Mazury na motorze – 3 trasy, które musisz zrobić tego lata

-

Na drogach wciąż przybywa motorów. W 2021 roku odnotowano ich o prawie 160 procent więcej niż 10 lat temu. Przybywa też kobiet kierujących jednośladem, bo stanowią one już 20 procent wszystkich motocyklistów. Nic dziwnego, że coraz częściej słyszy się o trasach motocyklowych. Ale czym właściwie trasa motocyklowa miałaby się różnić od samochodowej?

Czego poszukują motocykliści?

Kiedy zaczynamy poruszać się na motorze, inaczej postrzegamy drogę. Nie jesteśmy już zamknięci w samochodowej kapsule, a tym samym bardziej jesteśmy w kontakcie z otoczeniem. Aby drogę dla motorów można było uznać za dobrą, przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na nawierzchnię. Im gorszej jakości, tym warunki podróży mniej komfortowe. Widoki i odpowiednia ilość zakrętów pozwalających na ekscytujące manewry to idealne sposoby na uatrakcyjnienie jazdy. Ważna też będzie trasa pod kątem zagęszczenia pojazdów czy patroli policyjnych. Biorąc to wszystko pod uwagę i chcąc wybrać się na Mazury (bo gdzieżby indziej?), zaczynamy poszukiwać najciekawszych tras dla jednośladów. Jakie w tym przypadku są szczególnie godne polecenia?

1. Wielka pętla mazurska

Podróżując na Mazury, chciałoby się poznać region jak najpełniej, co oznacza, że zarówno krajobrazy, historia, kultura jak i kuchnia nie będą miały przed nami tajemnic. Wielka pętla mazurska to 144-kilometrowa trasa, która pozwoli nam zrealizować ten cel. Mikołajki, Ryn, Giżycko czy Pisz to punkty na trasie, które dostarczają widoków na jeziora Śniardwy, Tałty, Niegocin, Kisajno czy Mikołajskie i Jagodno. Wiele miejsc pozwoli też na przystanek przy obiektach historycznych, jak Twierdza Boyen w Giżycku czy zamek w starożytnym Rynie. Trasa biegnie przez Mazurski Park Krajobrazowy, a w nim napotkamy na regionalne muzea czy osady z charakterystyczną architekturą. Jakie jeszcze trasy motocyklowe warto przebyć na Mazurach?

2. Trasa z Olsztyna

Dla zwolenników mniejszych dystansów lub bardziej zacisznych miejsc istnieje malownicza trasa motocyklowa z Olsztyna. Obecny na trasie Pasym nad jeziorem Kalwa to warty odwiedzenia ośrodek sportowy, w którym znajduje się nawet wyciąg narciarski. Z kolei w gminie Janowo warto zobaczyć jezioro Zawadzkie należące do jednego z najczystszych w województwie oraz granitowy pomnik przyrody „Kucak” o wysokości 1,7 m. Trasa prowadzi też przez Jedwabno i Zgniłochę, by ostatecznie powrócić do Olsztyna.

3. Trasa z Mrągowa

Dystans 121 km będzie do pokonania na trzeciej trasie motocyklowej prowadzącej z Mrągowa przez Maradki, Rozogi, Szczytno, Dźwierzuty czy Biskupiec. Jest to okazja do poznania Pojezierza Olsztyńskiego, obfitującego nie tylko w jeziora, ale i zabytki. Jeśli nastawiamy się na ich zwiedzanie, warto wybrać się tą trasą w okresie letnim, kiedy są otwarte dla turystów.

Partnerem tekstu jest Hotel St. Bruno w Giżycku na Mazurach – https://www.hotelstbruno.pl/, które jako stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, otwarte jest na wszystkich turystów, również tych podróżujących jednośladami.

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

5 KOMENTARZE

    • Przestań się srac o mówienie motor a motocykl. Przyjęło się że się mówi motor i każdy wie i ci chodzi. Czepiasz się o glupoty

  1. Ruciane w kierunku Pisz za Orlenem w prawo, Wiartel, Łacha, Kolno, Pisz, Orzysz, Mikołajki. Galindia przy okazji, ale ceny jak na Mazurach.

  2. Motory to były na wsi. Motocyklista jeździ na motocyklu. Jakie ku..a motory ? Słownictwo dopuszczalne w remizie a nie na motocyklowym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY