Duży spadek zysków BMW Motorrad. A w tym roku może być jeszcze gorzej

-

BMW Motorrad, motocyklowe ramię bawarskiego koncernu ogłosiło raport finansowy za rok 2012. Wynika z niego, że mimo wzrostu przychodów i liczby sprzedanych motocykli zyski niemieckiej firmy drastycznie spadły.

W 2012 r. BMW Motorrad sprzedało co najmniej 117 109 motocykli, ale liczba ta uwzględnia także markę Husqvarna. W odniesieniu do roku 2011 oznacza to wzrost o 3% i jest nowym rekordem sprzedaży firmy. Jednak wzrost sprzedaży samej marki BMW wyniósł zaledwie 2%, podczas gdy marka Husqvarna zanotowała 16%.

Pomimo tych wzrostów zysk operacyjny (przed odliczeniem podatków i odsetek) spadł aż o 80% – z 45 do zaledwie 9 milionów euro. Jak prognozują analitycy, uwzględniając kłopoty z nowym motocyklem BMW R1200GS 2013, który miał być modelem rewolucyjnym, a na razie okazał się totalną klapą, w tym roku BMW Motorrad może zakończyć rok sporą stratą.

W styczniu br. BMW Motorrad sprzedało markę Husqvarna firmie Pierer Industries AG, której właścicielem jest dyrektor generalny i główny udziałowiec KTM. Bawarczycy postanowili się skoncentrować na sprzedaży własnej marki.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

4 KOMENTARZE

 1. Cześć,
  to już kolejny artykuł MV utrzymany w podobnym tonie.
  Mam pytanie do Redaktora:
  – czy to są Twoje opinie czy przedruki z informacji prasowych?
  Jeśli Twoje to mam wrażenie że prowadzisz osobistą kampanię anty-BMW (dowodem ten i wcześniejsze artykuły), jeśli przedruki z informacji prasowych – zalecam większą dozę obiektywizmu. Czytając twoje artykuły nt. BMW można odnieść wrażenie że firma ledwo zipie, akcje serwisowe nowego produktu, będące wyrazem troski i zaangażowania interpretujesz jako przejaw słabości. Piszesz że nowy GS okazał się klapą – a przecież dopiero zaczyna być sprzedawany! Może wstrzymaj się z komentarzami do końca roku i wtedy ocenimy jak było? Na razie to MotoVoyager zniknął z rynku papierowej prasy, a wcześniej trzeba było biegać po kioskach i szukać, myślę że firma BMW przetrzyma i wprowadzenie nowego modelu legendarnego R 1200 GS. Pozdrawiam i do zobaczenia w trasie :)

 2. @Hans
  Szanowny Kolego
  Twój komentarz jest dość wyważony, dlatego kilka słów wyjaśnienia.
  Po pierwsze – artykułów na portalu nie pisze jedna osoba. :)
  Po drugie – wszystkie dane i informacje są potwierdzone. To fakty. Zagraniczne portale i fora internetowe wrzały od informacji o trzech istotnych awariach nowego GS-a. Wystarczy wrzucić do google’a frazę „BMW R1200GS recall”
  Po trzecie – pisaliśmy jedynie, że nowy GS NA RAZIE okazał się totalną klapą. Cóż, tak uważamy. Podobnie jak wiele zagranicznych portali – szczególnie włoskich ;)
  Po czwarte. Oczywiście że BMW wiele przetrzyma, czego mu szczerze życzymy. Miał przecież w historii wiele udanych modeli, ale też sporo niedopracowanych. Jak chyba każdy producent.
  Do opinii, że kolejne akcje serwisowe nowego GS-a to „wyraz troski i zaangażowania” masz prawo. A my do swojej.
  Pozdrawiamy i szerokości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Honda NT650V i NT700V Deauville – czy warto kupić ten motocykl używany? [historia, zalety, wady, dane techniczne]

Deauville to nazwa francuskiego kurortu położonego w pobliżu ujścia Sekwany do kanału La Manche. Przyjemnego i fajnego na weekendowy wypad, ale średnio emocjonującego. Dokładnie...

Co będzie z Benelli TRK 800? Kiedy pojawi się w Polsce? Warto czekać? Cena, test, dane techniczne?

Prowadzenie portalu motocyklowego jest wspaniałą rzeczą, pozwalającą na ciągły kontakt z wami, motocyklistami. Wymaga też jednak cierpliwości i spokoju, gdy zadawane, za pomocą komentarzy...

Straż Graniczna kupuje 14 motocykli elektrycznych Zero za prawie 1,2 mln zł

Intruzi próbujący nielegalnie dostać się do naszego kraju już niedługo będą mogli się spodziewać patrolu Straży Granicznej, który nadjedzie w niemal całkowitej ciszy. Oczywiście...

Honda wprowadza niewiarygodnie długą fabryczną gwarancję na swoje motocykle

Gwarancja producenta to jeden z najważniejszych argumentów za zakupem nowego motocykla. W większości przypadków zapewnia spokojną głowę w czasie eksploatacji maszyny i jej większą...

Nowe BMW F 900 GS Adventure. Klasa średnia, klasa premium [opis, prezentacja, dane techniczne]

W najnowszej wersji BMW F 900 GS Adventure średnia jest tylko klasa pojemnościowa, choć przecież 895 cm3 i 105 KM to wartości więcej niż...