[sam id=”24″ codes=”true”]Obok ekscytującej i pełnej wspaniałych zakrętów drogi przez przełęcz Świętego Gotarda leży przerażający i szalenie niebezpieczny brukowany odcinek starej trasy, który ze względu na swój przebieg nazwano Tremola, czyli rozedrgana.

La Tremola to najdłuższy pomnik inżynierii drogowej w Szwajcarii. Drogę zbudowano w latach 1827 – 1832. Powstawała równocześnie z trasą przez przełęcz Świętego Gotarda. Niezwykłość Tremoli bierze się z ogromnej ilości serpentyn ściśniętych na stosunkowo niewielkiej odległości. W efekcie zastosowania tak karkołomnego rozwiązania na odcinku kilkunastu kilometrów droga wznosi się aż o 300 metrów.

La Tremola (6)Dzisiejszy przebieg Tremola zyskała po gruntownej przebudowie, którą ukończono w roku 1951. Obecnie szerokość jezdni wynosi od sześciu do siedmiu metrów, a oparta jest ona na potężnym murze grubym na osiem metrów. Wciąż można tutaj jednak znaleźć fragmenty historycznych fundamentów drogi zbudowane z granitu bez użycia zaprawy.

[sam id=”11″ codes=”true”]

La Tremola (4)Nawierzchnię Tremoli wykonaną z granitowej kostki pozostawiono, podobnie jak oryginalne kamienie milowe. Podczas deszczowej pogody jazda po ekstremalnie krętej drodze przypomina walkę o życie – śliski granit i wszechobecny pył naniesiony przez wiatr tworzą maź, która zmniejsza przyczepność niemal do zera.

La Tremola (3)

La Tremola – informacje

Długość trasy20 km

Nawierzchniakostka granitowa

Średnie nachylenie bd

Maksymalna wysokość 2108 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności średni

[sam id=”11″ codes=”true”]

La Tremola – mapa

 

La Tremola – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.