Dobry pokrowiec motocyklowy to dziś jedno z podstawowych akcesoriów. Chroni nie tylko przed ptasimi odchodami i kwaśnymi deszczami, ale także przed zainteresowaniem złodziei.

Dzisiejsze pokrowce na motocykl, mimo często niepozornego wyglądu, wykorzystują najnowocześniejsze technologie, znane z odzieży motocyklowej. Zapewnia to oddychalność tkaniny, a jednocześnie skutecznie chroni przed wpływem opadów.

Jeśli spojrzymy na nowoczesne pokrowce na motocykl Moto-Tour, z trudnością uwierzymy, że jeszcze nie tak dawno motocykliści mieli do dyspozycji brzydkie i nieforemne plandeki, które często bardziej szkodziły maszynie niż ją chroniły. Grube, wodoodporne tkaniny wprawdzie skutecznie zatrzymywały wodę – niestety, zarówno deszczową, jak i wilgoć, która próbowała odparować z zakamarków motocykla.

W efekcie pod koniec zimy w różnych miejscach jednośladu pojawiały się rdzawe wykwity, co oznaczało konieczność poważnych ingerencji lakierniczych.

Dopasuj rozmiar pokrowca

Wybór pokrowców na motocykl jest dziś naprawdę spory. Oprócz standardowej rozmiarówki, podobnej do tej  stosowanej w przypadku odzieży, występują rozmaite wariacje przystosowane do niezliczonych typów motocykli.

Można znaleźć pokrowce motocyklowe przystosowane do potężnych cruiserów, baggerów czy hiperturystyków. Pokrowce występują także w wersji przystosowanej do kufra centralnego, a także w różnych kolorach.

Sprawdź detale

Pokrowiec na motocykl to nie zwykła plandeka. Oprócz skutecznej ochrony przed deszczem i zanieczyszczeniami, materiał musi być odporny na rozdarcie pod wpływem wiatru, musi też być wyposażony w rozwiązania, które pozwolą zabezpieczyć pokrowiec przed łatwym ściągnięciem go przez przypadkową osobę.

Najczęściej stosowane są specjalne otwory w dolnej części, przez które można przelec spinaną kłódką linkę. Większość pokrowców ma także dolną spinkę, czyli zatrzask umożliwiający spięcie pokrowca pod motocyklem.

Sprawdź też grubość materiału. Nie jest żadną tajemnicą, że solidny, gruby materiał wytrzyma znacznie dłużej niż tańszy, ale cieńszy. Upewnij się, że jest on paroprzepuszczalny – w innym wypadku wilgoć będzie miała ograniczoną możliwość odparowania, co z pewnością zakończy się powstaniem rdzy.

Określ zastosowanie

Nie każdy pokrowiec potrzeby jest do zimowania motocykla. Pokrowce motocyklowe występują również w lekkich wersjach podróżnych. Taki pokrowiec warto zabrać ze sobą w podróż, by zabezpieczyć swój sprzęt przed łakomym wzrokiem amatorów cudzej własności.

Wożenie po świecie grubego pokrowca nie ma sensu – zajmuje on zbyt dużo miejsca i jest znacznie mniej wygodny od lekkiego pokrowca. Lekki lepiej sprawdzi się także, kiedy motocykl zimujesz w zamkniętym garażu.

Występują także pokrowce częściowe – możesz nimi przykryć kanapę, tankbag lub inny fragment motocykla.

Kupuj u sprawdzonych sprzedawców

Nawet najlepszy pokrowiec na motocykl może mieć ukryte wady fabryczne, takie jak pęknięte szwy, osłabiony materiał, czy nieprawidłowe spasowanie. Efektem takich wad może być zniszczenie pokrowca i – tym samym – uszkodzenie motocykla.

Nie warto ryzykować nieplanowanych napraw. Lepiej kupić pokrowiec na motocykl u sprawdzonego sprzedawcy, który w razie problemu wymieni produkt na nowy. Przypadkowy handlarz może nie pamiętać, że cokolwiek u niego kupiliśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here