Vrsic Pass to górska przełęcz w Alpach Julijskich znana z 50 ostrych zakrętów. Niesamowite widoki, mały ruch uliczny i górskie powietrze przyciągają w to miejsce niezliczone rzesze motocyklistów i rowerzystów.
Vrsic Pass to przepiękna przełęcz górska położona w północno-zachodniej Słowenii. Biegnąca tędy droga łączy dwa słoweńskie miasta – Kranjska Gora i Trenta. Podróż rozpoczynamy na wysokości 810 m. npm. w Kranjska Gora, po północnej stronie gór. Trasa prowadzi na wysokość 1611 m. npm. do przełęczy Vršič, aby dalej zmierzać do Trenta (620 m. npm.).
[sam id=”11″ codes=”true”]
Trasa ma 25 km i na całej długości pokonamy 50 zakrętów. Po stronie północnej jest ich 24 a po południowej 26. Ciekawostką jest, że każda agrafka jest opisana na niebieskiej tabliczce swoim numerem i aktualną wysokością npm. Droga pokryta jest asfaltem i kostką brukową. Większość odcinków ze stromymi zboczami zabezpieczona jest barierkami.
Budowę drogi rozpoczęto w 1915 roku na rozkaz władz austro-węgierskich. Droga miała zapewnić dostęp do miejscowości Kranjska Gora. Budowniczymi drogi byli rosyjscy więźniowie wojenni. Wczesną wiosną 1916 roku ogromna lawina zmiotła jeniecki obóz, zabijając 300 więźniów. Dla uczczenia ich pamięci zbudowano w prawosławnym stylu kaplicę nieopodal drogi.
Średnie nachylenie drogi wynosi 8.4 %. Trasa otwarta jest przez siedem miesięcy w roku – w okresie zimowym przejazd często uniemożliwiają potężne lawiny. Vršič Pass charakteryzuje się umiarkowanym ruchem turystycznym i przepiękną scenerią. Odwiedzający te strony zabiorą ze sobą wspaniałe wspomnienia.
Vršič Pass – informacje
Długość trasy – 25 km
Nawierzchnia – asfalt, kostka brukowa
Średnie nachylenie – 8 %
Maksymalna wysokość – 1611 m. npm.
Serpentyny – tak
Stopień trudności – łatwy