Nie do końca automat, nie do końca manual. Prototypowy KTM 1390 Super Adventure z nowym typem skrzyni biegów

-

Honda od wielu lat daje przykład, że dobra automatyczna skrzynia biegów ma sens zarówno na asfalcie, jak i w terenie. Teraz w jej ślady idzie KTM, który na zawodach Erzberg Rodeo zaprezentował prototypowy model motocykla adventure, wyposażony w nową skrzynię AMT. Co oznacza ten skrót i w jakim motocyklu pojawi się to urządzenie?

KTM konsekwentnie trzyma się hasła Ready To Race, zgodnie z którym wszystkie rozwiązania stosowane w motocyklach austriackiej marki mają się sprawdzić w trudnych sportowych warunkach. Dlatego miejsce prezentacji prototypowego modelu z nową skrzynią AMT wybrano nieprzypadkowo. Były to słynne zawody hard enduro Erzberg Rodeo, uważane za najcięższe w tej dyscyplinie. Motocykl wziął nawet udział w prologu, wraz z innymi maszynami w klasie open. 

Nowe KTM 390 Adventure z 21-calowym przednim kołem? Możliwe dwie wersje motocykla

Skrót AMT pochodzi od Automatic Manual Transmission, czyli automatycznej skrzyni manualnej. Oksymoron? Tylko pozornie. Jest to klasyczna wielobiegowa skrzynia, z tym że sterowana elektronicznie. O ile w Hondzie i jej DCT przełożenia można zmieniać przyciskami na kierownicy lub całkowicie oddać tę czynność automatowi, to w KTM możemy też zmieniać biegi tradycyjnie, lewą stopą. Opowiada o tym w wywiadzie dla serwisu 1000PS przedstawiciel producenta.

Skrzynia skrzynią, ale jaki motocykl kryje się pod malowaniem maskującym i bezkształtnymi osłonami? Jest to najprawdopodobniej nowy KTM 1390 Super Adventure, który może zadebiutować już we wrześniu. Wcześniej pojawił się już zmodernizowany, 190-konny naked 1390 Super Duke, a w nowym turystyku możemy się spodziewać ok. 170 KM mocy z 1350 cm3 pojemności silnika – oczywiście w układzie V2. Mówi się też o topowej wersji 1490 Super Adventure, która uzyska pełne 190 KM i będzie bardzo bogato wyposażona – w tym oczywiście opcjonalnie w nową skrzynię AMT.

Nie do końca automat, nie do końca manual. Prototypowy KTM 1390 Super Adventure z nowym typem skrzyni biegów

Wieści na temat planowanych premier można wypatrywać na specjalnej stronie KTM.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY