NewsyKrajoweNowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym - zmiany weszły w życie 20...

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym – zmiany weszły w życie 20 kwietnia – kierowcy uważajcie!

-

19 kwietnia w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja ustawy Prawo u ruchu drogowym, w myśl której zmiany zaczęły obowiązywać już od dnia następnego, tj. 20 kwietnia. Od teraz kierujący motocyklami oraz samochodami muszą zachować jeszcze większą ostrożność, gdyż nowe prawo reguluje korzystanie na drogach publicznych z hulajnóg manualnych oraz elektrycznych. 

W przypadku nowelizacji nie chodzi tylko i wyłącznie o hulajnogi, ale o urządzenia transportu miejskiego, czyli takie, którymi poruszamy się w pozycji stojącej i napędzamy je siłą mięśni. Ich użytkownicy zyskali od 20 kwietnia nowe prawo, które nadaje im pierwszeństwo przed pojazdami i motocyklami w strefach zamieszkania. Oznacza to zatem, że na osiedlach, gdzie wspomniane strefy występują, będą oni mogli korzystać z całej szerokości jezdni. To może okazać się mocno problematyczne, ale również niebezpieczne, bo zdecydowana większość nie sygnalizuje w żaden sposób zamiaru skrętu. Może to prowadzić do sytuacji kolizyjnych.

Identyczne prawa zostały nadane również użytkownikom hulajnóg o napędzie elektrycznym. W tym przypadku niektóre z nich mają fabrycznie montowane kierunkowskazy, ale są też takie, które ich nie mają. Wielu kierujących boi się chociażby na chwilę puścić gaz i zdjąć rękę z kierownicy, aby zasygnalizować skręt. Szczególnie na jezdni o kiepskiej nawierzchni, takie zachowanie może zakończyć się upadkiem.

Na hulajnogach będzie można poruszać się po drogach z maksymalną prędkością 30 km/h. Dlaczego taki limit? Kierujący nie będą mogli wjechać na jezdnię, na której obowiązuje ograniczenie większe niż powyższe. W takim przypadku zmuszeni zostaną do skorzystania z chodnika, na którym obligatoryjnie muszą zachować prędkość zbliżoną do tej, którą porusza się pieszy. Jeżeli dostępna będzie ścieżka rowerowa, należy z niej skorzystać, jednakże nie można przekroczyć na niej prędkości 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną może jeździć każda osoba, która ukończyła 18 lat. W przypadku osób młodszych, powyżej 11 roku życia, niezbędne jest wyrobienie karty rowerowej lub posiadania prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się jedynie w strefach zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Pozostaje jeszcze jeden nierozwiązany problem – użytkownicy hulajnóg nie posiadają żadnego ubezpieczenia, a mogą uszkodzić pojazd lub spowodować kolizję. Wobec tego pojawił się apel, aby konieczne w przypadku korzystania z nich było wykupienie OC.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ