W sercu afrykańskiego buszu działa organizacja charytatywna Riders for Health. W prosty sposób wdraża ona w życie hasło „motocykle są wszędzie”, zaopatrując w jednoślady miejscowych lekarzy. A dzięki nim szybciej mogą oni dojechać do chorych.
Ojczyzną Riders for Health jest Wielka Brytania, a jej założycielami – małżeństwo Andrea i Barry Coleman. W przeszłości startowali w wyścigach motocyklowych, obecnie są rodzicami trójki dzieci, zarządzając organizacją. Kierowana przez nich fundacja kupiła afrykańskim medykom z siedmiu krajów ponad 1400 motocykli, karetek i urządzeń (USG, rentgeny itp.). Dzięki temu z pierwszej pomocy lekarskiej, która w wielu przypadkach po prostu oznaczała uratowanie życia, skorzystało 12 milionów osób.
Sposób na zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych jest prosty: Riders for Health udostępnia motocykle miejscowym lekarzom, felczerom, ratownikom medycznym i pielęgniarkom, by szybciej mogli dojechać do ludzi potrzebujących pomocy medycznej. „Motocykle są wszędzie” w wydaniu afrykańskim oznacza więc, że wszędzie dojechać mogą medycy.
Pomoc nie kończy się na samym udostępnianiu motocykli. Aby medyk mógł dotrzeć do chorego musi znać podstawy jazdy w terenie – stan afrykańskich dróg jest opłakany. Powinien też umieć obsługiwać swój motocykl i dokonać w nim najprostszych napraw. I taki krótki kurs jazdy w terenie, obsługi i naprawy motocykla przechodzi każdy lekarz czy felczer, który otrzymuje od organizacji motocykl.
Riders for Health zajmują się również importem części motocyklowych i zatrudniają miejscowych mechaników, którzy obsługiwane przez organizację motocykle serwisują. Środki do tego zdobywają dzięki aukcjom charytatywnym oraz sponsorom. Organizują również komercyjne wyprawy motocyklowe po Afryce, z których dochód zasila organizację.
Organizacja działa w pięciu krajach: Nigerii, Kenii, Malawi, Zambii i Zimbabwe. Większość pacjentów stanowią rodzące kobiety oraz głodujące dzieci, które zapadają na choroby wywołane niedoborem witamin i mikroelementów. Po przeprowadzeniu badania medycy często kierują chorych do szpitala. Ale zajmują się również profilaktyką – rozwożą szczepionki przeciw malarii, zestawy witaminowe i lekarstwa spowalniające działanie wirusa HIV.
Motocykle których używa organizacja to niewielkie i popularne w tamtych rejonach Hondy i Yamahy o pojemności silnika 100 ccm. Często przejeżdżają ponad 100 tysięcy kilometrów.
Reportaż o organizacji Riders for Health ukazał się na stronach CNN.