NewsyMotocykle są wszędzie. Jak "Riders for Health" pomagają Afryce

Motocykle są wszędzie. Jak „Riders for Health” pomagają Afryce

-

W sercu afrykańskiego buszu działa organizacja charytatywna Riders for Health. W prosty sposób wdraża ona w życie hasło „motocykle są wszędzie”, zaopatrując w jednoślady  miejscowych lekarzy. A dzięki nim szybciej mogą oni dojechać do chorych.

Ojczyzną Riders for Health jest Wielka Brytania, a jej założycielami – małżeństwo Andrea i Barry Coleman. W przeszłości startowali w wyścigach motocyklowych, obecnie są rodzicami trójki dzieci, zarządzając organizacją. Kierowana przez nich fundacja kupiła afrykańskim medykom z siedmiu krajów ponad 1400 motocykli, karetek i urządzeń (USG, rentgeny itp.). Dzięki temu z pierwszej pomocy lekarskiej, która w wielu przypadkach po prostu oznaczała uratowanie życia, skorzystało 12 milionów osób.

Sposób na zwiększenie dostępu do świadczeń zdrowotnych jest prosty: Riders for Health udostępnia motocykle miejscowym lekarzom, felczerom, ratownikom medycznym i pielęgniarkom, by szybciej mogli dojechać do ludzi potrzebujących pomocy medycznej. „Motocykle są wszędzie” w wydaniu afrykańskim oznacza więc, że wszędzie dojechać mogą medycy.

Pomoc nie kończy się na samym udostępnianiu motocykli. Aby medyk mógł dotrzeć do chorego musi znać podstawy jazdy w terenie – stan afrykańskich dróg jest opłakany. Powinien też umieć obsługiwać swój motocykl i dokonać w nim najprostszych napraw. I taki krótki kurs jazdy w terenie, obsługi i naprawy motocykla przechodzi każdy lekarz czy felczer, który otrzymuje od organizacji motocykl.

Riders for Health zajmują się również importem części motocyklowych i zatrudniają miejscowych mechaników, którzy obsługiwane przez organizację motocykle serwisują. Środki do tego zdobywają dzięki aukcjom charytatywnym oraz sponsorom. Organizują również komercyjne wyprawy motocyklowe po Afryce, z których dochód zasila organizację.

Organizacja działa w pięciu krajach: Nigerii, Kenii, Malawi, Zambii i Zimbabwe. Większość pacjentów stanowią rodzące kobiety oraz głodujące dzieci, które zapadają na choroby wywołane niedoborem witamin i mikroelementów. Po przeprowadzeniu badania medycy często kierują chorych do szpitala. Ale zajmują się również profilaktyką – rozwożą szczepionki przeciw malarii, zestawy witaminowe i lekarstwa spowalniające działanie wirusa HIV.

Motocykle których używa organizacja to niewielkie i popularne w tamtych rejonach Hondy i Yamahy o pojemności silnika 100 ccm. Często przejeżdżają ponad 100 tysięcy kilometrów.

Reportaż o organizacji Riders for Health ukazał się na stronach CNN

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ