź gotów do drogi

Jazda na motocyklu w grupieKażdy uczestnik rajdu musi stawić się w miejscu wyjazdu z pełnym zbiornikiem paliwa, nasmarowanym łańcuchem, opróżnionym pęcherzem. Motocykl powinien być sprawny technicznie, ubiór motocyklowy kompletny, a telefon naładowany.

5. Jedź w mniejszych grupach

Jazda w grupie zasadyWedług polskiego prawa kolumna motocykli może składać się maksymalnie z 10 pojazdów. Dlatego w przypadku podróży w większej grupie należy kolumnę podzielić. Jest to istotne nie tylko z prawnego punktu widzenia, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.

Brak możliwości wyprzedzenia ciągnącej się po horyzont kolumny motocykli może być dla innych kierowców bardzo frustrujący – niektórzy mogą podejmować próby wyprzedzania mimo braku takiej możliwości, co w oczywisty sposób stwarza ogromne zagrożenie dla motocyklistów.

6. Jedź własnym tempem

bezpieczna jazda w grupieTo jedna z kluczowych dla bezpieczeństwa spraw. Gonitwa za bardziej doświadczonymi lub bardziej brawurowymi uczestnikami rajdu może skończyć się bardzo źle. Należy jechać własnym tempem, niejako odbywać własny rajd. Dobry przewodnik nada tempo i styl jazdy, który będzie akceptowalny  zarówno dla doświadczonych kierowców, jak i dla tych, którzy mają jeszcze sporo do zrobienia w zakresie techniki.

Mniej doświadczeni bikerzy powinni zająć miejsce z przodu grupy tak, by nie być zmuszonym do pościgu za uczestnikami z większym doświadczeniem.

7. Komunikuj się

Jazda w grupie komunikacjaNajskuteczniejszą metodą komunikacji w grupie jest system gestów, które są uniwersalne w każdym miejscu na świecie. Przewodnik powinien objaśnić ich znaczenie przed rozpoczęciem jazdy, a obowiązkiem uczestników jest obserwować gesty przewodnika i przekazywać je dalej tak, by zobaczyli je wszyscy uczestnicy rajdu.

8. Zachowuj odstęp

Jazda w grupie odstępyJazda koło w koło nie jest dobrym pomysłem. Zasadą przyjętą podczas poruszania się w kolumnie jest jazda na zygzak – motocykliści poruszają się w dwóch kolumnach przesuniętych wobec siebie o kilka długości motocykla. W krytycznej sytuacji daje to kierowcy możliwość reakcji.

W sytuacji, gdy taka jazda jest niemożliwa, lub jeśli przewodnik zarządzi inaczej, zachowuj odstęp umożliwiający reakcję na nieprzewidziane zdarzenia.

9. Nie fiksuj wzroku

Jazda w grupie a bezpieczeństwoStaraj się nie skupiać nadmiernie wzroku na motocykliście jadącym przed tobą. To zjawisko zwane fiksacją jest bardzo niebezpieczne, ponieważ wyłącza uwagę niezbędna do pełnej kontroli nad pojazdem. Nawet jeśli zachowujesz odpowiedni dystans, nie kontrolujesz najbliższego otoczenia ani sytuacji na drodze daleko przed tobą.

Nagłe hamowanie lub unik mogą w takiej sytuacji stać się niemożliwe, dlatego dokładnie obserwuj najbliższe otoczenia, drogę przed tobą, zakręty, inne pojazdy i wszystko to, co zwykle podczas jazdy.

10. Pamiętaj o tyłach

Jazda w grupie na co uwazacBywają sytuacje, kiedy jako przewodnik nagle orientujesz się, że nikogo za tobą nie ma. Grupa została w tyle na zakrętach lub – co gorsza – ktoś z takiego zakrętu wyleciał. Dobry przewodnik, ale także każdy uczestnik rajdu powinien co jakiś czas zerkać w lusterka by upewniać się że wszystko jest ok.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Porównanie nakedów BMW na Torze Łódź, czyli S 1000 R vs F 900 R vs BMW G 310 R – który motocykl okazał się...

Bawarski producent przyzwyczaił nas już do tego, że potrafi robić piekielnie dobre motocykle, jednakże ich gama jest na tyle zróżnicowana, że... można toczyć bratobójcze...

Richard Hammond z The Grand Tour rozbił samochód na Torze Poznań

O tym, że ekipa The Grand Tour odwiedziła Polskę wie już chyba każdy, ale nikt nie spodziewał się, że jeden z prezenterów zaliczy wypadek...

Lista zlotów i motocyklowych imprez na weekend 24-26 czerwca

Kolejny weekend zbliża się wielkimi krokami. Ponownie robimy dla was zestawienie miejsc, gdzie odbywają się zloty, spotkania i imprezy motocyklowe. Szykujcie maszyny, bo będzie...

9 sposobów na klasyka – kolejne wielkie porównanie motocykli za nami!

W tym roku pod naszą redakcyjną lupę postanowiliśmy wziąć motocykle klasyczne. Po raz trzeci zorganizowaliśmy wielkie porównanie motocykli, gdzie w jeden weekend w szranki...

Barton Scalpel 50 – towarzysz na każdy dzień [opis, dane techniczne, cena]

Nazwa może być myląca. Atutem skutera nie są bowiem nieziemskie przyśpieszenia, prędkość maksymalna, wielka moc. Silnik skrywa jedynie 50 centymetrów sześciennych i zapewnia moc...