Yamaha łączy siły z CF Moto i planuje zwiększenie produkcji motocykli i skuterów w Chinach

-

Japoński koncern Yamaha po ponad 30 latach zmienia swojego partnera strategicznego w Chinach. Od teraz produkcja lekkich motocykli i skuterów na rynek lokalny i nie tylko będzie się odbywała we współpracy z firmą CF Moto, znaną już ze współpracy z KTM.

Siatka powiązań biznesowych we współczesnej branży motocyklowej jest już bardzo gęsta, a niektóre partnerstwa mocno zaskakujące. To, że dana marka pochodzi z konkretnego kraju wcale nie oznacza, że jej motocykle produkowane są właśnie tam. Dotyczy to również segmentu premium. Przykładowo, nie wszystkie motocykle japońskie wytwarzane są w Japonii, niektóre modele KTM produkuje się w Chinach, a BMW w Indiach. 

Gdzie obecnie produkowane są motocykle Honda, Suzuki, Kawasaki i Yamaha? Jak zaczynały i gdzie mają siedziby firmy z japońskiej Wielkiej Czwórki?

Jednym z japońskich producentów od dawna obecnych w Chinach jest Yamaha. Od 1992 roku współpracowała ona tam z przedsiębiorstwem Chongqing Jianshe Mechanical and Electric Co., Ltd., działającym w mieście Zhuzhou. Wspólnie produkowali lekkie, chłodzone powietrzem motocykle i skutery, przeznaczone głównie na rynek chiński. Ale nie tylko – niektóre modele, takie jak Yamaha YS 125, trafiały również do Europy. Ogólnie, przez 31 lat współpracy z Jianshe udało się wyprodukować i sprzedać ok. pięciu milionów jednośladów.

Yamaha łączy siły z CF Moto i planuje zwiększenie produkcji motocykli i skuterów w Chinach
Yamaha YS 125

Niedawno udziały w Jianshe wykupił duży chiński koncern CF Moto. Jest on dobrze znany w Europie, ponieważ ściśle współpracuje z grupą Pierer Mobility, właścicielem KTM-a. W fabrykach CF Moto powstają niektóre modele KTM (np. 790 Duke i Adventure), a Austriacy sprzedają maszyny CF Moto w swojej sieci dealerskiej w kilku krajach europejskich. 

Yamaha łączy siły z CF Moto i planuje zwiększenie produkcji motocykli i skuterów w Chinach
CF Moto 800 MT

Chińskie, ale wciąż japońskie

Kolejnym partnerem CF Moto właśnie została Yamaha. W tym celu założono spółkę joint-venture, w której oprócz głównych udziałowców znalazła się również firma Tair Yea Ltd. z Hongkongu, która będzie odpowiedzialna za dystrybucję wyprodukowanych motocykli i skuterów na rynku chińskim oraz ich eksport do innych krajów. Bardzo możliwe, że korzystając z dużych mocy produkcyjnych CF Moto, Yamaha przeniesie do Chin produkcję kolejnych modeli, również o wyższych pojemnościach. Czy trafią one również do nas? W epoce rozwiniętej globalizacji nie można tego wykluczyć.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY