Niemcy wprowadzą opłaty za autostrady. Trzy największe partie w niemieckim parlamencie: CDU, CSU i SPD są zgodne – cudzoziemcy korzystający z niemieckich autostrad powinni płacić za ich użytkowanie. Plan zaakceptowała Komisja Europejska.

Niemcy dysponują największą w Europie siecią autostrad. Ich łączna długość wynosi  12 845 km. To plasuje ten kraj na trzecim miejscu na świecie – po USA i Chinach. Autostrady naszych zachodnich sąsiadów cieszą się popularnością z powodu możliwości bezpłatnego korzystania z nich oraz pewnej unikalnej cechy – na 75%  ich długości nie ma ograniczeń prędkości.

O ile ta druga cecha nie była dyskutowana w Bundestagu, wprowadzenie opłat za użytkowanie autostrad było jednym z kluczowych punktów umowy koalicyjnej trzech największych niemieckich partii politycznych. W praktyce oznacza to, że już w przyszłym roku możemy spodziewać się rozszerzenia obowiązkowych opłat dla cudzoziemców o samochody osobowe. Ciężarówki wnoszą opłaty za pośrednictwem systemu toll-collect.

4 KOMENTARZE

 1. Szkoda i nawet mniej chodzi o kasę, ale o te formalności, ceregiele, kontrole w związku z tym – co nikomu nie jest potrzebne. Smutne też oczywiście jest to, że kolejny czynnik podroży wypady na Zachód poza Deutschland… Wakacje były tańsze i przez to możliwe, dzięki Niemiaszkom. Obsrany świat kasowników i celników… JA jestem na NIE, ale rozumiem rząd Federalny… można też wprowadzić opłatę za niearyjskie rysy, np 100 zł.

 2. Sprawa nie jest taka prosta jakby sie moglo wydawac.
  Nie prawda jest ze placic beda tylko cudzoziemcy. Rejestrujac pojazd w niemczech z automatu , rejestrujacy pojazd, obciazony jest podatkiem drogowym w ktorym zawarta jest oplata autostradowa.
  Wiec mieszkancy niemiec juz od dawna placa za swoje ´´autobahny´´.
  Sam mieszkam w niemczech wiec temat znam z autopsji.
  Rzad mial problem z prawem europejskim, wedlug ktorego nie moze obciazac tylko obcokrajowcow za utrzymanie autostrad.
  Z drugiej strony osoby zamieszkujace niemcy nie moga byc obciazone dodatkowa oplata za nie bo juz placa na autostrady.
  Wyjscia zostaly dwa…
  1. Kazdy pojazd zameldowany w niemczech z automatu dostaje winietke.
  2. Oplata autostradowa zostanie odliczona od podatku drogowego. Przy zalozeniu ze winieta na rok ma kosztowac okolo 100€ a przykladowo za swoja vectre place 121€ rocznie, uwazam to rozwiazanie za niemozliwe.

  Nie pozostaje nam czekac i sie przekonac.
  Poki co nagonka polskich mediow jest szukaniem sensacji gdyz w niemczech nie zapadla zadna wiazaca decyzja. Wszystko jest w fazie projektu… Puki co…

 3. Piotr, oplaty maja byc pobierane od PKW (PersonalKraftWagen), pod ta nazwa moga byc sklasyfikowane takze motocykle ako prywatny srodek transportu niestety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.