35% prowadzących motocykle jeździ bez uprawnień, w tym 72% pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Te niepokojące dane pochodzą ze Szwecji, gdzie przeprowadzono analizę wypadków, w których wystąpiły ofiary śmiertelne.

Badanie zatytułowane „Ekstremalne zachowanie na dwóch kółkach” przynosi nie tyle zaskakujące, co przerażające wnioski. W ciągu 12 miesięcy w latach 2011/2012 w wypadkach motocyklowych w Szwecji zginęły 72 osoby. 25 z nich (35%) nie miało ważnego prawa jazdy, a 18 (72%) znajdowało się w chwili wypadku pod wpływem używek. W pozostałych 47 przypadkach kierujących z ważnym prawem jazdy 8% było pod wpływem niedozwolonych substancji.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W grupie motocyklistów nieuprawnionych do kierowania jednośladem pięciu motocyklistów nie miało kasku. 18 z nich nie miało ubezpieczenia ani ważnych dokumentów pojazdu. 60% nie było nawet właścicielem motocykla. Dla porównania motocykliści z ważnym prawem jazdy w 85% byli właścicielami maszyny.

Według danych średnia wieku dla poruszających się niezgodnie z przepisami i bez prawa jazdy to 31,5 roku. Dla jeżdżących z ważnymi dokumentami to ponad 10 lat więcej – 42 lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.