Sukcesem zakończyły się prowadzone przez BMW testy bezprzewodowej sieci ostrzegania przed zagrożeniami. Zarówno motocykle, jak i samochody wyposażone w system bezpieczeństwa simTD spełniły oczekiwania konstruktorów.

W programie simTD (Safe and Intelligent Mobility) uczestniczyło łącznie 120 pojazdów. Ich zadaniem było zmierzenie się z warunkami prawdziwego ruchu ulicznego na różnych drogach, przy wykorzystaniu systemu Car-to-X, który bazuje na komunikacji sieci bezprzewodowej WLAN.

Podczas testów korzystano z zaawansowanego programu Cross Traffic Assistant (asystent ruchu krzyżowego), który na bieżąco analizował wszystkie dane uczestniczących w testach pojazdów, takie jak prędkość, odległość od skrzyżowania, kierunek ruchu. Po porównaniu danych każdego uczestnika testu system wysyłał ostrzeżenia w sytuacji, gdy mogło nastąpić zagrożenie. Inny system – Traffic Sign Assistant (asystent znaków drogowych) ostrzegał kierowcę przed zbliżającymi się znakami ograniczeń i niebezpieczeństw czy sygnalizacją świetlną.

Biorące w testach motocykle wyposażono w dedykowany im system ConnectedRide. Oprócz standardowych ostrzeżeń odbieranych z Cross Traffic Assistant i Traffic Sign Assistant miał on za zadanie ostrzegać bikera przed innymi jeszcze zagrożeniami: mgłą, deszczem, śliską nawierzchnią.

Dla inżynierów, którzy projektowali system bezpieczeństwa kluczową  rolę odgrywał motocyklowy oddział bawarskiego producenta – BMW Motorrad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.