Pojawi się nowy kolor tablic rejestracyjnych – z powodu… motocykli, oraz nowa czcionka?

-

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych zaproponowało właśnie zmianę wzoru, a dokładniej koloru tła tablic rejestracyjnych w ciągnikach rolniczych. Ma to jednak bardzo bliski związek z motocyklami. O co więc chodzi?

OSPTR z pomocą posła PIS, Sławomira Skwarka, zgłosiło interpelację do Ministerstwa Infrastruktury, która zawiera m.in. zmieniony wzór i kolorystkę tablic rejestracyjnych dla ciągników rolniczych. Chodzi przede wszystkim o zmianę tła z białego na pomarańczowe. Na dzień dzisiejszy blachy zarówno w traktorach i motocyklach mają identyczny rozmiar oraz wzór. To właśnie jednoślady stały się przyczyną, dla której Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych postanowiło zaproponować zmiany.

Z interpelacji możemy dowiedzieć się, że ciągniki rolnicze poruszają się ze znacznie niższą prędkością, co jest oczywiście prawdą, a nowy kolor tablic rejestracyjnych sprawiłby, że byłyby lepiej rozpoznawalne na drogach. Zmiana kolorystyki tła na czerwony pozwoliłaby według OSPTR na zmniejszenie liczby wypadków oraz kolizji z pojazdami rolniczymi. Wydaje nam się, że jednak na pierwszy rzut oka jest znacznie więcej różnic pomiędzy motocyklami, a traktorami…

Wchodzą nowe przepisy – koniec z wymienianiem tablic rejestracyjnych, kierowcy zaoszczędzą

Dodatkowo członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych twierdzą, że taki zabieg pozwoli na wyeliminowanie przekładania tablic z motocykla do traktora i na odwrót. Może i można tutaj znaleźć logikę, ale czy naprawdę jest to takie nagminne zjawisko i rolnicy posiadający motocykle jeżdżą wymiennie na tablicach traktorowych? Wątpię. Same zmiany mają być jednak znacznie większe i trwają prace nad zmianą czcionki. Wówczas niemożliwe byłyby przeróbki, np. z 3 na 8, a dodatkowo ułatwiłoby to pracę fotoradarom. Nic tutaj nie pasuje, gdyż minister cyfryzacji całkiem niedawno ogłosił, że od 31 stycznia 2022 roku nie będzie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie motocykla, a tymczasem pojawiają się pogłoski o zmianie czcionki. Czas pokaże.

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY