Droga przez Beklemeto Pass to mało znana trasa w środkowej Bułgarii. Mimo braku skalistych szczytów i gładkiego asfaltu warto odwiedzić to miejsce ponieważ dzikość bułgarskich gór jest jedyna w swoim rodzaju.

Przełęcz Beklemeto, znana również jako Troyan Pass położona w środkowej Bułgarii, uchodzi za jedną z piękniejszych w kraju. Mimo iż wierzchołki pasma górskiego Starej Płaniny do najwyższych nie należą, zachwycają swoim pięknem. Miłośnicy Bieszczad poczują się tutaj jak u siebie. Liczne zakręty i podjazdy wywołają uśmiech na twarzy każdego motocyklisty.

Beklemeto Pass(5)

Dojazd do Beklemeto Pass rozpoczyna się w miejscowości Troyan i zmierza na południe do Karnare. Odcinek przed docelowym miasteczkiem jest najbardziej kręty. Droga 35 pokryta jest asfaltem, który z pewnością nie spodoba się posiadaczom sportowych maszyn o twardym zawieszeniu.

Beklemeto Pass(4)

Trasa wspina się na wysokość 1520 m. npm. a jej długość wynosi 50 km. Wartym obejrzenia są fragmenty dawnego rzymskiego traktu z czasów cesarza Trajana, a także charakterystyczny pomnik – Arka Wolności – stojący nieopodal przełęczy. Ten 35-metrowy monument poświęcony został pamięci “rosyjskich i sowieckich” wyzwolicieli.

Beklemeto Pass(1)

Jeżeli zechcecie zostać w okolicy na dłużej, od strony Troyan, w miasteczku Beklemeto znajdziecie kilka hoteli i kurortów. W zimie osada ta zamienia się w całkiem spore centrum sportów zimowych. Pocieszające jest jednak to, że mimo rozwijającej się stopniowo Bułgarii spotkacie po drodze miejsca zionące dziką naturą i samotnością – właśnie takie, których często szukamy aby odpocząć.

Beklemeto Pass(6)

Beklemeto Pass – informacje

Długość trasy – 50 km

Nawierzchnia – asfalt

Maksymalne nachylenie – b.d.

Maksymalna wysokość – 1520 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Beklemeto Pass – mapa

Beklemeto Pass – filmZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.