pt, 14 Maj 2021

Wprowadzenie żółtej strefy w Polsce – jazda na skuterze lub motocyklu w maseczce? W określonych przypadkach tak

-

Diametralnie rosnąca liczba osób, która zachorowała na COVID-19 w Polsce spowodowała, że 10 października w całym kraju zostanie wprowadzona żółta strefa. Nowe obostrzenia niestety dosięgną również motocyklistów. Czy oznacza to, że kierowcy jednośladów będą zmuszeni podróżować z maseczką? W określonych przypadkach tak..

Wprowadzenie żółtej strefy w Polsce oznacza, że wróci obowiązek używania maseczek w przestrzeni publicznej. Zgodnie z przepisami prawnymi za ochronę dróg oddechowych może również służyć motocyklowy kask, ale jedynie pod warunkiem, że zakrywa on usta oraz nos. Oznacza to, że zarówno otwarty kask szczękowy oraz kaski typu “jet” nie są w stanie spełnić tego wymogu, co sprawia, że kierujący będzie zmuszony korzystać z maseczki lub chusty.

Pogoda dla motocyklistów: Upały w październiku! Koniec sezonu? Jaki koniec sezonu?

Dr Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny tłumaczył dla programu “Newsroom” zasadność takiego postępowania. O ile w przypadku przemieszania się możliwość zakażenia innej osoby jest praktycznie zerowa, to sytuacja zmienia się wraz z przymusowym postojem spowodowanym chociażby czerwonym światłem. W tym przypadku ryzyko znacznie wzrasta i bezwzględnie należy zasłaniać drogi oddechowe maseczką lub częścią garderoby.

Ciężko jest w jakikolwiek sposób skomentować obowiązek zasłaniania ust oraz nosa podczas jazdy jednośladem z tego powodu, że każdy z nas posiada na temat koronawirusa odmienne zdanie. W życiu jednej ze stron pojawienie się COVID-19 nie zmieniło nic, natomiast dla drugiej przyniosło obawy, strach i społeczną izolację. Temat burzliwy, dlatego chętnie poznamy zdanie naszych czytelników. Zapraszamy do dyskusji.

 

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Aktualnie na trzecim roku studiów dziennikarstwa w Katowicach. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

3 KOMENTARZE

  1. W kwestii prawa:
    Ustawy nie ma, obowiązek znika, ba, nawet się nie pojawił. Jak ktoś ma czas i chęć wizytować sąd to niech nie zakrywa. Ja osobiście wolę święty spokój. A chustę chyba każdy jeżdżący w bezszczękowcu posiada i używa nieraz i bez nakazu.
    W kwestii zdrowia:
    Nasze szmatki przed niczym nie chronią, a nie wymieniane odpowiednio często nawet szkodzą. Wiec lepiej ograniczyć czas przebywania w miejscach gdzie ich noszenie jest wymagane. Idzie zima, powietrze będzie co raz chłodniejsze i sami na własne oczy zauważycie jak te maseczki chronią ;) Druga sprawa wirusy i ten również, potrafią się przenosić na dłuższe odległości przylepiając się do piasku, kurzu itp. wiec czasami nawet dystans nam nie pomoże uniknąć kontaktu z tym G…, ale szanse zawsze w jakimś stopniu zmniejsza.

  2. Bzdura. Skoro śmieszna przyłbica z przezroczystej folii z gumką jest dopuszczona jako chroniąca w przestrzeni publicznej to tym bardziej każdy kask z szybką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Starcie miejskich urwisów – Zontes 310R i BMW G 310 R 2021 [dane techniczne, test, opis]

Przeznaczeniem prezentowanych motocykli nie są długie wyprawy, tory wyścigowe czy bezdroża. Jest jednak miejsce, gdzie sprawują się nad wyraz dobrze, sprawdzając się lepiej od...

Braking – marka wybierana przez mistrzów nareszcie dostępna w Polsce

Układ hamulcowy jest podstawowym elementem każdego motocykla. Pozornie banalny, ale tak naprawdę niezwykle istotny i skomplikowany, zwłaszcza w sportowych jednośladach. w wyczynowych maszynach kluczowe...

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

Jeżeli często zdarza wam się na drogach spotkanie z policjantami, które niekoniecznie jest rutynową kontrolą, to warto trzymać rękę na pulsie, tzn. wiedzieć ile...

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...

Elektromobilność w Europie – jak daleko w zestawieniu jest Polska?

Temat elektromobilności nie daje za wygraną. Co rusz pojawiają się nowe informacje, badania i ankiety, które mają za zadanie nie tylko znaleźć i zachęcić...