10 najpiękniejszych motocyklowych tras i dróg Bałkanów Zachodnich [Czarnogóra, Albania, Chorwacja, Serbia, Kosowo, Słowenia]

-

Piękne drogi Chorwacji, Czarnogóry czy Albanii od dawna plasują się na wysokich miejscach motocyklowej listy przebojów. Uwielbiamy tamte winkle i krajobrazy. Oto 10 dróg zachodnich Bałkanów, które musisz zobaczyć.

Autor artkułu i zdjęć: Rafał Betnarski

  • Subiektywny przegląd 10 najpiękniejszy tras motocyklowych Bałkanów
  • Winkle, agrafki, tunele i serpentyny
  • Opis tras, szczegóły, zdjęcia

Nie jest łatwo wybrać najpiękniejsze trasy na Bałkanach. Każdy kraj ma ich mnóstwo, każdy motocyklista lubi inne drogi. Są jednak takie szlaki, które potrafią zachwycić najbardziej wybredne gusta.

Każdą z tych dróg przejechałem podczas swoich wypraw motocyklem do Chorwacji, Albanii i innych krajów zachodnich Bałkanów. Oto mój subiektywny ranking – najfajniejsze trasy na Bałkanach Zachodnich. Szykuj się w trasę i zobacz je wszystkie!

1. Kotor-Cetinje, Czarnogóra

Szalona, kręta, wręcz wariacka droga łącząca skarb Unesco – Kotor z dawną stolicą tego kraju – Cetinje. Miejscami jest tutaj tak wąsko, że trudno minąć się z samochodem. Strome zjazdy, podjazdy, ślepe zakręty i urwiska są tutaj standardem. Przejechać drogą Kotor-Cetinje zdecydowanie warto, nie tylko dla cudownych winkli i widoków, ale także by dotrzeć do wspaniałego Parku Narodowego Lovćen. Długość trasy: 45 km.

2. Kanion Piwy, Czarnogóra


Kanion rzeki Piwy
to prawdziwa esencja motocyklowej drogi. Są tutaj zatem piękne zakręty, mosty, tunele i specyficzna atmosfera, która sprawia, że podróżując tędy czujemy się jak w baśni. Ściany kanionu Piwy wznoszą się miejscami na 1200 metrów, co tylko potęguje niesamowite wrażenie. Długość trasy: 27 km.

3. Durmitor, Czarnogóra

Bezpośrednio z kanionu Piwy można wjechać na jedną z najbardziej niesamowitych dróg na Bałkanach – P14 łączącą Plużine i Żabljak. Trasa biegnie przez samo serce Parku Narodowego Durmitor, odsłaniając niewiarygodne widoki. W dolnych partiach droga wiedzie przez lasy sosnowe, by później wspiąć się na niezalesione górskie wyżyny. Długość trasy: 40 km.

4. Kanion Tary, Czarnogóra

10 najpiękniejszych motocyklowych tras i dróg Bałkanów Zachodnich [Czarnogóra, Albania, Chorwacja, Serbia, Kosowo, Słowenia]Kanion rzeki Tary w Czarnogórze widnieje na liście światowego dziedzictwa natury Unesco. Trudno się dziwić – potężne zbocza skrywają w swoim cieniu niewiarygodnie piękną rzekę i jeszcze bardziej niezwykłą drogę. Podróż kanionem Tary dostarcza niezapomnianych wrażeń.

5. Sveti Jure, Chorwacja

10 najpiękniejszych motocyklowych tras i dróg Bałkanów Zachodnich [Czarnogóra, Albania, Chorwacja, Serbia, Kosowo, Słowenia]Droga prowadzi niemal na sam szczyt potężnej góry Sveti Jure, która wznosi się tuż nad brzegiem Adriatyku, w pobliżu miejscowości Makarska. To trudny technicznie odcinek, wymagający sporej wprawy podczas pokonywania ciasnych nawrotów. W górnej części drogi na Sveti Jure porządnie wieje, a przepaście, u co bardziej wrażliwych, mogą wywołać zawroty głowy. Droga jest płatna i jednokierunkowa rotacyjnie – wjazd i zjazd odbywają się na przemian mniej więcej co godzinę.

6. Droga 512, Chorwacja

10 najpiękniejszych motocyklowych tras i dróg Bałkanów Zachodnich [Czarnogóra, Albania, Chorwacja, Serbia, Kosowo, Słowenia]Trasa łącząca Ravcę i Makarską. Droga 512 zachwyca zarówno długimi równiutkimi łukami, jak i krótkimi ostrymi winklami. Ponieważ przebija się ona przez pasmo górskie, w pewnym momencie gdzieś daleko w dole pojawia się Adriatyk, co robi piorunujące wrażenie. Długość trasy: 32 km.

Przeczytaj relację z wyprawy w te strony: motocyklem do Chorwacji

7. SH8, Albania

10 najpiękniejszych motocyklowych tras i dróg Bałkanów Zachodnich [Czarnogóra, Albania, Chorwacja, Serbia, Kosowo, Słowenia]
Porto Palermo, albańska riwiera

Przecudowna, oszałamiająca nadmorska droga na albańskiej riwierze. Zarówno położenie, jakość nawierzchni, jak i przebieg drogi klasyfikują ją jako jedną z najpiękniejszych dróg nadmorskich na świecie. Jeśli dodamy do tego typowo albańskie widoki – charakterystyczne miasteczka, opuszczone bazy wojskowe i parę innych atrakcji, droga SH8 staje się obowiązkowym punktem podczas wyprawy w te strony. Długość trasy: 125 km.

8. Park Narodowy Dżerdap, Serbia

Park Narodowy Dżerdap leży nad brzegiem Dunaju, tuż przy granicy z Rumunią. Droga częściowo biegnie stromymi zboczami gór i z tego powodu wydrążono w skałach kilka tuneli i widowiskowych galerii. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na trasie jest zamek Golubac, przez którego wnętrze poprowadzona jest droga. Długość trasy: 60 km.

9. Kanion Rugova, Kosowo

Majestatyczny i trochę dziki kanion Rugova to jedna z największych atrakcji Kosowa. Kręta i niestety zniszczona droga wije się wzdłuż rzeki Bistricy, często po skalnych półkach i w galeriach wykutych w skałach. Zbocza kanionu wznoszą się miejscami na 600 metrów, co zapewnia niezwykła atmosferę. Przed wojnami bałkańskimi trasa była otwarta, teraz przejście graniczne w Kuciste zlikwidowano, a przejazd jest zablokowany. Długość trasy: 25 km.

Przeczytaj relację z wyprawy w te strony: motocyklem do Albanii

10. Mangartsko Sedlo, Słowenia

Płatna, ale warta każdego centa pętla drogi przez przełęcz Mangart w Słowenii, to najpiękniejsza droga alpejska w Słowenii. Nie brakuje tutaj ekscytujących serpentyn, wąskich tuneli i ślepych zakrętów. Co ciekawe – droga prowadzi do miejsca, skąd roztacza się wspaniały widok na zachodnią stronę Alp Julijskich, a następnie tworzy pętlę i wiedzie z powrotem. Mangartsko Sedlo to najwyżej położona droga Słowenii. Dugość trasy: 50 km.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

4 KOMENTARZE

  1. Na Jure wjeżdżałem kilkakrotnie, dwa razy motocyklem. Raz nie dojechaliśmy, droga była zakorkowana. Ruch nie odbywa się jednokierunkowo. Trasa przepiękna, polecam wjazd w godzinach popołudniowych, przed zachodem słońca.

    • Z tym ruchem to obaj mamy rację – powinienem dodać, że takie rozwiązanie stosowane jest podczas dużego ruchu turystycznego, zwykle w wakacje.

  2. W czerwcu 2017 mieszkałem przy SH8 nieopodal Wlory. Z tą jakością nawierzchni wcale nie jest tak idealnie na odcinku Wlora – Himare. Trzeba uważać na kilka mocniejszych pofałdowań asfaltu, parę dziur, kozy i krowy mogące się pojawić na drodze. Jest sporo serpentyn przy stromym nachyleniu terenu. Widoki są super.

  3. Zgadzam się w pełni odnośnie Mangartskiego Sedla w Słowenii. Przepiękna trasa. Płatna 5 Euro, ale w godzinach popołudniowych już wjazdu nie pilnują. Objechałem ją swoja MX-5 NBFL w ubiegłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY