Niemiecki ekspres przyjechał. BMW M 1000 XR oficjalnie zaprezentowane [nowość 2024, premiera, video, dane techniczne]

-

Fanom motoryzacji nie trzeba specjalnie tłumaczyć, czym jest M w oznaczeniach pojazdów BMW. Zarząd koncernu pod koniec 2018 roku powołał do życia również motocyklową serię sygnowaną tą literą. Po superbike’u M 1000 RR i powernakedzie M 1000 R przyszedł w końcu czas na trzecią maszynę z tej rodziny. Oto najnowsze BMW M 1000 XR, ekstremalny motocykl turystyczny. Ale czy tylko turystyczny?

Premiera BMW M 1000 XR nie jest żadnym zaskoczeniem. Już w czerwcu mogliśmy oglądać pierwszy film promocyjny tego modelu. Peter Hickman, czołowy zawodnik TT, zabrał go wtedy na pętlę po wyspie Man. Teraz ten dopracowany, ekskluzywny i bardzo szybki motocykl trafi w końcu do wszystkich, którzy będą chcieli – i będą mogli – go kupić. 

Nadchodzi BMW M 1000 XR – idealna hybryda motocykla sportowego i turystycznego

Superbike na szczudłach

Motocykl bazuje na aluminiowej ramie z modelu S 1000 XR. Z przodu pracuje odwrócony widelec z lagami o średnicy 45 mm, z tzw. zamkniętymi kartridżami i dodatkową regulacją podstawy sprężyny widelca oraz systemem Dynamic Damping Control. Wyróżnikiem tej wersji jest frezowana półka oraz przesunięta bardziej do przodu kierownica w kolorze czarnym, z laserowo wygrawerowanym oznaczeniem modelu.

Niemiecki ekspres przyjechał. BMW M 1000 XR oficjalnie zaprezentowane [nowość 2024, premiera, video, dane techniczne]

Za zatrzymanie motocykla odpowiadają potężne hamulce M, opracowane przez fabryczny zespół BMW Motorrad z mistrzostw świata Superbike. Standardowe koła wykonane są z kutego aluminium. Dostępne są również akcesoryjne felgi wykonane z karbonu. Masa zatankowanego motocykla to zaledwie 223 kg.

Prosto z toru

Nowa M-ka napędzana jest zmodyfikowanym silnikiem ze sportowego S 1000 RR. To oczywiście czterocylindrowa, rzędowa jednostka chłodzona cieczą. Piec kręci się do 14 600 obr./min, a maksymalną moc 201 KM generuje przy 12 750 obr./min. Maksymalny moment obrotowy – 113 Nm – osiągany jest nieco niżej, przy 11 000 obr./min. Warto zauważyć, że w stosunku do standardowego sportowego turystyka S 1000 XR moc w wersji M wzrosła aż o 31 KM. Zmieniono także przełożenia: 4,5 i 6 bieg są teraz krótsze, a tylne koło zębate ma 47 zębów zamiast 45.

Niemiecki ekspres przyjechał. BMW M 1000 XR oficjalnie zaprezentowane [nowość 2024, premiera, video, dane techniczne]

Choć M 1000 XR jest teoretycznie motocyklem turystycznym, to równie dobrze, co na drogach, radzi sobie na torze wyścigowym. Duża w tym zasługa sportowego pakietu aerodynamicznego ze słynnymi już skrzydełkami. Przy prędkości 220 km/h mają one zwiększać docisk przodu o 12 kg. 

Niemiecki ekspres przyjechał. BMW M 1000 XR oficjalnie zaprezentowane [nowość 2024, premiera, video, dane techniczne]

Nie zabrakło oczywiście pełnego zestawu elektroniki. W kokpicie znajdziemy wyświetlacz o przekątnej 6,5 cala z rozszerzonym zakresem wysokich obrotów, tzw. czerwonym polem. Jednym z ciekawszych systemów obecnych na pokładzie M 1000 XR jest Brake Slide Assist, ułatwiający wchodzenie w zakręty w kontrolowanym drifcie. 

Niemiecki ekspres przyjechał. BMW M 1000 XR oficjalnie zaprezentowane [nowość 2024, premiera, video, dane techniczne]

Wersje i pakiety

BMW M 1000 XR trafi do polskich salonów wiosną 2024 roku. Będzie dostępne w dwóch wersjach. Podstawowa (choć wciąż bardzo bogata) będzie malowana na biało, a jej wyjściowa cena to 119 900 zł. Bardziej ekskluzywna wersja z dużym pakietem dodatków M Competition ma kosztować od 144110 zł. Ten motocykl będzie pokryty eleganckim, czarnym lakierem i będzie posiadał liczne elementy wykonane z  karbonu.  

Niemiecki ekspres przyjechał. BMW M 1000 XR oficjalnie zaprezentowane [nowość 2024, premiera, video, dane techniczne]

Dane techniczne

Silnik: Chłodzony cieczą, czterosuwowy, czterocylindrowy, rzędowy, z czterema zaworami tytanowymi na cylinder i regulacją wałka rozrządu dolotowego BMW ShiftCam
Moc znamionowa: 201 KM (148 kW) przy 12,750 obr./min
Pojemność skokowa: 999 cm3
Średnica cylindra x skok tłoka: 80 mm x 49,7 mm
Maks. moment obrotowy: 113 Nm at 11 000 rpm
Stopień sprężania 13,3 : 1
Wzbogacenie mieszanki Elektroniczny wtrysk do kolektora dolotowego / cyfrowe zarządzanie silnikiem: BMS-O z elektrycznym nastawnikiem przepustnicy
Norma spalin EU 5
Alternator: z magnesami trwałymi o mocy 450 W (moc znamionowa)
Akumulator 12 V / 5 Ah, bezobsługowy

Sprzęgło wielotarczowe w kąpieli olejowej, Anti-Hopping
Skrzynia biegów: 6-biegowa, kłowa, zintegrowana w obudowie silnika
Napęd tylnego koła: łańcuch 525 17/47

Rama: z połączeniem aluminiowym, silnik stanowi część konstrukcji nośnej
Prowadnica koła przedniego / elementy sprężynowe
Zawieszenie przód: odwrócony widelec teleskopowy, średnica 45 mm, DDC Dynamic Damping Control z elektroniczną regulacją, regulacja ugięcia wstępnego, stopnia odbicia i ściskania amortyzatora, skok 138 mm
Zawieszenie tył: aluminiowy wahacz dwuramienny, DDC Dynamic Damping Control (centralny amortyzator teleskopowy), regulacja ugięcia wstępnego amortyzatora, elektroniczna regulacja stopnia odbicia i dobicia, skok 138 mm
Hamulec przód: dwutarczowy, średnica 320 mm, radialnie montowane zaciski czterotłoczkowe M
Hamulec tył: tarczowy, średnica 265 mm, zacisk jednotłoczkowy M
Opony przód/tył: 120/70 ZR17 / 200/55 ZR17
Długość: 2170 mm
Szerokość: 850 mm (z lusterkami)
Wysokość siedzenia: 830 mm
Użytkowa pojemność zbiornika paliwa: 20 l
Masa własna pojazdu, gotowość do jazdy, pełny zbiornik paliwa: 223 kg
Dopuszczalna masa całkowita: 450 kg
Prędkość maksymalna: powyżej 270 km/h
Cena: od 119 900 zł
Importer: www.bmw-motorrad.pl
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY