Jak przewieźć na motocyklu najpotrzebniejsze rzeczy do codziennego użytku? Służbowy laptop, drugie śniadanie, bluzę w razie chłodu i kilka innych drobiazgów? Kufry? Sakwy? Torba na bak? Można i tak, ale zdecydowanie najlepszym i najbardziej przyjaznym rozwiązaniem jest plecak. Czy każdy do tego zadanie nadaje się tak samo? O tym w artykule…

Plecak, który sprawdzi się na motocyklu powinien posiadać kilka cech go charakteryzujących, które sprawią, że nie tylko będzie w nim można przewozić potrzebne nam przedmioty, ale także nie będzie nam przeszkadzał i będzie pełnił kilka jeszcze dodatkowych funkcji.

Przeczytaj koniecznie: Pięć przydatnych akcesoriów nie tylko dla motocyklowego turysty

Primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić

Jeżeli jechaliście kiedyś motocyklem w plecaku rowerowym albo trekingowym, to na pewno doświadczyliście uderzania o kurtkę czy kask wszędobylskich pasków. Te jakże funkcjonalne paski, które pomagają mocować bagaż wożony przy prędkościach rzędu 20 km/h czy noszony z prędkościami 3 razy mniejszymi, absolutnie nie sprawdzą się przy podróży motocyklowej powyżej 100 km/h. Wszystko lata na każdą stronę, obija nas i denerwuje. Jeżeli ktoś na motocyklu stosuje taki plecak, to albo wiąże wszędobylskie paski, albo je w końcu ucina. 

Solidne zapięcie

Przy dużych prędkościach miękki materiałowy plecak może zacząć łopotać. To z kolei może sprawić, że zwykły, lekko chodzący zamek błyskawiczny po prostu się rozepnie. Co wtedy? Rzeczy z plecaka po kolei opuszczają pokład, rozbiegając się po jezdni we wszystkich kierunkach. Najgorsze jest to, że tego typu awarii dowiadujesz się często kilka, kilkanaście, albo i kilkadziesiąt kilometrów dalej. Wózek zamka błyskawicznego zamykającego komory bagażowe plecaka motocyklowego musi chodzić ciężko, aby sam nie miał szans się rozpiąć. 

Objętość

Typu żółw, z ochraniaczem, wodoszczelny, 15 czy 30L?
Typu żółw, z ochraniaczem, wodoszczelny, 15 czy 30L?

Pamiętajmy, że plecak nosimy na plecach – może i truizm, ale nie wszyscy zdają się o tym wiedzieć. Ciężki plecak będzie nam ciążył, będzie wpływał na nasze zmęczenie, ból kręgosłupa i mobilność podczas jazdy na motocyklu. To niebezpieczne. Duży plecak, oparty na siedzeniu, z poluzowanymi szelkami, będzie ruszał się, rozpraszając nas. Plecak idealny na motocykl powinien mieć pojemność nie większą niż 30 – 35 litrów, a nawet mniejszą. Nie przeładowujmy też go. 

Przeczytaj koniecznie: Jak dobrać deflektor motocyklowy

Zapięcie na klatce piersiowej

jaki plecak na motocykl 

To podstawa. Szelki plecaka powinny być zapinane z przodu, aby wyższa prędkość, czyli opory powietrza, nie rozbierały nas z niego. To irytujące i dekoncentrujące. Jeżeli nasz plecak będzie miał dodatkowo mocowanie dolne, w pasie, to tylko lepiej. Im solidniej będzie się trzymał, tym będzie nam wygodniej.

Funkcja dodatkowa: ochraniacz

 

Niektóre plecaki przeznaczone na motocykl mają w tylnej ściance wbudowany ochraniacz, a same przybierają kształt żółwiej skorupy – ze sztywną częścią zewnętrzną. Są bezpieczne, są fajne, ale mają jeden minus – bardzo ograniczoną pojemność. O ile w materiałowy plecak wepchacie mnóstwo ciuchów, o tyle taki żółwi garbik pomieści naprawdę niewiele, często też nie da się w taki plecak spakować słusznego rozmiaru laptopa schowanego w pokrowiec. Trzeba przy zakupie wziąć to pod uwagę. 

jaki plecak na motocykl

Funkcja dodatkowa: bukłak

Typu żółw, z ochraniaczem, wodoszczelny, 15 czy 30L?
Typu żółw, z ochraniaczem, wodoszczelny, 15 czy 30L?

Takie rzeczy znajdziecie głównie w plecakach z przeznaczeniem dla crossowców i endurzystów… Lekkie i małe plecaczki, mieszczące w sobie bukłaki na wodę – nawet pojemności 3 litrów – które pozwalają na nawadnianie się bez zatrzymywania się, bez zdejmowania plecaka. Ale takie plecaki raczej polecamy tylko w teren i do mniejszych prędkości. Bukłak nie sprawdzi się raczej na turystyku podczas jazdy autostradą, chociaż, kto wie? Można próbować – np mając taki plecak jak na zdjęciu powyżej. 

Wodoodporność

Większość plecaków dostępnych na rynku nie jest wodoodporna. Część z nich – rowerowych czy trekkingowych – ma specjalne nakładki przeciwdeszczowe, które jednak są całkowicie nieprzydatne na motocyklu. Jeżeli kupicie plecak gumowany, który sam w sobie będzie wodoszczelny – to super. Jeżeli nie, to wystarczy, że wozić w nim będziecie zawsze worek foliowy, w który w razie ulewy schowacie wszystkie rzeczy. 

Kolory a widoczność

Jasny plecak będzie bardziej widoczny, ale też będzie dużo szybciej widać na nim brud. Ciemny – zupełnie odwrotnie. Czy zatem jest jakiś złoty środek? Tak, wybrać plecak w odcieniach szarości, ale wyposażony w oczobitne wstawki i elementy odblaskowe, które poprawią naszą widoczność po zmroku. 

Wnioski

Nie musicie na motocyklu jeździć w plecaku dedykowanym do jazdy motocyklem, ale warto byłoby, żeby spełniał wyżej wymienione przeze mnie funkcje. Taki plecak, nawet jeżeli kupowany jako plecak biwakowo, spacerowo, weekendowy – może okazać się bardzo przydatnym motocyklowym akcesorium, bez którego nie będziecie wychodzić na moto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.