W Parku Narodowym Vercors, w południowo-wschodniej Francji leży droga D22. Ten krótki, ale unikalny odcinek asfaltu znany jest z pięknych balkonów wykutych w żywej skale.

Droga D22 i jej kontynuacja Route de Presles mają znikome znaczenie dla transportu – są typowymi drogami widokowymi. Gwarantuje to możliwość spokojnego napawania się zachwycającymi widokami Parku Narodowego Vercors.

Podczas jazdy trzeba jednak zachować maksymalną uwagę – jezdnia jest bardzo wąska, w wielu miejscach brakuje barier zabezpieczających, a spadające ze skalnych zboczy kamienie są na porządku dziennym. Gorges Nan (2)Standardową praktyką jest tutaj ostrzeganie klaksonem przed dojeżdżaniem do jednego z licznych na trasie ślepych zakrętów. Wzmożona uwaga przydaje się – ze względu na unikalny charakter drogi, często zdarza się, że kierowca parkuje swój samochód na środku jezdni podczas robienia zdjęć. Gorges Nan (3)Choć łączna długość połączonych odcinków dróg D22 i D292 to zaledwie 30 km, na odcinku tym pokonujemy niezliczone serpentyny, tunele i skalne balkony. Z uwagi na ekstremalnie wąskie odcinki szosy, trasy tej nie polecamy początkującym motocyklistom. Gorges Nan (1)Szczególnym zagrożeniem, które występuje tutaj dość często, zwłaszcza w okresach intensywnych opadów deszczu, są osuwiska skalne. Droga może zostać wówczas zamknięta bez wcześniejszego ostrzeżenia. Gorges Nan (5)

Wąwóz Nan – informacje
Długość trasy: 30 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalne nachylenie: 9,1%
Maksymalna wysokość: 1780 m.npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: średni

Wąwóz Nan – mapa

 

Wąwóz Nan – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.