[sam id=”24″ codes=”true”]Żuławy Wiślane to piękne piaszczyste plaże pełne bursztynowych kamieni, a także ciężkie ceglane budownictwo krzyżackich komutrów. Wśród tych kontrastów odnajdziesz także holenderskie wioski z pozostałościami wiatraków.
Żuławy Wiślane to tereny w dużej mierze leżące poniżej poziomu morza. Na północy znajdują się szerokie złociste plaże, na których fascynaci bursztynów co roku rozgrywają zawody w poławianiu tego pięknego kamienia. Krainę przecina sieć rzek i strumieni, na których napotkasz ciekawe mosty zwodzone, stacje pomp i śluzy wodne.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Pomimo, iż to tereny całkowicie płaskie nie można narzekać na brak wrażeń. W okolicy możesz odnaleźć liczące kilkaset lat wiejskie kościółki, a także niewielkie, pamiętające czasy holenderskich osadników wioski, takie jak Drewnica. To żywy skansen budownictwa żuławskiego. Zachowały się tu osobliwe budynki, ale perełką jest niewątpliwie jeden z niewielu zachowanych na Żuławach wiatraków.
Odwiedzając Żuławy nie można pominąć słynnej twierdzy krzyżackiej w Malborku. Ta monumentalna gotycka budowla zachwyca swoją surowością kształtów i tajemniczością. Grube mury otaczające ją ze wszystkich stron i głęboka fosa zapewniały bezpieczeństwo przebywającym w środku władzom krzyżackim.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Zamek kryje w sobie siedem wieków historii, od czasu gdy bracia zakonni wybrali sobie nową siedzibę swojego zakonu na wzgórzu nad Nogatem. Kolejne rozbudowy utworzyły zespół zamkowy o powierzchni około 20 hektarów, spięty potężnymi murami z wielkimi bramami, wyposażony w baszty i wieże, które broniły dostępu do twierdzy.
Zamek Malborski olśniewa przepychem, zdumiewa bogactwem rozwiązań architektonicznych jak na owe czasy oraz poraża swym ogromem. Nie można jednak zapominać o innych zamkach krzyżackich w pobliżu, takich jak zamek w Gniewie, który obecnie pełni rolę luksusowego hotelu oraz zamek w Sztumie może nie tak spektakularny, ale wart odwiedzenia.
[sam id=”11″ codes=”true”]
Niedaleko Sztumu odnajdziesz pałac rodziny Sierakowskich, który pomimo wielu zawirowań w końcu doczekał się rewitalizacji. W posiadłości w Waplewie Wielkim wokół pałacu z oranżerią Sierakowscy założyli w 1760 r. dziesięciohektarowy park z interesującą architekturą ogrodową.
Do dziś zachowała się altana chińska oraz posąg szlachcica. Wielu członków rodziny Sierakowskich było aktywnych społecznie i swoim patriotyzmem zapisało się na kartach historii Polski, a sam dwór w Waplewie Wielkim był żywym ośrodkiem kultury polskiej. Obecnie w utworzonym tu muzeum można podziwiać kawał ciekawej historii szlachty.
Odwiedź koniecznie:
- Muzeum Wisły w Tczewie,
- Muzeum Stutthof w Sztutowie,
- Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim,
- Zamek w Malborku,
- Zamek w Gniewie,
- Zamek w Sztumie,
- Muzeum Diecezjalne w Pelplinie,
- Bazylikę katedralną w Pelplinie,
- Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim,
- Muzeum Bursztynu w Stegnach.
Spróbuj koniecznie:
- Pierogów żuławskich w restauracji „U Flisaka” w Malborku,
- Golonki wieprzowej w restauracji Lancelot w Malborku.