PoradyCzy można samodzielnie usunąć rdzę z samochodu lub motocykla?

Czy można samodzielnie usunąć rdzę z samochodu lub motocykla?

-

Pojawiająca się korozja na powierzchni karoserii spędza sen z powiek nie jednemu właścicielowi czterech kółek. Pojawienie się ogniska rdzy nie musi być powodem do paniki, w końcu jeśli lakier nie był odpowiednio zabezpieczony, to taki problem prędzej czy później występuje. Tu pojawia się pytanie, czy można usunąć rdzę z samochodu samodzielnie?

Gdzie najczęściej pojawia się rdza na samochodzie i z jakiego powodu? Przeprowadź pierwsze oględziny

Oczywiście już możemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Oczywiście możesz zająć się problemem rdzy samodzielnie, ale musisz to zrobić fachowo. Na początek musisz przeprowadzić gruntowne oględziny. Musisz wiedzieć, że rdza pojawia się najczęściej na progach, nadkolach, masce, klapie bagażnika, a często także listwach bocznych. Przyjrzyj się tym miejscom, a także całej karoserii, by wychwycić wszystkie wykwity. Pamiętaj, by unikać sytuacji, gdy może dojść do mechanicznego uszkodzenia lakieru. Stawanie pod drzewami, gdzie gałąź może spaść na samochód i porysować lakier, ale i jazda po nieutwardzonych nawierzchniach zwiększa ryzyko ubytków, które w konsekwencji pojawienia się wilgoci prowadzą do korodowania. Warto dbać także o regularne mycie samochodu, a także zabezpieczanie profili zamkniętych. Gdy już jednak pojawi się rdza, możesz zabrać się do pracy.

Przygotuj niezbędne środki do usunięcia rdzy i nałożenia nowej powłoki – środki ścierne, szpachla, farba w sprayu

Na początek musisz zgromadzić niezbędne środki chemiczne, czyli farbę w sprayu (tu znajdziesz najlepszą https://e-lakiernik.net/lakierowanie/farba-w-sprayu), a także akcesoria do mechanicznego usuwania rdzy. Sprawdzają się w tym ostatnim przypadku szczotki druciane, ale i papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Trzeba zaopatrzyć się też w podkład i szpachlę do naprawiania ubytków. Może się bowiem zdarzyć, że korozja będzie na tyle posunięta, że doprowadzi do powstania dziury w karoserii, którą trzeba będzie przykryć warstwą szpachli. Oczywiście nie tylko lakiery akrylowe, zarówno te gwarantujące uzyskanie optymalnego koloru, jak i bezbarwne będą Ci potrzebne. Musisz też zadbać o pistolet do lakierowania, a także środki ochrony osobistej. Niezbędne będą rękawice i maseczka ochronna. Pamiętaj też o okularach ochronnych. Musisz zadbać też o zaopatrzenie w elementy do zabezpieczenia karoserii, która nie będzie poddawana naprawie. Zatem ważna będzie folia, a także taśmy zabezpieczające.

Usuwanie rdzy krok po kroku i lakierowanie

Pracę należy zacząć od zabezpieczenia karoserii. W pierwszym kroku trzeba usunąć mechanicznie całą rdzę. Tu przyda Ci się papier ścierny do jej zeszlifowania. Gdy obszar korozji jest duży, sięgnij po szczotkę drucianą. Możesz zastosować też zmywacz do usuwania korozji w przypadku mniejszych nalotów. Ewentualne dziury musisz zabezpieczyć szpachlą. Przed zastosowaniem podkładu powierzchnię blachy musisz odtłuścić. Po zastosowaniu podkładu nakładasz na ubytki wspomnianą już szpachlę. Na końcu wyrównujesz powierzchnię papierem ściernym, aby była równa. Lakier na karoserię musisz nakładać cienkimi warstwami. Jednocześnie pamiętaj, że niezależnie jaki środek stosujesz, musisz trzymać się wytycznych producenta dotyczących czasu wiązania się lakieru. Dopiero po wyschnięciu jednej warstwy nakładasz kolejną. Gdy ta wyschnie możesz nałożyć trzecią.

Na koniec: jak zabezpieczyć samochód przed ogniskami korozji?

Lakierowanie to jeszcze nie wszystko, bo warto zabezpieczyć karoserię przed korozją. Tutaj zastosowanie mogą mieć woski do karoserii. Najlepszy efekt uzyska się jednak decydując się na powłokę ceramiczną. Jej koszt jest wyższy jednak może zabezpieczyć karoserię na dłuższy czas przed uszkodzeniami mechanicznymi i korodowaniem. Na pewno trzeba pamiętać o garażowaniu samochodu i unikać nieutwardzonych dróg. Odpowiednie środki do zabezpieczania lakieru mogą tworzyć powłokę hydrofobową i działać od miesiąca do mniej więcej roku. Oczywiście najdłuższy czas ochrony zyskuje się w przypadku powłoki ceramicznej. W myśl zasady mądry Polak po szkodzie, warto po skończonej pracy naprawczej i usunięciu korozji dodatkowo zabezpieczyć lakier.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ