Żaden rajd, zlot czy impreza charytatywna z udziałem motocykli nie może obejść się bez kolumny jednośladów. Co robić, by taki przejazd nie skończył się katastrofą? Przedstawiamy 10 zasad bezpiecznej jazdy w kolumnie.
Jazda w kolumnie może być prawdziwą przyjemnością. Daje poczucie wspólnoty, więzi i dumy z bycia motocyklistą. Jednak poruszanie się w kolumnie niesie z sobą także liczne niebezpieczeństwa. Niewielkie odległości między maszynami, różne predyspozycje i umiejętności kierowców czy wreszcie rozmaite typy motocykli to tylko z niektóre ze spraw, na które trzeba szczególnie uważać.
Dobry przewodnik wie jak zapanować nad grupą – zna język znaków, których używa się w kolumnie i dba o to, by znali go także uczestnicy przejazdu. Potrafi także zorganizować kolumnę motocykli tak, by w razie jakichkolwiek problemów można było bezpiecznie nad nimi zapanować.
Przedstawiamy 10 zasad bezpiecznej jazdy w kolumnie. Oprócz spraw czysto technicznych jak zwykle podstawą jest umiejętność przewidywania, odpowiedzialność i opanowanie.
1. Planuj i jedź według planu
Dobrze zorganizowany rajd oznacza, że znamy cel, mamy wyznaczoną trasę, a każdy uczestnik dodatkowo otrzymuje mapę lub plan trasy z instrukcjami krok po kroku. Na takim planie zaznaczone są miejsca tankowania, postoju i noclegu. Są tam również zapisane numery telefonów do przewodnika lub pomocy drogowej.
Przed wyjazdem przewodnik omawia z uczestnikami plan, określa prędkość z jaką kolumna będzie się poruszać, zasady reagowania w razie zagrożenia, tłumaczy znaczenie gestów używanych podczas jazdy.
2. Wyznacz przewodnika
Kierownik grupy nie musi być przewodnikiem. Czasami lepiej by zamykał kolumnę i miał kontrolę nad tym co dzieje się wewnątrz niej. Na przewodnika warto wybrać doświadczonego, opanowanego motocyklistę, który będzie umiał planować i przewidywać i nie da się ponieść emocjom.
Przewodnik musi także dokładnie znać trasę przejazdu i warunki drogowe oraz biegle opanować język motocyklowych gestów.
3. Wyznacz zamykającego
Zamykający to osoba, która jedzie na końcu kolumny. Tę funkcję często pełni kierownik grupy lub osoba zaufana. Zamykający musi nie tylko wyłapywać i eliminować niebezpieczne zachowania uczestników, ale także reagować w razie problemów technicznych lub innych sytuacjach, które mogą spowodować zagrożenie.
Jego zadaniem jest także zwracać uwagę na to, co dzieje się z tyłu, za kolumną i reagować w wypadku zauważenia jakiegokolwiek ryzyka związanego z ruchem innych pojazdów.
4. Bądź gotów do drogi
Każdy uczestnik rajdu musi stawić się w miejscu wyjazdu z pełnym zbiornikiem paliwa, nasmarowanym łańcuchem, opróżnionym pęcherzem. Motocykl powinien być sprawny technicznie, ubiór motocyklowy kompletny, a telefon naładowany.
5. Jedź w mniejszych grupach
Według polskiego prawa kolumna motocykli może składać się maksymalnie z 10 pojazdów. Dlatego w przypadku podróży w większej grupie należy kolumnę podzielić. Jest to istotne nie tylko z prawnego punktu widzenia, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.
Brak możliwości wyprzedzenia ciągnącej się po horyzont kolumny motocykli może być dla innych kierowców bardzo frustrujący – niektórzy mogą podejmować próby wyprzedzania mimo braku takiej możliwości, co w oczywisty sposób stwarza ogromne zagrożenie dla motocyklistów.
6. Jedź własnym tempem
To jedna z kluczowych dla bezpieczeństwa spraw. Gonitwa za bardziej doświadczonymi lub bardziej brawurowymi uczestnikami rajdu może skończyć się bardzo źle. Należy jechać własnym tempem, niejako odbywać własny rajd. Dobry przewodnik nada tempo i styl jazdy, który będzie akceptowalny zarówno dla doświadczonych kierowców, jak i dla tych, którzy mają jeszcze sporo do zrobienia w zakresie techniki.
Mniej doświadczeni bikerzy powinni zająć miejsce z przodu grupy tak, by nie być zmuszonym do pościgu za uczestnikami z większym doświadczeniem.
7. Komunikuj się
Najskuteczniejszą metodą komunikacji w grupie jest system gestów, które są uniwersalne w każdym miejscu na świecie. Przewodnik powinien objaśnić ich znaczenie przed rozpoczęciem jazdy, a obowiązkiem uczestników jest obserwować gesty przewodnika i przekazywać je dalej tak, by zobaczyli je wszyscy uczestnicy rajdu.
8. Zachowuj odstęp
Jazda koło w koło nie jest dobrym pomysłem. Zasadą przyjętą podczas poruszania się w kolumnie jest jazda na zygzak – motocykliści poruszają się w dwóch kolumnach przesuniętych wobec siebie o kilka długości motocykla. W krytycznej sytuacji daje to kierowcy możliwość reakcji.
W sytuacji, gdy taka jazda jest niemożliwa, lub jeśli przewodnik zarządzi inaczej, zachowuj odstęp umożliwiający reakcję na nieprzewidziane zdarzenia.
9. Nie fiksuj wzroku
Staraj się nie skupiać nadmiernie wzroku na motocykliście jadącym przed tobą. To zjawisko zwane fiksacją jest bardzo niebezpieczne, ponieważ wyłącza uwagę niezbędna do pełnej kontroli nad pojazdem. Nawet jeśli zachowujesz odpowiedni dystans, nie kontrolujesz najbliższego otoczenia ani sytuacji na drodze daleko przed tobą.
Nagłe hamowanie lub unik mogą w takiej sytuacji stać się niemożliwe, dlatego dokładnie obserwuj najbliższe otoczenia, drogę przed tobą, zakręty, inne pojazdy i wszystko to, co zwykle podczas jazdy.
10. Pamiętaj o tyłach
Bywają sytuacje, kiedy jako przewodnik nagle orientujesz się, że nikogo za tobą nie ma. Grupa została w tyle na zakrętach lub – co gorsza – ktoś z takiego zakrętu wyleciał. Dobry przewodnik, ale także każdy uczestnik rajdu powinien co jakiś czas zerkać w lusterka by upewniać się że wszystko jest ok.