TurystykaNa weekendŻuławy Wiślane. Krzyżackie zamki i czar bursztynu

Żuławy Wiślane. Krzyżackie zamki i czar bursztynu [NA WEEKEND]

-

[sam id=”24″ codes=”true”]Żuławy Wiślane to piękne piaszczyste plaże pełne bursztynowych kamieni, a także ciężkie ceglane budownictwo krzyżackich komutrów. Wśród tych kontrastów odnajdziesz także holenderskie wioski z pozostałościami wiatraków.

Żuławy Wiślane to tereny w dużej mierze leżące poniżej poziomu morza. Na północy znajdują się szerokie złociste plaże, na których fascynaci bursztynów co roku rozgrywają zawody w poławianiu tego pięknego kamienia. Krainę przecina sieć rzek i strumieni, na których napotkasz ciekawe mosty zwodzone, stacje pomp i śluzy wodne.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Pomimo, iż to tereny całkowicie płaskie nie można narzekać na brak wrażeń. W okolicy możesz odnaleźć liczące kilkaset lat wiejskie kościółki,  a także niewielkie, pamiętające czasy holenderskich osadników wioski, takie jak Drewnica. To żywy skansen budownictwa żuławskiego. Zachowały się tu osobliwe budynki, ale perełką jest niewątpliwie jeden z niewielu zachowanych na Żuławach wiatraków.

Stegna_gmina_12

Odwiedzając Żuławy nie można pominąć słynnej twierdzy krzyżackiej w Malborku. Ta monumentalna gotycka budowla zachwyca swoją surowością kształtów i tajemniczością. Grube mury otaczające ją ze wszystkich stron i głęboka fosa zapewniały bezpieczeństwo przebywającym w środku władzom krzyżackim.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zamek kryje w sobie siedem wieków historii, od czasu gdy bracia zakonni wybrali sobie nową siedzibę swojego zakonu na wzgórzu nad Nogatem. Kolejne rozbudowy utworzyły zespół zamkowy o powierzchni około 20 hektarów, spięty potężnymi murami z wielkimi bramami, wyposażony w baszty i wieże, które broniły dostępu do twierdzy.

144809_zamek-malbork-rzeka-nogatZamek Malborski olśniewa przepychem, zdumiewa bogactwem rozwiązań architektonicznych jak na owe czasy oraz poraża swym ogromem. Nie można jednak zapominać o innych zamkach krzyżackich w pobliżu, takich jak zamek w Gniewie, który obecnie pełni rolę luksusowego hotelu oraz zamek w Sztumie może nie tak spektakularny, ale wart odwiedzenia.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niedaleko Sztumu odnajdziesz pałac rodziny Sierakowskich, który pomimo wielu zawirowań w końcu doczekał się rewitalizacji. W po­sia­dło­ści w Wa­ple­wie Wiel­kim wokół pa­ła­cu z oran­że­rią Sie­ra­kow­scy za­ło­ży­li w 1760 r. dzie­się­cio­hek­ta­ro­wy park z in­te­re­su­ją­cą ar­chi­tek­tu­rą ogro­do­wą.

567603Do dziś za­cho­wa­ła się al­ta­na chiń­ska oraz posąg szlach­ci­ca. Wielu człon­ków ro­dzi­ny Sie­ra­kow­skich było ak­tyw­nych spo­łecz­nie i swoim pa­trio­ty­zmem za­pi­sa­ło się na kar­tach hi­sto­rii Pol­ski, a sam dwór w Wa­ple­wie Wiel­kim był żywym ośrod­kiem kul­tu­ry pol­skiej. Obecnie w utworzonym tu muzeum można podziwiać kawał ciekawej historii szlachty.

Odwiedź koniecznie:

  1. Muzeum Wisły w Tczewie,
  2. Muzeum Stutthof w Sztutowie,
  3. Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim,
  4. Zamek w Malborku,
  5. Zamek w Gniewie,
  6. Zamek w Sztumie,
  7. Muzeum Diecezjalne w Pelplinie,
  8. Bazylikę katedralną w Pelplinie,
  9. Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim,
  10. Muzeum Bursztynu w Stegnach.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Pierogów żuławskich w restauracji „U Flisaka” w Malborku,
  2. Golonki wieprzowej w restauracji Lancelot w Malborku.

 

Proponowana trasa:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ