Wzgórze Martwych, znane jako Colle Fauniera, to jedno z najbliższych miłośnikom kolarstwa miejsc we Włoszech. Na jego szczycie stoi pomnik Marco Pantaniego, który w niezwykłym stylu wjechał tutaj podczas Giro d’Italia w 1999 roku.

Przez wiele lat droga biegnąca przez Wzgórze Martwych była mało znaczącym kamienistym szlakiem. Asfaltem pokryto ją dopiero w 1999 roku, aby umożliwić przejazd uczestnikom wyścigu Giro d’Italia.

Podczas rywalizacji największe uznanie zyskał Marco Patani, który w pięknym stylu pokonał niezwykle krętą i wymagającą trasę. W dowód uznania piemoncka gmina Castelmagno zdecydowała o zmianie oficjalnej nazwy z Colle Fauniera na Colle Pantani. Na szczycie stanął także pomnik zawodnika. (Colle dei Morti) Okoliczni mieszkańcy nazywają jednak to miejsce “Wzgórzem Martwych”. Po zaciętych walkach, do jakich doszło tutaj w XVII wieku pomiędzy wojskami francusko-hiszpańskimi i piemonckimi, zginęły setki żołnierzy, których zwłoki rozrzucone na zboczach budziły wśród ludzi grozę. Colle Fauniera(1)Na Wzgórze Martwych można dostać się z trzech stron – Z Ponte Marmora, Demonte i Pradleves. Każda z dróg ma ponad 7% nachylenia i jest bardzo wąska. Osuwająca się ziemia lub kamienie są tutaj naturalnym zjawiskiem, dlatego podczas pokonywania każdej z dróg trzeba bardzo uważać.

Także nawierzchnia pozostawia bardzo wiele do życzenia. Liczne ubytki asfaltu, ślepe zakręty i brak jakichkolwiek zabezpieczeń skłaniają do rozważnej jazdy.

Colle Fauniera(2)

Wzgórze Martwych – informacje

Długość trasy: 46 km
Nawierzchnia: asfalt
Średnie nachylenie: 7,5%
Maksymalna wysokość: 2 511 m. npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Wzgórze Martwych – mapa

Wzgórze Martwych – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.