Reklama

[sam id=”24″ codes=”true”]Żuławy Wiślane to piękne piaszczyste plaże pełne bursztynowych kamieni, a także ciężkie ceglane budownictwo krzyżackich komutrów. Wśród tych kontrastów odnajdziesz także holenderskie wioski z pozostałościami wiatraków.

Żuławy Wiślane to tereny w dużej mierze leżące poniżej poziomu morza. Na północy znajdują się szerokie złociste plaże, na których fascynaci bursztynów co roku rozgrywają zawody w poławianiu tego pięknego kamienia. Krainę przecina sieć rzek i strumieni, na których napotkasz ciekawe mosty zwodzone, stacje pomp i śluzy wodne.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Pomimo, iż to tereny całkowicie płaskie nie można narzekać na brak wrażeń. W okolicy możesz odnaleźć liczące kilkaset lat wiejskie kościółki,  a także niewielkie, pamiętające czasy holenderskich osadników wioski, takie jak Drewnica. To żywy skansen budownictwa żuławskiego. Zachowały się tu osobliwe budynki, ale perełką jest niewątpliwie jeden z niewielu zachowanych na Żuławach wiatraków.

Stegna_gmina_12
Jeden z niewielu żuławskich wiatraków

Odwiedzając Żuławy nie można pominąć słynnej twierdzy krzyżackiej w Malborku. Ta monumentalna gotycka budowla zachwyca swoją surowością kształtów i tajemniczością. Grube mury otaczające ją ze wszystkich stron i głęboka fosa zapewniały bezpieczeństwo przebywającym w środku władzom krzyżackim.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zamek kryje w sobie siedem wieków historii, od czasu gdy bracia zakonni wybrali sobie nową siedzibę swojego zakonu na wzgórzu nad Nogatem. Kolejne rozbudowy utworzyły zespół zamkowy o powierzchni około 20 hektarów, spięty potężnymi murami z wielkimi bramami, wyposażony w baszty i wieże, które broniły dostępu do twierdzy.

144809_zamek-malbork-rzeka-nogat
Majestatyczny zamek krzyżacki w Malborku
Zamek Malborski olśniewa przepychem, zdumiewa bogactwem rozwiązań architektonicznych jak na owe czasy oraz poraża swym ogromem. Nie można jednak zapominać o innych zamkach krzyżackich w pobliżu, takich jak zamek w Gniewie, który obecnie pełni rolę luksusowego hotelu oraz zamek w Sztumie może nie tak spektakularny, ale wart odwiedzenia.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Niedaleko Sztumu odnajdziesz pałac rodziny Sierakowskich, który pomimo wielu zawirowań w końcu doczekał się rewitalizacji. W po­sia­dło­ści w Wa­ple­wie Wiel­kim wokół pa­ła­cu z oran­że­rią Sie­ra­kow­scy za­ło­ży­li w 1760 r. dzie­się­cio­hek­ta­ro­wy park z in­te­re­su­ją­cą ar­chi­tek­tu­rą ogro­do­wą.

567603
Pałac Sierakowskich oaza życia kulturalnego szlachty
Do dziś za­cho­wa­ła się al­ta­na chiń­ska oraz posąg szlach­ci­ca. Wielu człon­ków ro­dzi­ny Sie­ra­kow­skich było ak­tyw­nych spo­łecz­nie i swoim pa­trio­ty­zmem za­pi­sa­ło się na kar­tach hi­sto­rii Pol­ski, a sam dwór w Wa­ple­wie Wiel­kim był żywym ośrod­kiem kul­tu­ry pol­skiej. Obecnie w utworzonym tu muzeum można podziwiać kawał ciekawej historii szlachty.

Odwiedź koniecznie:

 1. Muzeum Wisły w Tczewie,
 2. Muzeum Stutthof w Sztutowie,
 3. Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim,
 4. Zamek w Malborku,
 5. Zamek w Gniewie,
 6. Zamek w Sztumie,
 7. Muzeum Diecezjalne w Pelplinie,
 8. Bazylikę katedralną w Pelplinie,
 9. Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim,
 10. Muzeum Bursztynu w Stegnach.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Pierogów żuławskich w restauracji “U Flisaka” w Malborku,
 2. Golonki wieprzowej w restauracji Lancelot w Malborku.

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.